REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcia z UE na wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegając się o środki z UE na wsparcie swojego przedsiębiorstwa należy pamiętać, iż dokumentacja aplikacyjna jest oceniana pod kątem kryteriów obowiązkowych oraz dodatkowych. Większa liczba punktów przyznana podczas oceny kryteriów dodatkowych zwiększa szanse na uzyskanie wsparcia.

REKLAMA

Przypomnijmy – w ramach działania 4.2 przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie z UE na opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego, obejmujące zakup usług szkoleniowych w zakresie wdrażania nowych produktów wzorniczych oraz doradczych związanych z opracowaniem dokumentacji projektu, w tym dokumentacji techniczno – technologicznej i konstrukcyjnej. 

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej w wersji papierowej i elektronicznej do PARP jest ona poddawana ocenie formalnej i merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania kryteriów obligatoryjnych oraz fakultatywnych. Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów obligatoryjnych jest on przekazywany do oceny fakultatywnej. Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi otrzymać na etapie oceny fakultatywnej co najmniej 40 punktów na 100 możliwych. Zatem spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej potencjalnie zwiększa szanse na otrzymanie wsparcia, np. w sytuacji wyczerpania środków w ramach działania. W takim przypadku wsparcie zostanie udzielone przedsiębiorcom, których projekty otrzymały największą ilość punktów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących wzornictwa

W ramach 7 kryteriów fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. 

Zapotrzebowanie rynkowe na rezultat projektu

W ramach tego kryterium wnioskodawca powinien udowodnić że istnieje zapotrzebowanie na dany wyrób/usługę będącą rezultatem projektu na rynku międzynarodowym. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznawane na podstawie deklaracji wnioskodawcy we wniosku o dofinansowanie, że udział przychodów ze sprzedaży poza obszar Polski nowego wyrobu/usługi/technologii będzie stanowił co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży wyrobu/usługi/technologii w ogóle. Poziom ten powinien zostać osiągnięty w okresie 2 lat po zakończeniu realizacji projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MŚP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Wdrożenie wzoru użytkowego

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane, jeżeli wnioskodawca zadeklaruje we wniosku o dofinansowanie, że opracuje i wdroży nowy wzór użytkowy. Waga tego kryterium wynosi15 punktów.

Warto pamiętać, że punkty w ramach tego kryterium nie zostaną przyznane w sytuacji, gdy realizowany projekt dotyczy opracowania i wdrożenia wyłącznie wzoru przemysłowego.

Przeczytaj również: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą

Zgłoszenie wzoru użytkowego do ochrony własności przemysłowej

Dodatkowe punkty przyznawane są w sytuacji, gdy wnioskodawca opracuje wzór użytkowy a następnie dokona jego zgłoszenia w celu ochrony praw własności przemysłowej. Aby punkty zostały przyznane musi to nastąpić do momentu zakończenia realizacji projektu. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. 

Struktura złożona lub linia wzornicza

REKLAMA

Dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają opracowanie wzoru przy zastosowaniu co najmniej 3 różnych technologii (struktura złożona) albo będzie obejmował rodzinę produktów opartą o ten sam projekt (linia wzornicza). Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

Zapoznaj się z serwisem: Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA