REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcia z UE na wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegając się o środki z UE na wsparcie swojego przedsiębiorstwa należy pamiętać, iż dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod kątem kryteriów obowiązkowych oraz dodatkowych. Większa liczba punktów przyznana podczas oceny kryteriów dodatkowych zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia.

REKLAMA

Przypomnijmy – w ramach działania 4.2 przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie z UE na opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego, obejmujące zakup usług szkoleniowych w zakresie wdrażania nowych produktów wzorniczych oraz doradczych związanych z opracowaniem dokumentacji projektu, w tym dokumentacji techniczno – technologicznej i konstrukcyjnej. 

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej w wersji papierowej i elektronicznej do PARP jest ona poddawana ocenie formalnej i merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania kryteriów obligatoryjnych oraz fakultatywnych. Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych jest on przekazywany do oceny fakultatywnej. Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi otrzymać na etapie oceny fakultatywnej co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Zatem spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej potencjalnie zwiększa szanse na otrzymanie wsparcia, np. w sytuacji wyczerpania środków w ramach działania. W takim przypadku wsparcie zostanie udzielone przedsiębiorcom, których projekty otrzymały największą ilość punktów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących wzornictwa

W ramach 7 kryteriów fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. 

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium wnioskodawca powinien udowodnić że istnieje zapotrzebowanie na dany wyrób/usługę będącą rezultatem projektu na rynku międzynarodowym. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznawane na podstawie deklaracji wnioskodawcy we wniosku o dofinansowanie, że udział przychodów ze sprzedaży poza obszar Polski nowego wyrobu/usługi/technologii będzie stanowił co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży wyrobu/usługi/technologii w ogóle. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Wdrożenie wzoru użytkowego

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane, jeżeli wnioskodawca zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie, że opracuje i wdroży nowy wzór użytkowy. Waga tego kryterium wynosi15 punktów.

Warto pamiętać, że punkty w ramach tego kryterium nie zostaną przyznane w sytuacji, gdy realizowany projekt dotyczy opracowania i wdrożenia wyłącznie wzoru przemysłowego.

Przeczytaj również: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Zgłoszenie wzoru użytkowego do ochrony własności przemysłowej

Dodatkowe punkty przyznawane są w sytuacji, gdy wnioskodawca opracuje wzór użytkowy a następnie dokona jego zgłoszenia w celu ochrony praw własności przemysłowej. Aby punkty zostały przyznane musi to nastąpić do momentu zakończenia realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Struktura złożona lub linia wzornicza

REKLAMA

Dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają opracowanie wzoru przy zastosowaniu co najmniej 3 różnych technologii (struktura złożona) albo będzie obejmował rodzinę produktów opartą o ten sam projekt (linia wzornicza). Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

Zapoznaj się z serwisem: Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA