Kategorie

Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

W maju na przedsiębiorców czekają dotacje w zakresie badań, rozwoju i zielonej energii
Fotolia
Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

„Zielona energia”, czyli ekologicznie i ekonomicznie

Do 28 maja br. można aplikować o dofinansowanie z ostatnich 2 konkursów w Programie Infrastruktura i Środowisko.

Przedsiębiorcy chcący otrzymać dofinansowanie do budowy lub przebudowy instalacji wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię słoneczną mogą zgłaszać się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poprawa środowiska w woj. śląskim

Dodatkowe środki Fundusze Europejskie przeznaczają na poprawę środowiska w województwie śląskim.

Między innymi spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować o  środki na projekty dotyczące np.:

 • ocieplenia przegród zewnętrznych obiektu;
 • wymiany okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne;
 • przebudowy systemów grzewczych lub podłączenia bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
 • likwidacji dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła;
 • instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w modernizowanych energetycznie budynkach.

Transformacja firm w kierunku Przemysłu 4.0

W czerwcu br. rusza konkurs na pilotaż nowych instrumentów inno_LAB z Programu Inteligentny rozwój.   

Celem Pilotażu jest przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do wdrożenia zmian w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wdrożenia nowych technologii.

Mowa tu o:

 • Big Data;
 • Robotach przemysłowych;
 • Internecie rzeczy;
 • Integracji technologii informatycznych i operacyjnych i tworzeniu systemów cyber-fizycznych (CPS);
 • Cyberbezpieczeństwie;
 • Chmurze obliczeniowej;
 • Wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości;
 • Sztucznej inteligencji;
 • Blockchainie;
 • Druku addytywnym (druk 3D).

Wnioski będzie zbierał PARP między 15 a 30 czerwca.

Szkolenia i doradztwo z dostępnego projektowania

W Programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) warto skorzystać z finansowanych w 100% szkoleń i doradztwa dla firm, które chcą rozwijać się w kierunku rozwiązań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami.

Konkurs realizowany jest na terenie całej Polski, w podziale na pięć makroregionów. Informację o tym, do którego z operatorów należy się zgłosić można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Start-upy w Polsce Wschodniej

Do końca tego roku można starać się o wsparcie na kolejny krok rozwoju - rozwinięcie działalności – wejście ze swoim produktem/usługą szerzej na rynki krajowe i zagraniczne oraz zwiększanie sprzedaży.

Konkurs skierowany jest do start-upów, które:

 • zakończyły program inkubacji innowacyjnego pomysłu z poddziałania 1.1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Programu Polska Wschodnia,
 • osiągnęły wszystkie zakładane „kamienie milowe” planu inkubacji oraz
 • otrzymały raport z inkubacji z rekomendacją o stopniu gotowości spółki do podjęcia działalności rynkowej

Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 1 mln złotych.

Środki można przeznaczyć na zakup usług doradczych lub eksperckich, pensje dla pracowników zaangażowanych w projekt lub promocję swojego przedsięwzięcia.

Rozwój przedsiębiorstw na Śląsku

Do 18 maja wnioski o dofinansowanie mogą składać mikro- i małe przedsiębiorstwa działające w szeroko rozumianej branży turystycznej. Dofinansowanie mogą uzyskać projekty m.in. inwestycje przyczyniające się do rozszerzenia oferowanych usług i kompleksowych, proekologicznych produktów. Jednym z celów pomocy z Funduszy Europejskich są również inwestycje prowadzące do generowania trwałych nowych miejsc pracy.

Prace badawczo - rozwojowe

Więcej podmiotów może skorzystać z pomocy Funduszy Europejskich dostępnej w konkursie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie medycyny i wdrożenie, oraz komercjalizację ich wyników lub na stworzenie własnego laboratorium.

Można ubiegać się m.in.: o refundację kosztów wynagrodzeń pracowników badawczych, kosztów aparatury i sprzętu, kosztów badań, jak i nabycia środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Czas na składanie wniosków o dofinansowanie upływa 8 czerwca br.

Białostocki Obszar Funkcjonalny

Jednostki samorządu terytorialnego, partnerstwa JST z jednostkami spoza sektora publicznego, instytucje pomocy i integracji społecznej, jednostki organizacyjne systemów wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, podmioty ekonomii społecznej oraz organizacje pozarządowe chcące realizować projekty z zakresu infrastruktury:

 • związanej z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
 • związanej z usługami wsparcia rodziny i pieczy zastępczej;
 • w zakresie mieszkań wspomaganych, chronionych i socjalnych

mogą zgłaszać się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego do 12 maja br. Wymogiem jest by te działania były realizowane na terenie miasta Białystok lub gmin otaczających Białystok.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.

  Konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

  Zakończyły się dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. Co dalej ze współpracą w dziedzinie rybołówstwa?

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  50% przedsiębiorców boi się o płynność [BADANIE]

  Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

  Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Startupowcy muszą nauczyć się rozmów z funduszami venture capital

  Pierwszy dialog między reprezentantem funduszu venture capital a start-upem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pewna utarta konwencja, w ramach której padają podobne pytania: o model biznesowy, konkurencję, plan rozwoju czy oczekiwania względem wartości spółki.

  Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

  Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.