reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo

Transakcje internetowe coraz częściej naruszają prawo

Internet staje się główną płaszczyzną komunikacji w trakcie zawierania wszelkiego rodzaju transakcji naruszających prawo - tak wynika z badań, w trakcie których wykryto wiele rodzajów aktywności stanowiących mniej lub bardziej poważne przestępstwa: od handlu skradzionymi informacjami i nielegalnymi towarami, po morderstwa na zlecenie.

Mroczna strona internetu

Choć celem badań, które przeprowadziła firma Trend Micro, było skupienie się na ujawnianiu działań cyberprzestępczych, na niektórych platformach i w sieciach usługowych zaobserwowano także aktywność osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi.

Kradzież danych z systemów firmy, czyli ataki ukierunkowane

„Od dłuższego czasu, a zwłaszcza po atakach w Paryżu i Belgii, wiele mówi się o wykorzystywaniu internetu przez organizacje terrorystyczne. W tej chwili wiemy dużo więcej o aktywności w ukrytych obszarach internetu i możemy mieć dostęp do wymienianych przez kryminalistów informacji. Możemy z całą pewnością potwierdzić, że z najnowocześniejszych technologii i aplikacji na platformach mobilnych, w sieci jawnej (ang. surface web) oraz sieciach ukrytych (ang. deep webdark web) korzystają nie tylko włamywacze komputerowi, ale także zwykłe organizacje przestępcze i terroryści.” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

Narzędzia używane przez terrorystów

Przełomowe technologie zmieniły jakość codziennego życia i ułatwiły podejmowanie działań przynoszących innym ludziom korzyści. Są one jednak jednocześnie używane w celach niezgodnych z prawem i sprzecznych z intencjami ich twórców.

Niektóre techniki, technologie i platformy używane przez organizacje terrorystyczne są wykorzystywane także przez inne grupy internautów. Istnieją bowiem przewodniki bezpieczeństwa operacyjnego (OPSEC) do użytku terrorystów – są to odpowiedniki dokumentów przeznaczonych dla dziennikarzy i aktywistów dla zapewnienia anonimowości ich pracy oraz źródeł informacji. Wiemy już, że organizacje terrorystyczne i ich zwolennicy używają takich samych narzędzi i tych samych zasobów. Terroryści „odziedziczyli” te praktyki po zwykłych kryminalistach, którzy korzystali z różnych warstw internetu do komunikacji, koordynacji działań oraz zawierania transakcji.

Rozwijasz firmę? Inwestuj w nowe technologie

Organizacje terrorystyczne coraz częściej korzystają na przykład z podziemnej poczty elektronicznej, której używają cyberprzestępcy. A usługi takie jak SIGAINT, RuggedInbox i Mail2Tor są często polecane na forach jako chroniące przed czujnym okiem organów ścigania.

Mimo że nie zostały one stworzone z myślą o cyberprzestępcach czy terrorystach, obie te grupy często z nich korzystają ze względu na anonimowość, jaką zapewniają użytkownikom. Innym przykładem są służące do przesyłania wiadomości platformy, które są powiązane z kontami terrorystów. W danych kontaktowych członków organizacji terrorystycznych najczęściej podawany jest identyfikator komunikatora „Telegram” zapewniający szyfrowanie komunikacji.

Polecamy: Jak rejestrować i aktualizować dane firmy po zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama