REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo

Michał Jarski
Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro
Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo/ Fot. Fotolia
Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Internet staje się główną płaszczyzną komunikacji w trakcie zawierania wszelkiego rodzaju transakcji naruszających prawo - tak wynika z badań, w trakcie których wykryto wiele rodzajów aktywności stanowiących mniej lub bardziej poważne przestępstwa: od handlu skradzionymi informacjami i nielegalnymi towarami, po morderstwa na zlecenie.

Mroczna strona internetu

REKLAMA

Choć celem badań, które przeprowadziła firma Trend Micro, było skupienie się na ujawnianiu działań cyberprzestępczych, na niektórych platformach i w sieciach usługowych zaobserwowano także aktywność osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi.

Kradzież danych z systemów firmy, czyli ataki ukierunkowane

„Od dłuższego czasu, a zwłaszcza po atakach w Paryżu i Belgii, wiele mówi się o wykorzystywaniu internetu przez organizacje terrorystyczne. W tej chwili wiemy dużo więcej o aktywności w ukrytych obszarach internetu i możemy mieć dostęp do wymienianych przez kryminalistów informacji. Możemy z całą pewnością potwierdzić, że z najnowocześniejszych technologii i aplikacji na platformach mobilnych, w sieci jawnej (ang. surface web) oraz sieciach ukrytych (ang. deep webdark web) korzystają nie tylko włamywacze komputerowi, ale także zwykłe organizacje przestępcze i terroryści.” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Narzędzia używane przez terrorystów

Przełomowe technologie zmieniły jakość codziennego życia i ułatwiły podejmowanie działań przynoszących innym ludziom korzyści. Są one jednak jednocześnie używane w celach niezgodnych z prawem i sprzecznych z intencjami ich twórców.

Niektóre techniki, technologie i platformy używane przez organizacje terrorystyczne są wykorzystywane także przez inne grupy internautów. Istnieją bowiem przewodniki bezpieczeństwa operacyjnego (OPSEC) do użytku terrorystów – są to odpowiedniki dokumentów przeznaczonych dla dziennikarzy i aktywistów dla zapewnienia anonimowości ich pracy oraz źródeł informacji. Wiemy już, że organizacje terrorystyczne i ich zwolennicy używają takich samych narzędzi i tych samych zasobów. Terroryści „odziedziczyli” te praktyki po zwykłych kryminalistach, którzy korzystali z różnych warstw internetu do komunikacji, koordynacji działań oraz zawierania transakcji.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

REKLAMA

Organizacje terrorystyczne coraz częściej korzystają na przykład z podziemnej poczty elektronicznej, której używają cyberprzestępcy. A usługi takie jak SIGAINT, RuggedInbox i Mail2Tor są często polecane na forach jako chroniące przed czujnym okiem organów ścigania.

Mimo że nie zostały one stworzone z myślą o cyberprzestępcach czy terrorystach, obie te grupy często z nich korzystają ze względu na anonimowość, jaką zapewniają użytkownikom. Innym przykładem są służące do przesyłania wiadomości platformy, które są powiązane z kontami terrorystów. W danych kontaktowych członków organizacji terrorystycznych najczęściej podawany jest identyfikator komunikatora „Telegram” zapewniający szyfrowanie komunikacji.

Polecamy: Jak rejestrować i aktualizować dane firmy po zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej


Szerzenie propagandy

Terroryści wykorzystują internet do rozpowszechniania swoich komunikatów propagandowych. Jest to jeden z tych rodzajów aktywności, który odróżnia ich od cyberprzestępców zwykle komunikujących się między sobą tylko wtedy, gdy chcą nawiązać współpracę.

Celem terrorystów jest nie tylko przekazywanie informacji, lecz także wpływanie na opinie publiczną – często wysyłają oni komunikaty skierowane do szerokiego spectrum odbiorców, głównie w celu pozyskania nowych zwolenników. Jak zaobserwowaliśmy w trakcie naszych badań, organizacje terrorystyczne rozpowszechniają swoje treści za pomocą usług opartych na współużytkowaniu plików oraz mediów społecznościowych.

Nowy obowiązek informacyjny sklepów internetowych

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, opublikowaną na stronie: http://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/overlapping-technologies-cybercriminals-and-terrorist-organizations.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA