REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo 2019/2020. Co się wydarzyło, jakie zmiany na nas czekają?

Jolanta Malak
Jolanta Malak
Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce
Cyberbezpieczeństwo 2019/2020. Co się wydarzyło, jakie zmiany na nas czekają? /Fot. Fotolia
Cyberbezpieczeństwo 2019/2020. Co się wydarzyło, jakie zmiany na nas czekają? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cyberprzestępcy koncentrują się na skutecznych, relatywnie tanich i gwarantujących wysoką „stopę zwrotu” atakach. Ich aktywność stale rośnie i, chociaż przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie z wykorzystującymi socjotechnikę atakami phishingowymi, wciąż należy zachować ostrożność i być przygotowanym na nowe zagrożenia.

Z analiz specjalistów wynika, że cyberprzestępcy często korzystają z zaawansowanych technik uniemożliwiających wykrycie ich działalności przez rozwiązania ochronne. Wiele rodzajów nowoczesnego złośliwego oprogramowania zawiera algorytmy unikania interakcji z narzędziami zabezpieczającymi. Te zabiegi przypominają o potrzebie korzystania z ochrony wielowarstwowej i behawioralnego wykrywania zagrożeń.

REKLAMA

W mijającym roku nie zmniejszała się popularność ransomware’u, czyli oprogramowania służącego do szyfrowania plików na urządzeniu ofiary, a następnie żądania okupu w zamian za ich ponowne udostępnienie. Przestępcy korzystający z takich narzędzi zmieniali jednak modus operandi. Odchodzili od strategii szeroko zakrojonych kampanii wymierzonych w przypadkowe ofiary. Zamiast tego przeprowadzali coraz częściej ukierunkowane ataki na ofiary, które mają powody i możliwości, aby zapłacić okup.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

W ostatnim czasie zanotowano również zwiększoną liczbę incydentów, w których celem ataków były urządzenia kontrolujące systemy bezpieczeństwa fizycznego, czyli np. kamery lub czujniki ruchu. Cyberprzestępcy poszukiwali też możliwości zdobycia kontroli nad różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci w przedsiębiorstwach. Mieli ułatwione zadanie, ponieważ często jest to sprzęt, na który nie zwraca się uwagi przy tradycyjnym zarządzaniu infrastrukturą IT.

Co nas czeka w 2020 roku?

Inwestycję w rozwiązania umożliwiające rozpoznawanie cyberprzestępczej aktywności powinny podejmować zwłaszcza firmy z sektora MŚP – to u nich relatywnie najłatwiej jest o przeprowadzenie udanego ataku, którego celem będzie kradzież danych lub zablokowanie dostępu do nich. Najskuteczniejsze w tym przypadku będzie skorzystanie z narzędzi zapewniających analizę stanu bezpieczeństwa na bazie informacji gromadzonych lokalnie, a następnie uwzględniających źródła danych o zagrożeniach w skali globalnej. Pozwoli to zidentyfikować słabe punkty we własnych sieciach przedsiębiorstw i uniknąć poważnych w skutkach naruszeń bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W nadchodzącym roku należy spodziewać się dwóch modeli aktywności cyberprzestępców pod kątem prowadzonych ataków. Według pierwszego, będą kierowali się chęcią osiągnięcia jak największego zysku, a więc bez potrzeby inwestowania, jeśli nie jest to niezbędne. W tej sytuacji więc racjonalne – z ich punktu widzenia – będzie zaprzestanie prac nad nowymi narzędziami, skoro firmy często pozostawiają „otwarte drzwi” w postaci niezałatanych luk w zabezpieczeniach swojej sieci, zaś dotychczas stosowane przez atakujących strategie i narzędzia nadal są efektywne. W drugim modelu cyberprzestępcy chcą atakować jak najszerzej. Przedmiotem ich zainteresowania stają się więc np. usługi dostępne publicznie. Warto odnotować, że rzadziej stosują narzędzia phishingowe. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorstwa zaczęły lepiej dbać o bezpieczeństwo poczty elektronicznej i edukację pracowników w tym zakresie.

Należy jednak pamiętać, że w tym specyficznym wyścigu zbrojeń to hakerzy często mają przewagę, ponieważ w wielu przedsiębiorstwach nadal obowiązują przestarzałe strategie bezpieczeństwa i niedostosowane do aktualnych potrzeb rozwiązania ochronne, które pewnie jeszcze długo będą używane.

Autor: Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA