| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Komputer bez antywirusa i zapory ogniowej – czy to jest bezpieczne?

Komputer bez antywirusa i zapory ogniowej – czy to jest bezpieczne?

O ile wchodzenie na podejrzane stronny czy logowanie się z podejrzanych linków można usprawiedliwić nieuwagą, to już korzystanie z komputera w sieci bez żadnego antywirusa czy zapory firewall jest zwykłą nieodpowiedzialnością i głupotą. Czy takie praktyki są niebezpieczne?

O ile zdrowy rozsądek w sieci, uwaga i spryt to bardzo dobra recepta, to już ignorancja i niezrozumiana duma może wszystko zepsuć. Wielu użytkowników naiwnie wierzy, że może uniknąć szkodliwego oprogramowania jedynie dzięki sprytowi. Jest to dość zastanawiające działanie w dzisiejszych czasach. O ile jeszcze kilka lat temu taka praktyka może się udać, to już dziś, w dobie wszędobylskich zagrożeń, takie działanie jest objawem nieodpowiedzialności.

Sprawdź także: Zamiennik czy oryginał – jaka bateria do laptopa?

Obecnie zdecydowana większość złośliwego oprogramowania jest dostarczana wieloma kanałami, nie tylko bezpośrednio z zainfekowanych stron internetowych (które można omijać), ale również poprzez pocztę e-mail, portale społecznościowe, komunikatory czy luki w zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu. W związku z tym rozbudowane i przede wszystkim aktualne oprogramowanie antywirusowe jest bardzo potrzebne.

Zobacz również: Praca w sieci – jak bezpiecznie pracować poza biurem?

Podobnie sprawa wygląda z brakiem zapory w komputerze. Brak zapory firewall to tak jak brak drzwi od domu w ruchliwej i niezbyt przyjaznej okolicy. Zapora firewall wbudowana w system Windows jest wystarczająca, ale lepiej wyposażyć się w tą wbudowaną w system antywirusowy. Pamiętajmy, że warto zaopatrzyć się w firewall, który oferuje nie tylko ochronę danych przychodzący, ale i wychodzących.

Czy wiesz jak: Format i przekątna ekranu – na co zwracać uwagę kupując TV do firmy?

Tak czy inaczej najlepszym rozwiązaniem, oprócz aktualnego antywirusa oraz zapory firewall, jest zdrowy rozsądek i wyobraźnia. Wielu oszustów wykorzystuje naiwność i mówiąc wprost, głupotę użytkowników. Piszą dziwne historie, smutne opowieści tylko po to, aby uśpić naszą czujność i wyłudzić ważne dane bądź skłonić nas do działania, które z pewnością doprowadzi do wielu problemów. Pamiętajmy więc, korzystajmy z antywirusa, zapory firewall oraz ze zdrowego rozsądku, a bezpieczeństwo w sieci nie będzie mitem tylko rzeczywistością.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »