| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Fałszywe komunikaty i strony internetowe – jak nie dać się oszukać?

Fałszywe komunikaty i strony internetowe – jak nie dać się oszukać?

Wirusy, trojany, fałszywe maile, złośliwe oprogramowanie i cyberprzestępcy – to nie główna obsada filmu science-fiction, a rzeczywistość wirtualna, z którą musimy się mierzyć niemal codziennie. Jak nie dać się oszukać w Internecie i zachować czujność? Czy jest recepta na bezpieczeństwo w sieci?

Od jakiegoś czasu spore niebezpieczeństwo generują fałszywe antywirusy. Żerują one na naiwności początkujących użytkowników podając się za antywirus i informując o tym, ze komputer jest zainfekowany. Tego typu skanery wyglądają jak okienko programu antywirusowego lub innej aplikacji zabezpieczającej. Jak one działają? Zasada działania jest dość prosta i ogranicza się do wygenerowania okienka, w którym znajduje się informacja o tym, że nasz komputer został zainfekowany.

Sprawdź też: Rozdzielczości, wejścia i wyjścia – ważne parametry firmowego telewizora

Aby pozbyć się problemu należy natychmiast zakupić pełną wersję danego programu. Wielu wystraszonych użytkowników, w obawie przed utratą cennych danych poddaje się manipulacji i kupuje pełną wersję fałszywego programu. Oczywiście w zamian za wydane pieniądze nie otrzymujemy nic. Bywa również, że fałszywy antywirus prowadzi nas na stronę z kolejnymi fałszywymi programami, a ściągnięcie czegokolwiek wiąże się z zainfekowaniem komputera, praktycznie na własne życzenie. Jak się przed tym zabezpieczyć? Ignorować i z pewnością nie wykonywać poleceń wyświetlanych przez podejrzany program.

Zobacz również: Jak właściwie eksponować domenę?

Kolejnym zagrożeniem, które w ostatnim czasie praktycznie paraliżuje niektórych użytkowników są fałszywe strony logowania. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, wystarczy bowiem chwila nieuwagi, a nasze dane trafią do osób niepowołanych. O ile po wpisaniu odpowiedniego linku do interesującej nas strony zostaniemy przekierowany na stronę fałszywą, nie możemy mieć do siebie pretensji, ale jeśli skorzystaliśmy np. z otrzymanego z nieznanego źródła linka do strony logowania np. poczty e-mail lub co gorsza strony banku, wykazaliśmy się skrajnym brakiem odpowiedzialności.

Przeczytaj także: Telewizory OLED oraz laserowe – czy w firmie się to przyda?

Pamiętajmy więc, aby nigdy nie korzystać z linków do logowania otrzymanych pocztą e-mail, za pomocą komunikatora lub w wiadomości na portalu społecznościowym. Jeśli jednak trafiliśmy przypadkiem na taką fałszywą stronę logowania, w żadnym wypadku nie powinniśmy podawać swoich danych. Najlepiej zamknąć ową stronę i dodatkowo zgłosić ten fakt administratorowi prawidłowej strony internetowej. Jeśli np. ktoś wysłał nam fałszywą stronę logowania banku, należy ów fakt zgłosić odpowiedniej osobie w danym banku podając fałszywy adres strony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »