reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Telefony firmowe > GPS czy AGPS – koszty i współpraca między technologiami

GPS czy AGPS – koszty i współpraca między technologiami

Kupując telefon komórkowy z wyższej półki i zależy nam na nawigacji satelitarnej, często borykamy się z wyborem między GPS a AGPS. Na pierwszy rzut oka obie te opcje mają w swojej nazwie kluczowy element, jednak jak się okazuje sposób działania obu technologii jest całkiem inny. W poprzedniej części poznaliśmy podstawy obu technologii, teraz sprawdzimy jak szybko oba urządzenia „łapią” sygnał i jaki jest koszt pracy obu technologii.

Jeśli ktoś miał styczność z nawigacją GPS z pewnością zna pojęcie „łapania fixa”. Przed rozpoczęciem pracy każda nawigacja bowiem musi odnaleźć swoje położenia w celu późniejszej sprawnej pracy. I tu na prowadzenie w szybkości nawiązywania połączenia wychodzi AGPS. W przypadku nawigacji GPS, potrzebuje ona około 1-3 minut, aby nawiązać pierwsze połączenie z satelitami. Rzecz jasna czas nawiązywania połączenia zależy od wielu czynników: jakości urządzenia, siły wbudowanego odbiornika, warunków atmosferycznych czy otoczenia. AGPS natomiast jest w stanie odnaleźć swoje położenie w bardzo krótkim czasie, co może być bardzo cenną możliwością w nagłych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że jeśli używamy GPS’a często, do kilku razy w tygodniu, wtedy nawiązywanie połączenia trwa o wiele krócej, gdyż ustawienia są przechowywane w pamięci urządzenia. Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie GPS i AGPS. Czy to możliwe?

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Największą zaletą AGPS jest szybkość nawiązywania połączenia i odnajdywania położenia, GPS natomiast ma lepszy zasięg i jest dokładniejszy. Wydaje się więc, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie tych technologii w jednym urządzeniu. Telefon firmowy z takim rozwiązaniem gwarantuje szybkość, i dokładność. Na szczęście taka kombinacja coraz częściej pojawia się w najnowszych komórkach z wyższej półki. Dzięki AGPS telefon bardzo szybko znajduje swoje wstępne położenie, co zawęża pole, w którym GPS musi wyszukać sygnał satelitarny. W ten sposób nawigacja w telefonie może zacząć pracę w czasie poniżej minuty. Warto dodać, że system łączący GPS oraz AGPS nie jest wykorzystywany w standardowych nawigacjach samochodowych. W przypadku samochodowych nawigacji, mamy do czynienia jedynie z systemem GPS, gdyż nawigacje samochodowe nie posiadają w sobie modułu telekomunikacyjnego. A jak kształtują się koszty związane z użytkowaniem nawigacji w telefonie?

Jeśli chodzi o koszt zakupu telefonu wyposażonego w technologię GPS lub AGPS (ewentualnie w obie), ciężko to oszacować, gdyż technologie nie różnią się między sobą w przypadku różnych modeli telefonów. Cena uzależniona jest głównie od klasy samego telefonu. Jeśli jednak chodzi o koszty korzystania z obu technologii, są pewne różnice. W przypadku tradycyjnego GPS, jest on w 100% bezpłatny, ponieważ bazuje na ogólnodostępnym, darmowym sygnale. AGPS natomiast wykorzystuje sygnał GSM, płatny zgodnie z taryfikatorami operatora. Dlatego też, jeśli korzystamy z AGPS musimy się liczyć z pewnymi opłatami. Uważajmy również w przypadku, gdy telefon nie ma wgranych na stałe map. W takim przypadku telefon dodatkowo pobiera mapy w czasie rzeczywistym z Internetu. Konkretne kwoty zależą oczywiście od wielkości paczek transferu danych.

Zobacz również: Hosting stron WWW – jakie technologie są przydatne?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Współpraca GPS i AGPS
Współpraca GPS i AGPS

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama