Jak działają aplikację do oszczędnego drukowania?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Programy do oszczędnego drukowania pozwalają kontrolować nie tylko układ strony i liczbę arkuszy, ale także ilość tuszu wyrzucanego przez dysze drukarki. To świetne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w firmie, w której drukowana jest ogromna liczba dokumentów. W zastosowaniu domowym oszczędności nie będą tak zauważalne, ale jeśli drukujemy naprawdę dużo, warto spróbować.
REKLAMA
Do najbardziej praktycznych narzędzi do oszczędnego drukowania należą programy InkSaver i Greenprint World. Pierwszy program kontroluje ilość tuszu nanoszonego przez drukarkę na papier. Analizuje dane wydruku, a następnie zgłasza, o ile może obniżyć zużycie tuszu bez znaczącej utraty jakości. InkSaver współpracuje niemal ze wszystkimi drukarkami atramentowymi obsługującymi format A4. Niestety program nie jest bezpłatny, gdyż po 15 dniach od momentu zainstalowania musimy uiścić opłatę licencyjną. Mimo to 15 dni to wystarczający okres czasu, aby zaobserwować czy program faktycznie wspomaga oszczędzanie.
Zobacz również: Abonament bez telefonu – czy to się opłaca?
REKLAMA
Aby oszacować spodziewane oszczędności musimy podać cenę nowego wkładu z tuszem do drukarki, z jakiej korzystamy, na co dzień. Ponadto musimy podać, ile pojemników zużywamy przeciętnie w ciągu roku. Aby ocenić, jaki wpływ na jakość drukowania ma zmniejszenie ilości używanego tuszu, należy sporządzić wydruk testowy. InkSaver wydrukuje arkusz, podając w skali od 0 do 75 procent, jak bardzo pogarsza się jakość tekstu i ilustracji wraz z obniżeniem ilości nanoszonego tuszu. W ten sposób wybierzesz optymalny dla siebie poziom oszczędności, uzyskując kompromis między kosztami i jakością. Lepiej nie przesadzać z oszczędnością, gdyż druk będzie po prostu niewidoczny.
Kolejnym programem wspomagającym oszczędzanie, o którym już wspomnieliśmy to Greenprint World. Za jego pomocą możemy podejrzeć każdy wydruk w oknie podglądu i zmienić go, zanim trafi na papier. Oprócz tego aplikacja zlicza arkusze, które odrzuciliśmy w procesie podglądu, i informuje, ile pieniędzy udało nam się zaoszczędzić. Program rozpoczyna pracę od podglądu poszczególnych arkuszy. Na tym etapie możemy dokonać potrzebnych zmian, a mianowicie usunąć całe strony, pojedyncze wiersze tekstu, czy nawet ilustracje. W ten sposób zmniejszymy zużycie nie tylko papieru, ale i tuszu lub tonera. Niekiedy z pozoru drobne oszczędności po upływie pewnego okresu czasu mogą urosnąć do pokaźnych sum.
Sprawdź też: Jak zmienić operatora i wybrać najlepszą ofertę abonamentową?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.