Analiza wrażliwości (Excel 2007)
REKLAMA
REKLAMA
Analiza wrażliwości może być wykorzystywana we wszystkich tych wyliczeniach, które mają wskazane, przy jakim poziomie kosztu jednostkowego i ceny opłacalne jest wejście na rynek lub przy jakim koszcie zmiennym warto prowadzić działalność. Analiza wrażliwości pozwala ustalić jeden bądź wiele czynników zmiennych (o których szerzej w rozdziale 10.), np. przy jakim oprocentowaniu i okresie spłaty rat najlepiej wziąć kredyt inwestycyjny.
REKLAMA
W przypadku pracy z analizą wrażliwości w programie Microsoft Office Excel 2007 idealnym narzędziem jest polecenie Tabela danych. Umożliwia ono tablicowanie wzorów matematycznych według wskazanego szablonu. Polecenie Tabela danych umieszczone jest na wstążce w zakładce Dane i, podobnie jak w przypadku Szukaj wyniku, również należy je wybrać z listy Analiza symulacji.
Polecamy: Opodatkowanie menedżerów w spółkach menedżerskich
Tabela danych umożliwia stablicowanie jednego wzoru do zaznaczanego zakresu, może to być jedna lub wiele kolumn, ważne jest jednak, aby w lewej górnej komórce zaznaczonego zakresu pojawiła się formuła, która ma zostać stablicowana. Dodatkowo w przypadku wpisywania formuły dla argumentów, które będą zmienne w tabeli, należy wykorzystać komórki zewnętrzne w stosunku do całej później zaznaczonej tabeli. W momencie uruchomienia polecenia Tabela danych program wstawi po prostu do zaznaczonych komórek odpowiedni wynik formuły ze wskazanymi argumentami, ażeby mógł on obliczyć wynik, musi podstawić zmienne argumenty do wolnych komórek.
Okno Tabela danych zawiera dwa pola:
Wierszowa komórka wejściowa — odpowiada za wartości w tabeli danych umieszczone w pierwszym wierszu.
Kolumnowa komórka wejściowa — odpowiada za wartości tabeli umieszczone w pierwszej kolumnie.
Aby wykorzystać polecenie Tabela danych dla prostego wyliczenia tabliczki mnożenia, należy:
1. W programie Microsoft Office Excel 2007 zbudować kolumnę oraz wiersz zawierające komórki wypełnione kolejnymi liczbami od 1 do 10.
2. Następnie na przecięciu się kolumn i wierszy tabeli, czyli w komórce A1, wstawić formułę pozwalając na wyliczenie poszczególnych wyników mnożenia,wykorzystując w tej formule komórki zewnętrzne w stosunku do tabeli danych.
3. Przykładowa formuła może wyglądać następująco: =A15*B15.
4. Zaznaczyć ca!y zakres, w którym ma zostać stablicowany wzór mnożenia, a więc od A1 do K10.
5. Przejść na wstążce do zakładki Dane i wybrać z listy rozwijanej Analiza symulacji, polecenie Tabela danych.
6. Wypełnić okno Tabela danych wartościami ($B$15 i $A$15) i wcisnąć przycisk OK.
7. Program wyliczy wynik, który zostanie przedstawiony w tabeli.
Polecamy: Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym, a służbowym ?
Źródło: "Excel w firmie. Controlling, finanse i nie tylko", Wydawnictwo Helion.
REKLAMA
REKLAMA