reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Terroryzm w sieci

Terroryzm w sieci

Eksperci od spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że terroryści coraz częściej przeprowadzają szkolenia i zbierają pieniądze przez Internet, a to tylko wierzchołek góry lodowej – na co dzień nasze dzieci a nawet my sami jesteśmy zagrożeni prześladowaniem w sieci.

Al-Kaida zamierza nawet stworzyć "sieciowy uniwersytet dżihadu", rekrutujący i szkolący potencjalnych terrorystów w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu uniknęliby oni ryzykownych wyjazdów do obozów w Pakistanie.

Występując na zamkniętej konferencji dotyczącej zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii, eksperci z Jane’s Intelligence Group przypomnieli, że społeczność internetowa rozrasta się, a ludzie młodsi, bardziej podatni na wpływy nieświadomie sponsorują terroryzm.

Terrorystyczne ugrupowania w Iraku, Pakistanie i Afganistanie nadal używają Google Maps jako źródła informacji przy ustalaniu celu ataków. Bojownik-snajper o imieniu Juba, który twierdził, że zabił 140 amerykańskich żołnierzy, cieszył się wielką popularnością pod pseudonimem "Bagdadzki Snajper" na serwisie społecznościowym Facebook.

Przypuszcza się, że został zabity przez siły koalicji. Komisja Europejska obiecała zaostrzyć legislację w całej Unii, by lepiej wykrywać szkolenie w internecie młodych muzułmanów do terroryzmu.

Ale terroryści to nie wszystko...

Sieciowi prześladowcy w dzisiejszym Internecie są w stanie zdobyć o nas mnóstwo informacji. Dotarcie do takich materiałów ułatwiamy im często sami, zdradzając szczegóły dotyczące różnych aspektów swojego życia w społecznościowych serwisach internetowych. Zjawisko to doczekało się już swojej nazwy – Social Phishing.

Poważne zagrożenie pojawia się w momencie gdy przestępca zgromadzi już dostateczną ilość informacji na nasz temat. Najczęstszym celem tego typu działań jest szykanowanie ofiary i wywoływanie na niej psychicznej presji. W skrajnych przypadkach dochodzi do prób wyłudzenia haraczu w zamian za zaprzestanie prześladowania. W czasach Web 2.0 gdzie prawie każdy z nas ma w sieci co najmniej kilka swoich zdjęć, filmów czy prywatnych danych coraz łatwiej jest zdobyć materiał do fotomontażu lub rozpuścić serie plotek.

Lokalizacja i ukaranie sprawcy nie zawsze jest łatwe. Sprytni dręczyciele używają często narzędzi do maskowania swoich adresów IP, przez co namierzenie ich staje się bardzo trudne.

W sieci znaleźć można mnożące się przykłady takich zachowań jak chociażby sprawa młodego Amerykanin, który zdołał przejąć kontrolę nad kamerą internetową kobiety, którą wybrał na swoją ofiarę. Za pomocą narzędzi typu LogMeIn oraz Web Cam Spy Hacker uzyskał dostęp do notebooka ofiary, następnie za pośrednictwem wbudowanej kamery wykonał 20 000 ujęć – również gdy kobieta chodziła nago po mieszkaniu. Później przestępca udostępnił zdjęcia na stronie WWW.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama