Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od gramatury papieru, czyli wagi papieru w gramach na metr kwadratowy. Gramatura pośrednio przekłada się na grubości i jakość papieru. Dla zobrazowania tradycyjny papier kserograficzny ma gramaturę około 90g/m2 a fotograficzny min 190g/m2. Jeśli zależy nam na dobrej jakości wydrukach, lub jeśli drukujemy dokumenty, które powinny prezentować się elegancko, lepiej zainwestować w papier o wyższej gramaturze i najwyższej białości. Jeśli jednak drukujemy stosy faktur, rozliczeń czy raportów, lepiej zaoszczędzić i kupić papier o gramaturze poniżej 90 g/m2.
REKLAMA
Jeśli drukujemy zdjęcia, powinniśmy uważać, gdyż niektóre papiery bardziej przypominają plastik niż papier, dlatego też ocena ich jakości wyłącznie na podstawie gramatury może być myląca. Poza tym nie każda drukarka „obsługuje” papier o wysokiej gramaturze. Warto to sprawdzić przed drukowaniem.
Zobacz również: Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?
REKLAMA
Kupując drukarkę do firmy warto zwrócić uwagę, czy posiada ona funkcję o nazwie duplex. Co to takiego? Otóż duplex to funkcja drukowania po obu stronach kartki. Niekiedy jest to funkcja umowna, która sprowadza się do ręcznego odwracania kartek papieru, niekiedy jednak jest to osobne urządzenie, a raczej moduł dołączany do drukarki umożliwiający odwracanie arkusza papieru. O ile taka funkcja nie jest konieczna w domu, to już w firmie sprawdzi się idealnie. Należy jednak pamiętać, że niekiedy występuje problem, szczególnie w wypadku urządzeń atramentowych. Problemem jest schnięcie tuszu.
Mokry tusz zabrudzi rolki, więc wydruk musi wyschnąć zanim zostanie zadrukowana druga strona. W wypadku urządzeń laserowych rozgrzany toner może przyklejać się do mechanizmów wewnętrznych i niszczyć urządzenie. Dlatego też, warto sprawdzić, czy dane urządzenie wyposażone w tą funkcję naprawdę spełnia swoje zadanie.
Istnieje również kilka rodzajów tuszu. Jednym z nich jest tusz pigmentowy, w którym barwnik jest w postaci cząsteczek stałych, czyli pigmentów umieszczonych w zawiesinie. Jeśli patrzymy pod światło, tego typu tusz jest nieprzezroczysty. Największą zaletą tuszu pigmentowego jest duża odporność na czynniki zewnętrzne takie jak woda, promienie UV czy tarcie. Niestety są pewne wady, a konkretniej dość duża wielkość kropli, która uniemożliwia drukowanie bardzo szczegółowych obrazów w wysokiej rozdzielczości. Tusze pigmentowe nie chcą się również mieszać z innymi kolorami.
Zobacz również: Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?
Alternatywą są tusze barwnikowe, które mają postać prześwitującej pod światło, jednorodnej cieczy. W tuszach tego typu barwnik został rozpuszczony w rozpuszczalniku. Największą zaletą jest możliwość tworzenia bardzo małych kropli, a co za tym idzie, drukowanie obrazów o dużej szczegółowości nie jest żadną przeszkodą. Niestety wadą jest spora podatność na czynniki zewnętrzne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.