REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyberbezpieczeństwo – bezpieczny biznes, bezpieczne państwo

Cyberbezpieczeństwo – bezpieczny biznes, bezpieczne państwo /Fot. Fotolia
Cyberbezpieczeństwo – bezpieczny biznes, bezpieczne państwo /Fot. Fotolia
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cyberprzestrzeń i cyberataki to obecnie obszar, w którym państwa muszą zachowywać szczególną czujność i zabezpieczać swoje instytucje oraz kluczowe dla funkcjonowania kraju obszary przed coraz powszechniejszymi wrogimi atakami w sieci. Atakiem może być złośliwe oprogramowanie, kampanie dezinformacyjne czy też wtargnięcia do systemów i sieci. Cyberzagrożenia są obecnie jednym z głównych wyzwań w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Dlatego też w sierpniu 2018 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zapisy ustawy pozwolą na systemową organizację cyberbezpieczeństwa w Polsce i stworzą Krajowy System Cyberbezpieczeństwa (KSC).

KSC będą tworzyły przedsiębiorstwa z sektorów takich jak: energia, transport, finanse (banki), ochrona zdrowia oraz cloud computing. Firmy z tych kluczowych obszarów dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa będą tzw. operatorami usług kluczowych (OUK). Przedsiębiorstwa, które zostaną wyznaczone na OUK mają obowiązek sprawdzić czy ich systemy informatyczne oraz organizacja spełniają wymogi systemu cyberbezpieczeństwa, a także będą musiały zgłaszać poważne incydenty oraz przeprowadzać audyt bezpieczeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Według harmonogramu decyzje o uznaniu przedsiębiorstwa za OUK miały być wydane do 9 listopada 2018 r. jednak odpowiednie postępowania administracyjne trwają nadal. Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że docelowo około 500 podmiotów będzie operatorami usług kluczowych, jednak do tej pory decyzje otrzymało dopiero ok. 70 przedsiębiorstw. Lista operatorów nie będzie jawna, a ich wykaz będzie znajdował się w Ministerstwie Cyfryzacji.

Przedsiębiorstwo, które zostanie wyznaczone na OUK zostanie objęte specjalnym harmonogramem działań w momencie wydania decyzji administracyjnej. Po trzech miesiącach od otrzymania decyzji operator będzie musiał dokonać analizy ryzyka i wyznaczyć osobę kontaktową do zarządzania incydentami. Po sześciu miesiącach operator będzie wdrażał środki techniczne i operacyjne, zbierał informacje o podatnościach i incydentach, stosował wypracowaną dokumentację oraz wprowadzał mechanizmy minimalizujące prawdopodobieństwo incydentów. Po roku operator przeprowadza audyt, który przekazuje wskazanym w ustawie podmiotom.

Wyznaczenie przedsiębiorstwa na OUK to duże wyzwanie z którym będzie się mierzyć firma. Dobre przygotowanie zapewni udział w praktycznych warsztatach podczas których uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez najważniejsze aspekty ustawy i zostaną zapoznani z kluczowymi obowiązkami oraz rolą w KSC. Już 21 października 2019 roku zapraszamy do udziału w warsztatach: Cyberbezpieczeństwo – rola i obowiązki operatorów usług kluczowych. W programie m.in.:

  1. Założenia ramowe Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC)
  2. Decyzja o uznaniu przedsiębiorcy za operatora usługi kluczowej (OUK)
  3. Organy krajowego systemu cyberbezpieczeństwa właściwe wobec operatora usługi kluczowej (OUK)
  4. Obowiązki operatora usługi kluczowej (OUK) o charakterze prawno-organizacyjnym
  5. Obowiązki operatora usługi kluczowej (OUK) o charakterze techniczno-organizacyjnym

Szczegółowy program i rejestracja: http://ideoria.pl/szkolenia/cyberbezpieczenstwo/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA