reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Perspektywy i wyzwania związane z wdrożeniem sieci 5G

Perspektywy i wyzwania związane z wdrożeniem sieci 5G

Operatorzy telekomunikacyjni z nadziejami i optymizmem patrzą na perspektywy biznesowe związane z wdrażaniem standardu sieci 5G. Nowe możliwości dotyczą przede wszystkim zwiększenia szybkości i różnorodności świadczonych usług. Jednocześnie telekomy powinny mieć na uwadze ryzyko, że korzyści finansowe płynące z możliwości, jakie daje 5G, może być poważnie ograniczone przez niekontrolowane zużycie energii.

Jak można wykorzystać sieć 5G

Systematyczne poszerzanie zasięgu sieci 5G to najważniejszy czynnik dla zastosowań technologii przetwarzania na brzegu sieci (edge computing). Nowa technologia będzie też mieć zastosowanie w takich obszarach jak przesyłanie materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości (HD i Ultra HD), wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, inteligentne domy, budynki, fabryki, a nawet całe ekosystemy inteligentnych miast czy cyfrowa opieka zdrowotna.

Kiedy to może się stać? Zgodnie z raportem Vertiv i 451 Research, większość operatorów telekomunikacyjnych zakłada, że w skali globalnej epoka 5G rozpocznie się na dobre w 2021 roku. Aż 88% z nich ma zamiar wdrożyć tę technologię w latach 2021-2022.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Wyzwania energetyczne

Analizując korzyści, jakie niesie ze sobą 5G, trzeba mieć też świadomość, że bardziej intensywny transfer danych wymaga odpowiedni większej ilości energii elektrycznej. Operatorzy wdrażający 5G muszą więc zwrócić uwagę na dwa aspekty tego przedsięwzięcia: masową łączność bezprzewodową i ogromną ilość energii wymaganą do jej realizacji.

W związku z tym należy mieć na uwadze, że wdrożenie 5G spowoduje wzrost zużycia energii i jej kosztów. Telekomy są zatem zainteresowane technologiami i usługami, które zwiększą wydajność. Jest to zgodne z naszymi wewnętrznymi analizami, według których przejście na technologię 5G spowoduje zwiększenie całkowitego zużycia energii w sieci o 150-170% do 2026 roku.

Można więc powiedzieć, że niwelowanie skutków zwiększonych kosztów zasilania będzie jednym z najpoważniejszych wyzwań dla firm udostępniających sygnał w standardzie 5G.

Klucz do sukcesu

Oczywiście kwestie energetyczne to nie jedyne wyzwania. Sieć 5G wymaga gęstszego rozmieszczenia nadajników. Telekomy będą musiały więc rozwiązać takie problemy jak dzierżawa lub zakup nowych gruntów czy dostęp do wysokiej jakości połączeń.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ciągu 15 lat operatorzy telekomunikacyjni będą działać w taki sam sposób, w jaki działają dostawcy usług w chmurze. Będą ponosili niższe koszty na bieżącą działalność, oferowali większą prędkość serwisową i wysoki stopień automatyzacji, który przyczyni się do zwiększenia rentowności.

Autor: Bartłomiej Raab, country manager na Polskę i kraje bałtyckie, Vertiv Poland

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama