REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo

Michał Jarski
Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro
Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo/ Fot. Fotolia
Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Internet staje się główną płaszczyzną komunikacji w trakcie zawierania wszelkiego rodzaju transakcji naruszających prawo - tak wynika z badań, w trakcie których wykryto wiele rodzajów aktywności stanowiących mniej lub bardziej poważne przestępstwa: od handlu skradzionymi informacjami i nielegalnymi towarami, po morderstwa na zlecenie.

Mroczna strona internetu

REKLAMA

Choć celem badań, które przeprowadziła firma Trend Micro, było skupienie się na ujawnianiu działań cyberprzestępczych, na niektórych platformach i w sieciach usługowych zaobserwowano także aktywność osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi.

Kradzież danych z systemów firmy, czyli ataki ukierunkowane

„Od dłuższego czasu, a zwłaszcza po atakach w Paryżu i Belgii, wiele mówi się o wykorzystywaniu internetu przez organizacje terrorystyczne. W tej chwili wiemy dużo więcej o aktywności w ukrytych obszarach internetu i możemy mieć dostęp do wymienianych przez kryminalistów informacji. Możemy z całą pewnością potwierdzić, że z najnowocześniejszych technologii i aplikacji na platformach mobilnych, w sieci jawnej (ang. surface web) oraz sieciach ukrytych (ang. deep webdark web) korzystają nie tylko włamywacze komputerowi, ale także zwykłe organizacje przestępcze i terroryści.” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Narzędzia używane przez terrorystów

Przełomowe technologie zmieniły jakość codziennego życia i ułatwiły podejmowanie działań przynoszących innym ludziom korzyści. Są one jednak jednocześnie używane w celach niezgodnych z prawem i sprzecznych z intencjami ich twórców.

Niektóre techniki, technologie i platformy używane przez organizacje terrorystyczne są wykorzystywane także przez inne grupy internautów. Istnieją bowiem przewodniki bezpieczeństwa operacyjnego (OPSEC) do użytku terrorystów – są to odpowiedniki dokumentów przeznaczonych dla dziennikarzy i aktywistów dla zapewnienia anonimowości ich pracy oraz źródeł informacji. Wiemy już, że organizacje terrorystyczne i ich zwolennicy używają takich samych narzędzi i tych samych zasobów. Terroryści „odziedziczyli” te praktyki po zwykłych kryminalistach, którzy korzystali z różnych warstw internetu do komunikacji, koordynacji działań oraz zawierania transakcji.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

REKLAMA

Organizacje terrorystyczne coraz częściej korzystają na przykład z podziemnej poczty elektronicznej, której używają cyberprzestępcy. A usługi takie jak SIGAINT, RuggedInbox i Mail2Tor są często polecane na forach jako chroniące przed czujnym okiem organów ścigania.

Mimo że nie zostały one stworzone z myślą o cyberprzestępcach czy terrorystach, obie te grupy często z nich korzystają ze względu na anonimowość, jaką zapewniają użytkownikom. Innym przykładem są służące do przesyłania wiadomości platformy, które są powiązane z kontami terrorystów. W danych kontaktowych członków organizacji terrorystycznych najczęściej podawany jest identyfikator komunikatora „Telegram” zapewniający szyfrowanie komunikacji.

Polecamy: Jak rejestrować i aktualizować dane firmy po zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej


Szerzenie propagandy

Terroryści wykorzystują internet do rozpowszechniania swoich komunikatów propagandowych. Jest to jeden z tych rodzajów aktywności, który odróżnia ich od cyberprzestępców zwykle komunikujących się między sobą tylko wtedy, gdy chcą nawiązać współpracę.

Celem terrorystów jest nie tylko przekazywanie informacji, lecz także wpływanie na opinie publiczną – często wysyłają oni komunikaty skierowane do szerokiego spectrum odbiorców, głównie w celu pozyskania nowych zwolenników. Jak zaobserwowaliśmy w trakcie naszych badań, organizacje terrorystyczne rozpowszechniają swoje treści za pomocą usług opartych na współużytkowaniu plików oraz mediów społecznościowych.

Nowy obowiązek informacyjny sklepów internetowych

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, opublikowaną na stronie: http://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/news/cybercrime-and-digital-threats/overlapping-technologies-cybercriminals-and-terrorist-organizations.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA