REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GPS czy AGPS – koszty i współpraca między technologiami

Kamil Rogala
Współpraca GPS i AGPS
Współpraca GPS i AGPS

REKLAMA

REKLAMA

Kupując telefon komórkowy z wyższej półki i zależy nam na nawigacji satelitarnej, często borykamy się z wyborem między GPS a AGPS. Na pierwszy rzut oka obie te opcje mają w swojej nazwie kluczowy element, jednak jak się okazuje sposób działania obu technologii jest całkiem inny. W poprzedniej części poznaliśmy podstawy obu technologii, teraz sprawdzimy jak szybko oba urządzenia „łapią” sygnał i jaki jest koszt pracy obu technologii.

Jeśli ktoś miał styczność z nawigacją GPS z pewnością zna pojęcie „łapania fixa”. Przed rozpoczęciem pracy każda nawigacja bowiem musi odnaleźć swoje położenia w celu późniejszej sprawnej pracy. I tu na prowadzenie w szybkości nawiązywania połączenia wychodzi AGPS. W przypadku nawigacji GPS, potrzebuje ona około 1-3 minut, aby nawiązać pierwsze połączenie z satelitami. Rzecz jasna czas nawiązywania połączenia zależy od wielu czynników: jakości urządzenia, siły wbudowanego odbiornika, warunków atmosferycznych czy otoczenia. AGPS natomiast jest w stanie odnaleźć swoje położenie w bardzo krótkim czasie, co może być bardzo cenną możliwością w nagłych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że jeśli używamy GPS’a często, do kilku razy w tygodniu, wtedy nawiązywanie połączenia trwa o wiele krócej, gdyż ustawienia są przechowywane w pamięci urządzenia. Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie GPS i AGPS. Czy to możliwe?

REKLAMA

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

REKLAMA

Największą zaletą AGPS jest szybkość nawiązywania połączenia i odnajdywania położenia, GPS natomiast ma lepszy zasięg i jest dokładniejszy. Wydaje się więc, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie tych technologii w jednym urządzeniu. Telefon firmowy z takim rozwiązaniem gwarantuje szybkość, i dokładność. Na szczęście taka kombinacja coraz częściej pojawia się w najnowszych komórkach z wyższej półki. Dzięki AGPS telefon bardzo szybko znajduje swoje wstępne położenie, co zawęża pole, w którym GPS musi wyszukać sygnał satelitarny. W ten sposób nawigacja w telefonie może zacząć pracę w czasie poniżej minuty. Warto dodać, że system łączący GPS oraz AGPS nie jest wykorzystywany w standardowych nawigacjach samochodowych. W przypadku samochodowych nawigacji, mamy do czynienia jedynie z systemem GPS, gdyż nawigacje samochodowe nie posiadają w sobie modułu telekomunikacyjnego. A jak kształtują się koszty związane z użytkowaniem nawigacji w telefonie?

Jeśli chodzi o koszt zakupu telefonu wyposażonego w technologię GPS lub AGPS (ewentualnie w obie), ciężko to oszacować, gdyż technologie nie różnią się między sobą w przypadku różnych modeli telefonów. Cena uzależniona jest głównie od klasy samego telefonu. Jeśli jednak chodzi o koszty korzystania z obu technologii, są pewne różnice. W przypadku tradycyjnego GPS, jest on w 100% bezpłatny, ponieważ bazuje na ogólnodostępnym, darmowym sygnale. AGPS natomiast wykorzystuje sygnał GSM, płatny zgodnie z taryfikatorami operatora. Dlatego też, jeśli korzystamy z AGPS musimy się liczyć z pewnymi opłatami. Uważajmy również w przypadku, gdy telefon nie ma wgranych na stałe map. W takim przypadku telefon dodatkowo pobiera mapy w czasie rzeczywistym z Internetu. Konkretne kwoty zależą oczywiście od wielkości paczek transferu danych.

Zobacz również: Hosting stron WWW – jakie technologie są przydatne?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA