| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Najczęściej popełniane błędy w Internecie – jak wpływają na bezpieczeństwo?

Najczęściej popełniane błędy w Internecie – jak wpływają na bezpieczeństwo?

Od dawna wiadomo, że bezpieczeństwo w sieci zależy nie tylko od odpowiedniego przygotowania komputera, ale i od rozsądku i wyobraźni samego użytkownika. Nie wystarczy bowiem zainstalować kilka programów służących do zabezpieczenia komputera, należy również zmienić swoje złe nawyki, które mogą doprowadzić do zwiększenia niebezpieczeństwa w sieci. Czego więc unikać, aby nie narazić się na ataki hakerskie czy wirusowe?

Istnieje wiele zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, ale nie wszystkie z nich są tak oczywiste. Mało kto z pewnością wie, że do niebezpiecznych zachować należy między innymi przeglądanie Internetu z domyślnie włączoną  aplikacją JavaScript. Czemu jest to groźne? Otóż cyberprzestępcy od jakiegoś czasu przechowują swoje złośliwe pliki i oprogramowanie w sieci. W wielu przypadkach dokonują oni aktualizacji tych plików przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi, dzięki czemu są zawsze o krok przed aktualizacjami antywirusów.

Sprawdź również: Jak skutecznie zabezpieczyć firmową sieć WiFi?

Niestety nie ma jednej recepty na to, aby zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem w sieci. Prawda jest taka, że praktycznie wszystkie przeglądarki są tak samo podatne na tego typu zagrożenia płynące z sieci. Najlepszym wyjściem z sytuacji może być wyłączenie protokołu JavaScript dla wszystkich stron z wyjątkiem tych, które odwiedzamy często i mamy do nich zaufanie. Dzięki takiemu zabiegowi przeglądanie nieznanych nam stron internetowych będzie o wiele bezpieczniejsze.

Zobacz także: Jakich korzyści klienci oczekują od produktu lub usługi

Kolejnym niebezpieczeństwem, które teoretycznie ma niewiele wspólnego z Internetem jest korzystaniem z niezwykle popularnego programu Adobe Reader z ustawieniami domyślnymi. Czemu tak jest? Otóż nawet, jeśli nie korzystamy aktywnie z oprogramowania, ustawienia domyślne mogą wystawić komputer na niebezpieczeństwo. Niestety programy takie jak Adobe Reader i Adobe Acrobat mają dość poważne luki w zabezpieczeniach, dlatego też warto aktualizować oprogramowanie Adobe oraz zerknąć w ustawienia programów i wyłączyć opcje, które naszym zdaniem nie są potrzebne.

Warto przeczytać: Na co zwracać uwagę, a co pominąć wybierając TV do firmy?

Na koniec zwróćmy uwagę na niezwykle niebezpieczną obecnie przypadłość, a konkretniej na fałszywe linki w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych. Z całą pewnością nie powinniśmy wierzyć w podejrzane maile, a już na pewno nie należy klikać w linki wplecione w tekst. Tyczy się to szczególnie sytuacji, w których nadawca jest nam nieznany. Ponadto podejrzaną wiadomość można rozpoznać czytając tekst. Wiele błędów językowych oraz stylistycznych z pewnością powinno obudzić naszą czujność, a kolejnym krokiem powinno być kliknięcie na ikonkę kosza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »