REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

GPS czy AGPS – czym się różnią i co jest lepsze?

Kamil Rogala
GPS vs AGPS
GPS vs AGPS

REKLAMA

REKLAMA

Żyjemy w czasach, w których podróżowanie z nawigacją GPS jest o wiele przyjemniejsze i wygodniejsze. Oprócz tego, nawigacje GPS nie są jedynie wyposażeniem dodatkowym luksusowych samochodów, obecnie GPS można znaleźć w droższych modelach telefonów komórkowych. I w tym momencie pojawia się pewna niejasność, gdyż można spotkać się zarówno z modułami GPS jak i AGPS w telefonie. Na czym polega różnica i jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia podstawowych pojęć. GPS, to z języka angielskiego Global Positioning System. System ten powstał dużo wcześniej niż AGPS (Assisted GPS). Główna różnica między obiema technologiami polega przede wszystkim na sposobie odnajdywania lokalizacji urządzenia. GPS pracuje bazując na satelitach i ich położeniu, które jest wykrywane na podstawie sygnału. Sygnał z kolei jest przekazywany z odbiornika do satelity i w drugą stronę. Odbiornik GPS łączy się s kilkoma, lub w przypadku najnowszych urządzeń, nawet z kilkunastoma satelitami jednocześnie, żeby jak najlepiej określić bieżącą pozycję odbiornika. W przypadku AGPS, technologia działania jest nieco inna. Polega ona na obliczaniu położenia urządzenia, na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM, inaczej mówiąc anten nadawczych operatorów komórkowych. A jak jest z dokładnością obu technik?

REKLAMA

Zobacz również: Jak wybrać przenośną mysz do notebooka?

Dokładność namierzania pozycji w przypadku GPS i AGPS jest różna w różnych warunkach. Rzecz jasna jest to uzależnione od sposobu, w jaki dane urządzenia obliczają swoje położenie. W przypadku GPS, które korzysta z sygnału z satelit, które z kolei krążą z dużą prędkością wokół ziemi, istnieje pewna przewaga nad AGPS, która bazuje na naziemnych i nierównomiernie rozlokowanych stacjach bazowych GSM. Dokładność AGPS zależy w głównej mierze od tego, w jakich odległościach i jak dużo stacji znajduje się na danym obszarze. Jak to przekłada się na praktykę? Otóż w większych miastach, w których liczba nadajników BTS, sygnał urządzenia z AGPS jest silniejszy i bardziej dokładny. Niestety poza miastem, gdzie liczba nadajników jest o wiele mniejsza, sygnał również jest słabszy i mniej dokładny. W rezultacie, urządzenie z AGPS jest nieco mniej precyzyjne od „starego” GPS, jednak nie jest to przerażająca różnica. Jeśli mamy to przełożyć na liczby celu lepszego zobrazowania, warto zapamiętać, że dokładność AGPS w mieście wynosi około 20-30 metrów, natomiast dobrej jakości GPS oblicza pozycję z dokładnością do około 5-10 metrów, a w przypadku nawigacji turystycznych może to być nawet do kilku metrów. A jak sprawa wygląda z zasięgiem obu rozwiązań?

Zobacz również: Oprogramowanie do skanowania – jak z niego korzystać i co ono oferuje?

Opisując kwestie dokładności, nawiązaliśmy pośrednio do zasięgu urządzeń. Generalnie zasięg GPS i AGPS jest w pewnym stopniu porównywalny, szczególnie jeśli chodzi o gęsto zaludnione i zurbanizowane kraje, w tym Polskę. Znacząca różnica może pojawić się w niektórych częściach Azji oraz Afryki. Jak można wywnioskować, niewielkie zaludnienie sprawia, że na danym terenie jest niewiele nadajników BTS, a na dodatek odległości między nimi są bardzo duże. Rzecz jasna nie ma to znaczenia, jeśli mamy zamiar podróżować jedynie po Polsce lub okolicznych krajach, wtedy wybór AGPS będzie rozsądny. GPS natomiast działa bezproblemowo niemal wszędzie. Świadczyć może o tym fakt, że z tej technologii korzystają badacze na Antarktydzie lub kierowcy rajdowi w pustynnym Rajdzie Dakar.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA