REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

GPS czy AGPS – czym się różnią i co jest lepsze?

Kamil Rogala
GPS vs AGPS
GPS vs AGPS

REKLAMA

REKLAMA

Żyjemy w czasach, w których podróżowanie z nawigacją GPS jest o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze. Oprócz tego, nawigacje GPS nie są jedynie wyposażeniem dodatkowym luksusowych samochodów, obecnie GPS można znaleźć w droższych modelach telefonów komórkowych. I w tym momencie pojawia się pewna niejasność, gdyż można spotkać się zarówno z modułami GPS jak i AGPS w telefonie. Na czym polega różnica i jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia podstawowych pojęć. GPS, to z języka angielskiego Global Positioning System. System ten powstał dużo wcześniej niż AGPS (Assisted GPS). Główna różnica między obiema technologiami polega przede wszystkim na sposobie odnajdywania lokalizacji urządzenia. GPS pracuje bazując na satelitach i ich położeniu, które jest wykrywane na podstawie sygnału. Sygnał z kolei jest przekazywany z odbiornika do satelity i w drugą stronę. Odbiornik GPS łączy się s kilkoma, lub w przypadku najnowszych urządzeń, nawet z kilkunastoma satelitami jednocześnie, żeby jak najlepiej określić bieżącą pozycję odbiornika. W przypadku AGPS, technologia działania jest nieco inna. Polega ona na obliczaniu położenia urządzenia, na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM, inaczej mówiąc anten nadawczych operatorów komórkowych. A jak jest z dokładnością obu technik?

REKLAMA

Zobacz również: Jak wybrać przenośną mysz do notebooka?

Dokładność namierzania pozycji w przypadku GPS i AGPS jest różna w różnych warunkach. Rzecz jasna jest to uzależnione od sposobu, w jaki dane urządzenia obliczają swoje położenie. W przypadku GPS, które korzysta z sygnału z satelit, które z kolei krążą z dużą prędkością wokół ziemi, istnieje pewna przewaga nad AGPS, która bazuje na naziemnych i nierównomiernie rozlokowanych stacjach bazowych GSM. Dokładność AGPS zależy w głównej mierze od tego, w jakich odległościach i jak dużo stacji znajduje się na danym obszarze. Jak to przekłada się na praktykę? Otóż w większych miastach, w których liczba nadajników BTS, sygnał urządzenia z AGPS jest silniejszy i bardziej dokładny. Niestety poza miastem, gdzie liczba nadajników jest o wiele mniejsza, sygnał również jest słabszy i mniej dokładny. W rezultacie, urządzenie z AGPS jest nieco mniej precyzyjne od „starego” GPS, jednak nie jest to przerażająca różnica. Jeśli mamy to przełożyć na liczby celu lepszego zobrazowania, warto zapamiętać, że dokładność AGPS w mieście wynosi około 20-30 metrów, natomiast dobrej jakości GPS oblicza pozycję z dokładnością do około 5-10 metrów, a w przypadku nawigacji turystycznych może to być nawet do kilku metrów. A jak sprawa wygląda z zasięgiem obu rozwiązań?

Zobacz również: Oprogramowanie do skanowania – jak z niego korzystać i co ono oferuje?

Opisując kwestie dokładności, nawiązaliśmy pośrednio do zasięgu urządzeń. Generalnie zasięg GPS i AGPS jest w pewnym stopniu porównywalny, szczególnie jeśli chodzi o gęsto zaludnione i zurbanizowane kraje, w tym Polskę. Znacząca różnica może pojawić się w niektórych częściach Azji oraz Afryki. Jak można wywnioskować, niewielkie zaludnienie sprawia, że na danym terenie jest niewiele nadajników BTS, a na dodatek odległości między nimi są bardzo duże. Rzecz jasna nie ma to znaczenia, jeśli mamy zamiar podróżować jedynie po Polsce lub okolicznych krajach, wtedy wybór AGPS będzie rozsądny. GPS natomiast działa bezproblemowo niemal wszędzie. Świadczyć może o tym fakt, że z tej technologii korzystają badacze na Antarktydzie lub kierowcy rajdowi w pustynnym Rajdzie Dakar.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

REKLAMA

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

Idą zmiany. Co czeka producentów i użytkowników elektroniki konsumenckiej w 2025 r.?

W 2025 roku branża elektroniki użytkowej czeka rewolucja – od standaryzacji ładowarek do smartfonów, przez obowiązkowy recykling baterii, aż po prawo do naprawy. A do tego wszystkiego… nieprzewidywalna polityka Donalda Trumpa. Co jeszcze wpłynie na przyszłość technologii?

Wyższe składki ZUS w 2025 roku [Kierowcy]

Znamy kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2025 rok. Średnia krajowa wzrośnie o 850 zł. Oznacza to wyższe składki ZUS, a także wzrost kosztów zatrudnienia kierowców w transporcie międzynarodowym.

Zbiorowa mądrość. Współpraca między zespołami w Grupie Eurocash

Nie od dziś wiadomo, że praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych umiejętności i doświadczeń pracowników, a przez to sprzyja ich kreatywności – różne perspektywy i pomysły wzajemnie się napędzają, prowadząc do innowacyjnych rozwiązań. Wspólna praca buduje także zaangażowanie i motywację wśród pracowników, ponieważ czują się oni częścią większej całości. Dzięki wzajemnemu wsparciu i kontroli zmniejsza się ryzyko błędów, co z kolei przyczynia się do osiągania lepszych wyników firmy. Wie o tym Eurocash, a współpraca zespołowa stała się częścią strategii biznesowej Grupy.

REKLAMA

Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

REKLAMA