REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla firm w maju - lista konkursów

W maju na przedsiębiorców czekają dotacje w zakresie badań, rozwoju i zielonej energii
W maju na przedsiębiorców czekają dotacje w zakresie badań, rozwoju i zielonej energii
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dotacje z Funduszy Europejskich czekają na przedsiębiorców. Przedstawiamy listę majowych konkursów i dotacji.

„Zielona energia”, czyli ekologicznie i ekonomicznie

Do 28 maja br. można aplikować o dofinansowanie z ostatnich 2 konkursów w Programie Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

Przedsiębiorcy chcący otrzymać dofinansowanie do budowy lub przebudowy instalacji wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię słoneczną mogą zgłaszać się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poprawa środowiska w woj. śląskim

Dodatkowe środki Fundusze Europejskie przeznaczają na poprawę środowiska w województwie śląskim.

Między innymi spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować o  środki na projekty dotyczące np.:

  • ocieplenia przegród zewnętrznych obiektu;
  • wymiany okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne;
  • przebudowy systemów grzewczych lub podłączenia bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
  • likwidacji dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła;
  • instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w modernizowanych energetycznie budynkach.

Transformacja firm w kierunku Przemysłu 4.0

W czerwcu br. rusza konkurs na pilotaż nowych instrumentów inno_LAB z Programu Inteligentny rozwój.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Celem Pilotażu jest przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do wdrożenia zmian w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wdrożenia nowych technologii.

Mowa tu o:

  • Big Data;
  • Robotach przemysłowych;
  • Internecie rzeczy;
  • Integracji technologii informatycznych i operacyjnych i tworzeniu systemów cyber-fizycznych (CPS);
  • Cyberbezpieczeństwie;
  • Chmurze obliczeniowej;
  • Wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości;
  • Sztucznej inteligencji;
  • Blockchainie;
  • Druku addytywnym (druk 3D).

Wnioski będzie zbierał PARP między 15 a 30 czerwca.

Szkolenia i doradztwo z dostępnego projektowania

W Programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) warto skorzystać z finansowanych w 100% szkoleń i doradztwa dla firm, które chcą rozwijać się w kierunku rozwiązań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami.

Konkurs realizowany jest na terenie całej Polski, w podziale na pięć makroregionów. Informację o tym, do którego z operatorów należy się zgłosić można znaleźć na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Start-upy w Polsce Wschodniej

Do końca tego roku można starać się o wsparcie na kolejny krok rozwoju - rozwinięcie działalności – wejście ze swoim produktem/usługą szerzej na rynki krajowe i zagraniczne oraz zwiększanie sprzedaży.

Konkurs skierowany jest do start-upów, które:

  • zakończyły program inkubacji innowacyjnego pomysłu z poddziałania 1.1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Programu Polska Wschodnia,
  • osiągnęły wszystkie zakładane „kamienie milowe” planu inkubacji oraz
  • otrzymały raport z inkubacji z rekomendacją o stopniu gotowości spółki do podjęcia działalności rynkowej

Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 1 mln złotych.

Środki można przeznaczyć na zakup usług doradczych lub eksperckich, pensje dla pracowników zaangażowanych w projekt lub promocję swojego przedsięwzięcia.

Rozwój przedsiębiorstw na Śląsku

Do 18 maja wnioski o dofinansowanie mogą składać mikro- i małe przedsiębiorstwa działające w szeroko rozumianej branży turystycznej. Dofinansowanie mogą uzyskać projekty m.in. inwestycje przyczyniające się do rozszerzenia oferowanych usług i kompleksowych, proekologicznych produktów. Jednym z celów pomocy z Funduszy Europejskich są również inwestycje prowadzące do generowania trwałych nowych miejsc pracy.

Prace badawczo - rozwojowe

Więcej podmiotów może skorzystać z pomocy Funduszy Europejskich dostępnej w konkursie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie medycyny i wdrożenie, oraz komercjalizację ich wyników lub na stworzenie własnego laboratorium.

Można ubiegać się m.in.: o refundację kosztów wynagrodzeń pracowników badawczych, kosztów aparatury i sprzętu, kosztów badań, jak i nabycia środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych.

Czas na składanie wniosków o dofinansowanie upływa 8 czerwca br.

Białostocki Obszar Funkcjonalny

Jednostki samorządu terytorialnego, partnerstwa JST z jednostkami spoza sektora publicznego, instytucje pomocy i integracji społecznej, jednostki organizacyjne systemów wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, podmioty ekonomii społecznej oraz organizacje pozarządowe chcące realizować projekty z zakresu infrastruktury:

  • związanej z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu;
  • związanej z usługami wsparcia rodziny i pieczy zastępczej;
  • w zakresie mieszkań wspomaganych, chronionych i socjalnych

mogą zgłaszać się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego do 12 maja br. Wymogiem jest by te działania były realizowane na terenie miasta Białystok lub gmin otaczających Białystok.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA