REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką

Kamil Rogala
Tusze barwnikowe mają postać prześwitującej pod światło, jednorodnej cieczy. Fot. sxc.hu
Tusze barwnikowe mają postać prześwitującej pod światło, jednorodnej cieczy. Fot. sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób pojęcia i skróty związane z drukarkami i samym drukowaniem są niezrozumiałe i obce. Wbrew pozorom nie ma w tym nic szczególnie skomplikowanego, a znajomość przynajmniej części z tych pojęć może pozwolić na znaczne zredukowanie kosztów czy jakości drukowania. Poznajmy więc kilka z pojęć, dzięki którym poprawimy jakość i wydajność drukowania.

Zacznijmy od gramatury papieru, czyli wagi papieru w gramach na metr kwadratowy. Gramatura pośrednio przekłada się na grubości i jakość papieru. Dla zobrazowania tradycyjny papier kserograficzny ma gramaturę około 90g/m2 a fotograficzny min 190g/m2. Jeśli zależy nam na dobrej jakości wydrukach, lub jeśli drukujemy dokumenty, które powinny prezentować się elegancko, lepiej zainwestować w papier o wyższej gramaturze i najwyższej białości. Jeśli jednak drukujemy stosy faktur, rozliczeń czy raportów, lepiej zaoszczędzić i kupić papier o gramaturze poniżej 90 g/m2.

REKLAMA

Jeśli drukujemy zdjęcia, powinniśmy uważać, gdyż niektóre papiery bardziej przypominają plastik niż papier, dlatego też ocena ich jakości wyłącznie na podstawie gramatury może być myląca. Poza tym nie każda drukarka „obsługuje” papier o wysokiej gramaturze. Warto to sprawdzić przed drukowaniem.

Zobacz również: Stare wirusy wracają – czy nadal są groźne?

REKLAMA

Kupując drukarkę do firmy warto zwrócić uwagę, czy posiada ona funkcję o nazwie duplex. Co to takiego? Otóż duplex to funkcja drukowania po obu stronach kartki. Niekiedy jest to funkcja umowna, która sprowadza się do ręcznego odwracania kartek papieru, niekiedy jednak jest to osobne urządzenie, a raczej moduł dołączany do drukarki umożliwiający odwracanie arkusza papieru. O ile taka funkcja nie jest konieczna w domu, to już w firmie sprawdzi się idealnie. Należy jednak pamiętać, że niekiedy występuje problem, szczególnie w wypadku urządzeń atramentowych. Problemem jest schnięcie tuszu.

Mokry tusz zabrudzi rolki, więc wydruk musi wyschnąć zanim zostanie zadrukowana druga strona. W wypadku urządzeń laserowych rozgrzany toner może przyklejać się do mechanizmów wewnętrznych i niszczyć urządzenie. Dlatego też, warto sprawdzić, czy dane urządzenie wyposażone w tą funkcję naprawdę spełnia swoje zadanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje również kilka rodzajów tuszu. Jednym z nich jest tusz pigmentowy, w którym barwnik jest w postaci cząsteczek stałych, czyli pigmentów umieszczonych w zawiesinie. Jeśli patrzymy pod światło, tego typu tusz jest nieprzezroczysty. Największą zaletą tuszu pigmentowego jest duża odporność na czynniki zewnętrzne takie jak woda, promienie UV czy tarcie. Niestety są pewne wady, a konkretniej dość duża wielkość kropli, która uniemożliwia drukowanie bardzo szczegółowych obrazów w wysokiej rozdzielczości. Tusze pigmentowe nie chcą się również mieszać z innymi kolorami.

Zobacz również: Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Alternatywą są tusze barwnikowe, które mają postać prześwitującej pod światło, jednorodnej cieczy. W tuszach tego typu barwnik został rozpuszczony w rozpuszczalniku. Największą zaletą jest możliwość tworzenia bardzo małych kropli, a co za tym idzie, drukowanie obrazów o dużej szczegółowości nie jest żadną przeszkodą. Niestety wadą jest spora podatność na czynniki zewnętrzne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA