Fałszywe komunikaty i strony internetowe – jak nie dać się oszukać?
REKLAMA
REKLAMA
Od jakiegoś czasu spore niebezpieczeństwo generują fałszywe antywirusy. Żerują one na naiwności początkujących użytkowników podając się za antywirus i informując o tym, ze komputer jest zainfekowany. Tego typu skanery wyglądają jak okienko programu antywirusowego lub innej aplikacji zabezpieczającej. Jak one działają? Zasada działania jest dość prosta i ogranicza się do wygenerowania okienka, w którym znajduje się informacja o tym, że nasz komputer został zainfekowany.
REKLAMA
Sprawdź też: Rozdzielczości, wejścia i wyjścia – ważne parametry firmowego telewizora
Aby pozbyć się problemu należy natychmiast zakupić pełną wersję danego programu. Wielu wystraszonych użytkowników, w obawie przed utratą cennych danych poddaje się manipulacji i kupuje pełną wersję fałszywego programu. Oczywiście w zamian za wydane pieniądze nie otrzymujemy nic. Bywa również, że fałszywy antywirus prowadzi nas na stronę z kolejnymi fałszywymi programami, a ściągnięcie czegokolwiek wiąże się z zainfekowaniem komputera, praktycznie na własne życzenie. Jak się przed tym zabezpieczyć? Ignorować i z pewnością nie wykonywać poleceń wyświetlanych przez podejrzany program.
Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?
Kolejnym zagrożeniem, które w ostatnim czasie praktycznie paraliżuje niektórych użytkowników są fałszywe strony logowania. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, wystarczy bowiem chwila nieuwagi, a nasze dane trafią do osób niepowołanych. O ile po wpisaniu odpowiedniego linku do interesującej nas strony zostaniemy przekierowany na stronę fałszywą, nie możemy mieć do siebie pretensji, ale jeśli skorzystaliśmy np. z otrzymanego z nieznanego źródła linka do strony logowania np. poczty e-mail lub co gorsza strony banku, wykazaliśmy się skrajnym brakiem odpowiedzialności.
Przeczytaj także: Telewizory OLED oraz laserowe – czy w firmie się to przyda?
Pamiętajmy więc, aby nigdy nie korzystać z linków do logowania otrzymanych pocztą e-mail, za pomocą komunikatora lub w wiadomości na portalu społecznościowym. Jeśli jednak trafiliśmy przypadkiem na taką fałszywą stronę logowania, w żadnym wypadku nie powinniśmy podawać swoich danych. Najlepiej zamknąć ową stronę i dodatkowo zgłosić ten fakt administratorowi prawidłowej strony internetowej. Jeśli np. ktoś wysłał nam fałszywą stronę logowania banku, należy ów fakt zgłosić odpowiedniej osobie w danym banku podając fałszywy adres strony.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.