GPS czy AGPS – koszty i współpraca między technologiami
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli ktoś miał styczność z nawigacją GPS z pewnością zna pojęcie „łapania fixa”. Przed rozpoczęciem pracy każda nawigacja bowiem musi odnaleźć swoje położenia w celu późniejszej sprawnej pracy. I tu na prowadzenie w szybkości nawiązywania połączenia wychodzi AGPS. W przypadku nawigacji GPS, potrzebuje ona około 1-3 minut, aby nawiązać pierwsze połączenie z satelitami. Rzecz jasna czas nawiązywania połączenia zależy od wielu czynników: jakości urządzenia, siły wbudowanego odbiornika, warunków atmosferycznych czy otoczenia. AGPS natomiast jest w stanie odnaleźć swoje położenie w bardzo krótkim czasie, co może być bardzo cenną możliwością w nagłych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że jeśli używamy GPS’a często, do kilku razy w tygodniu, wtedy nawiązywanie połączenia trwa o wiele krócej, gdyż ustawienia są przechowywane w pamięci urządzenia. Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie GPS i AGPS. Czy to możliwe?
REKLAMA
Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?
REKLAMA
Największą zaletą AGPS jest szybkość nawiązywania połączenia i odnajdywania położenia, GPS natomiast ma lepszy zasięg i jest dokładniejszy. Wydaje się więc, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie tych technologii w jednym urządzeniu. Telefon firmowy z takim rozwiązaniem gwarantuje szybkość, i dokładność. Na szczęście taka kombinacja coraz częściej pojawia się w najnowszych komórkach z wyższej półki. Dzięki AGPS telefon bardzo szybko znajduje swoje wstępne położenie, co zawęża pole, w którym GPS musi wyszukać sygnał satelitarny. W ten sposób nawigacja w telefonie może zacząć pracę w czasie poniżej minuty. Warto dodać, że system łączący GPS oraz AGPS nie jest wykorzystywany w standardowych nawigacjach samochodowych. W przypadku samochodowych nawigacji, mamy do czynienia jedynie z systemem GPS, gdyż nawigacje samochodowe nie posiadają w sobie modułu telekomunikacyjnego. A jak kształtują się koszty związane z użytkowaniem nawigacji w telefonie?
Jeśli chodzi o koszt zakupu telefonu wyposażonego w technologię GPS lub AGPS (ewentualnie w obie), ciężko to oszacować, gdyż technologie nie różnią się między sobą w przypadku różnych modeli telefonów. Cena uzależniona jest głównie od klasy samego telefonu. Jeśli jednak chodzi o koszty korzystania z obu technologii, są pewne różnice. W przypadku tradycyjnego GPS, jest on w 100% bezpłatny, ponieważ bazuje na ogólnodostępnym, darmowym sygnale. AGPS natomiast wykorzystuje sygnał GSM, płatny zgodnie z taryfikatorami operatora. Dlatego też, jeśli korzystamy z AGPS musimy się liczyć z pewnymi opłatami. Uważajmy również w przypadku, gdy telefon nie ma wgranych na stałe map. W takim przypadku telefon dodatkowo pobiera mapy w czasie rzeczywistym z Internetu. Konkretne kwoty zależą oczywiście od wielkości paczek transferu danych.
Zobacz również: Hosting stron WWW – jakie technologie są przydatne?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.