REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terroryzm w sieci

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci od spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że terroryści coraz częściej przeprowadzają szkolenia i zbierają pieniądze przez Internet, a to tylko wierzchołek góry lodowej – na co dzień nasze dzieci a nawet my sami jesteśmy zagrożeni prześladowaniem w sieci.

Al-Kaida zamierza nawet stworzyć "sieciowy uniwersytet dżihadu", rekrutujący i szkolący potencjalnych terrorystów w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu uniknęliby oni ryzykownych wyjazdów do obozów w Pakistanie.

REKLAMA

Występując na zamkniętej konferencji dotyczącej zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii, eksperci z Jane’s Intelligence Group przypomnieli, że społeczność internetowa rozrasta się, a ludzie młodsi, bardziej podatni na wpływy nieświadomie sponsorują terroryzm.

REKLAMA

Terrorystyczne ugrupowania w Iraku, Pakistanie i Afganistanie nadal używają Google Maps jako źródła informacji przy ustalaniu celu ataków. Bojownik-snajper o imieniu Juba, który twierdził, że zabił 140 amerykańskich żołnierzy, cieszył się wielką popularnością pod pseudonimem "Bagdadzki Snajper" na serwisie społecznościowym Facebook.

Przypuszcza się, że został zabity przez siły koalicji. Komisja Europejska obiecała zaostrzyć legislację w całej Unii, by lepiej wykrywać szkolenie w internecie młodych muzułmanów do terroryzmu.

Ale terroryści to nie wszystko...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieciowi prześladowcy w dzisiejszym Internecie są w stanie zdobyć o nas mnóstwo informacji. Dotarcie do takich materiałów ułatwiamy im często sami, zdradzając szczegóły dotyczące różnych aspektów swojego życia w społecznościowych serwisach internetowych. Zjawisko to doczekało się już swojej nazwy – Social Phishing.

Poważne zagrożenie pojawia się w momencie gdy przestępca zgromadzi już dostateczną ilość informacji na nasz temat. Najczęstszym celem tego typu działań jest szykanowanie ofiary i wywoływanie na niej psychicznej presji. W skrajnych przypadkach dochodzi do prób wyłudzenia haraczu w zamian za zaprzestanie prześladowania. W czasach Web 2.0 gdzie prawie każdy z nas ma w sieci co najmniej kilka swoich zdjęć, filmów czy prywatnych danych coraz łatwiej jest zdobyć materiał do fotomontażu lub rozpuścić serie plotek.

Lokalizacja i ukaranie sprawcy nie zawsze jest łatwe. Sprytni dręczyciele używają często narzędzi do maskowania swoich adresów IP, przez co namierzenie ich staje się bardzo trudne.

W sieci znaleźć można mnożące się przykłady takich zachowań jak chociażby sprawa młodego Amerykanin, który zdołał przejąć kontrolę nad kamerą internetową kobiety, którą wybrał na swoją ofiarę. Za pomocą narzędzi typu LogMeIn oraz Web Cam Spy Hacker uzyskał dostęp do notebooka ofiary, następnie za pośrednictwem wbudowanej kamery wykonał 20 000 ujęć – również gdy kobieta chodziła nago po mieszkaniu. Później przestępca udostępnił zdjęcia na stronie WWW.

Molestowanie w Internecie - Cyberstalking

REKLAMA

Niekiedy za pośrednictwem Internetu przesyłane są groźby seksualnego napastowania czy przemocy fizycznej. Prześladowcy najnowszej generacji działają znikąd. Policja twierdzi, że używanie Internetu z celowym zamiarem, by dokuczyć, poniżyć i sterroryzować wybraną osobę, jest czymś w rodzaju futurystycznego zagrożenia, wiszącego nad głową ludzkości.

Eksperci twierdzą, że problem rośnie wraz z dostępnością internetu, a prześladowca już może dosięgnąć człowieka wybranego celowo lub całkowicie przypadkowo. Ofiarą stanie się polityk, któremu anonimowy człowiek grozi śmiercią. Poczucie anonimowości i całkowitego bezpieczeństwa utraci kobieta, gdy w Internecie ukażą się jej roznegliżowane zdjęcia, prawdziwe lub spreparowane techniką komputerową.

Większość agencji wymiaru sprawiedliwości nie ma wyposażenia technicznego oraz odpowiedniej wiedzy potrzebnej do walki z elektronicznymi prześladowcami. To zwiększa poczucie bezkarności przestępców. Często na szczęście do ostatecznej identyfikacji prześladowców z Internetu policjanci dochodzą metodą tradycyjną.

Przeprowadzają wywiad z prześladowaną osobą i próbują znaleźć motyw postępowania anonimowego prześladowcy. Ofiara przeważnie zna swego stalkera lub co najmniej była z nim w krótkim kontakcie. Policję interesuje więc, czy naraziła się komuś w miejscu pracy lub w grupie znajomych, czy zerwała z partnerem lub była na tyle nieostrożna, że pozostawiła swe prawdziwe dane osobowe w internetowych pokojach do rozmów.

Sposoby obrony

Po pierwsze i najważniejsze bądźmy ostrożni umieszczając swoje dane w Internecie. Mnogość portali społecznościowych znacząco zwiększa zagrożenie i tu właśnie należy uważać – nie podawać numeru telefonu, adresu czy danych osobowych. Jeśli mimo usilnych starań padniemy ofiarą prześladowcy mamy prawo zgłosić przestępstwo, archiwizując oczywiście jego dowód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA