REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Analiza wrażliwości (Excel 2007)

REKLAMA

REKLAMA

Analiza wrażliwości jest jedną z najczęściej używanych funkcji Excela 2007. Pozwala ona na ustalenie progu rentowności inwestycji przy zmieniających się czynnikach. Dzięki niej możemy obserwować w jaki sposób dane wyjściowe zawarte w arkuszu zostaną zmienione, gdy zmienimy dane wejściowe.

Analiza wrażliwości może być wykorzystywana we wszystkich tych wyliczeniach, które mają wskazane, przy jakim poziomie kosztu jednostkowego i ceny opłacalne jest wejście na rynek lub przy jakim koszcie zmiennym warto prowadzić działalność. Analiza wrażliwości pozwala ustalić jeden bądź wiele czynników zmiennych (o których szerzej w rozdziale 10.), np. przy jakim oprocentowaniu i okresie spłaty rat najlepiej wziąć kredyt inwestycyjny.

REKLAMA

W przypadku pracy z analizą wrażliwości w programie Microsoft Office Excel 2007 idealnym narzędziem jest polecenie Tabela danych. Umożliwia ono tablicowanie wzorów matematycznych według wskazanego szablonu. Polecenie Tabela danych umieszczone jest na wstążce w zakładce Dane i, podobnie jak w przypadku Szukaj wyniku, również należy je wybrać z listy Analiza symulacji.

Polecamy: Opodatkowanie menedżerów w spółkach menedżerskich

Tabela danych umożliwia stablicowanie jednego wzoru do zaznaczanego zakresu, może to być jedna lub wiele kolumn, ważne jest jednak, aby w lewej górnej komórce zaznaczonego zakresu pojawiła się formuła, która ma zostać stablicowana. Dodatkowo w przypadku wpisywania formuły dla argumentów, które będą zmienne w tabeli, należy wykorzystać komórki zewnętrzne w stosunku do całej później zaznaczonej tabeli. W momencie uruchomienia polecenia Tabela danych program wstawi po prostu do zaznaczonych komórek odpowiedni wynik formuły ze wskazanymi argumentami, ażeby mógł on obliczyć wynik, musi podstawić zmienne argumenty do wolnych komórek.

Okno Tabela danych zawiera dwa pola:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wierszowa komórka wejściowa — odpowiada za wartości w tabeli danych umieszczone w pierwszym wierszu.

Kolumnowa komórka wejściowa — odpowiada za wartości tabeli umieszczone w pierwszej kolumnie.

Aby wykorzystać polecenie Tabela danych dla prostego wyliczenia tabliczki mnożenia, należy:

1. W programie Microsoft Office Excel 2007 zbudować kolumnę oraz wiersz zawierające komórki wypełnione kolejnymi liczbami od 1 do 10.

2. Następnie na przecięciu się kolumn i wierszy tabeli, czyli w komórce A1, wstawić formułę pozwalając na wyliczenie poszczególnych wyników mnożenia,wykorzystując w tej formule komórki zewnętrzne w stosunku do tabeli danych.

3. Przykładowa formuła może wyglądać następująco: =A15*B15.

4. Zaznaczyć ca!y zakres, w którym ma zostać stablicowany wzór mnożenia, a więc od A1 do K10.

5. Przejść na wstążce do zakładki Dane i wybrać z listy rozwijanej Analiza symulacji, polecenie Tabela danych.

6. Wypełnić okno Tabela danych wartościami ($B$15 i $A$15) i wcisnąć przycisk OK.

7. Program wyliczy wynik, który zostanie przedstawiony w tabeli.

Polecamy: Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym, a służbowym ?

Źródło: "Excel w firmie. Controlling, finanse i nie tylko", Wydawnictwo Helion.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest odpowiedni czas na windykację należności? Nie czekaj zbyt długo

Płynność finansowa to podstawa skutecznego zarządzania firmą. Kiedy zatem rozpocząć windykację należności? Okazuje się, że nie można czekać zbyt długo. Co trzeba wziąć pod uwagę? Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka? Podpowiadamy.

Człowiek ponad algorytmy. Czyli rola umiejętności miękkich w świecie automatyzacji

W miarę jak automatyzacja i sztuczna inteligencja zmieniają całe branże, firmy i miejsca pracy – umiejętności miękkie postrzegane jako jedyna rzecz, której maszyny nie mogą zastąpić, stają się absolutnie niezbędne. Które zatem z kompetencji będą szczególnie cenione przez pracodawców i mogą zadecydować o przewadze konkurencyjnej w 2025 r.?

ZUS: Zmiany w składce zdrowotnej. Jak skorzystają przedsiębiorcy?

Od nowego roku zmieniły się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, kto skorzysta z nowych przepisów i kiedy pierwsze płatności według nowych zasad.

Piękny umysł. Wiedza o mózgu w analizie preferencji zachowań i postaw człowieka

W dzisiejszym świecie, w którym wiedza neuronaukowa jest coraz bardziej dostępna, a tematyczne publikacje wychodzą poza ramę dyskursu naukowego i pisane są przystępnym językiem, wiedza o mózgu staje się niebywale wartościowym obszarem do codziennego wykorzystania. Warto, aby sięgali po nią również ci, którzy wspierają wzrost ludzi w biznesie i rozwoju indywidualnym.

REKLAMA

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP)

Ruszył konkurs ZUS. Można otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości projektu na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Wnioski można składać do 10 marca 2025 r. Gdzie złożyć wniosek? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Co podlega dofinansowaniu?

Potrzebna pilna decyzja, bo można dużo zyskać lub stracić na podatku, termin 20 lutego

Przedsiębiorcy mogą co roku korzystać z innej – jednej z trzech możliwych – form podatku dochodowego od przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Poza wysokością samego podatku, jaki trzeba będzie zapłacić, teraz forma opodatkowania wpływa również na wysokość obciążeń z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raportowanie ESG: jak się przygotować, wdrażanie, wady i zalety. Czy czekają nas zmiany? [WYWIAD]

Raportowanie ESG: jak firma powinna się przygotować? Czym jest ESG? Jak wdrożyć system ESG w firmie. Czy ESG jest potrzebne? Jak ESG wpływa na rynek pracy? Jakie są wady i zalety ESG? Co należałoby zmienić w przepisach stanowiących o ESG?

Zarządzanie kryzysowe czyli jak przetrwać biznesowy sztorm - wskazówki, przykłady, inspiracje

Załóżmy, że jako kapitan statku (CEO) niespodziewanie napotykasz gwałtowny sztorm (sytuację kryzysową lub problemową). Bez odpowiednich narzędzi nawigacyjnych, takich jak mapa, kompas czy plan awaryjny, Twoje szanse na bezpieczne dotarcie do portu znacząco maleją. Ryzykujesz nawet sam fakt przetrwania. W świecie biznesu takim zestawem narzędzi jest Księga Komunikacji Kryzysowej – kluczowy element, który każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna mieć zawsze pod ręką.

REKLAMA

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Ile jednoosobowych firm zamknięto w 2024 r.? A ile zawieszono? [Dane z CEIDG]

W 2024 r. o 4,8 proc. spadła liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy to oznacza lepsze warunki do prowadzenia biznesu? Niekoniecznie. Jak widzą to eksperci?

REKLAMA