Najistotniejsze pojęcia związane z drukarkami – co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od DPI, czyli rozdzielczości drukarki. DPI, czyli z ang. dot per inch to ilość punktów na cal (2,54 cm). Jak wiadomo, im większa wartość DPI, tym wydruk bardziej szczegółowy. W wypadku drukowania zdjęć minimalną zalecaną wartością jest 300 dpi. Skanowanie slajdów powinno odbywać się z min. 1200 dpi. Przed kupnem drukarki warto sprawdzić jaka rozdzielczość będzie dla nas odpowiednia, gdyż nie ma sensu przepłacać za drukarkę z wysoką rozdzielczością, jeśli nie będziemy korzystać z jej dobrodziejstw.
REKLAMA
Zobacz również: Wydarzenia Microsoft Live i Windows Live Spaces – serwisy uspołeczniające
REKLAMA
Jedną z technik druku atramentowego jest technologia termiczna. Polega ona na wystrzeleniu kropli z dyszy na skutek gwałtownego podgrzania jej w głowicy. Korzystając z tej metody można z jednej dyszy wystrzelić w ciągu sekundy znacznie więcej kropli niż przy wykorzystaniu metody piezoelektrycznej. Technologia piezoelektryczna z kolei polega na wystrzeleniu kropli z dyszy na skutek wypchnięcia jej przez element piezoelektryczny, który odkształca się pod wpływem napięcia. Głowice piezoelektryczne są droższe w produkcji, ale trwalsze od termicznych i bardziej precyzyjne pod względem umiejscawiania kropli tuszu na papierze. Warto mieć to na uwadze podczas kupowania drukarki.
Kolejnym magicznym skrótem jest GDI, czyli Graphical Device Interface. Jest to wewnętrzny system rasteryzowania stron systemu Windows. Całe przetwarzanie obrazu na instrukcje zrozumiałe przez drukarkę wykonywane jest przez procesor komputera. Umożliwia to produkcję tańszych drukarek, które nie muszą być wyposażane w dodatkowy procesor przetwarzający dane. Takie drukarki są jednak w stanie pracować jedynie z systemem Windows, dlatego też jeśli w ramach oszczędności zainstalowaliśmy w komputerach firmowych darmową dystrybucję systemu Linux, warto sprawdzić, czy istnieje możliwość zainstalowania takiej drukarki na komputerach z innym systemem. Niekiedy istnieją specjalne programy i przeróbki umożliwiające dokonanie takiego podłączenia.
Zobacz również: Oprogramowanie do skanowania – jak z niego korzystać i co ono oferuje?
Rasteryzacja to z kolei zabieg, który polega na przedstawieniu elementów obrazu na urządzeniu o skończonej rozdzielczości, oraz symulacja obrazu o wielu odcieniach koloru za pomocą znacznie mniejszej liczby barw i odcieni ułożonych w odpowiednie wzory dające złudzenie innego koloru. Brzmi bardzo skomplikowanie, ale w dużym skrócie chodzi o to, że drukarka przerabia skomplikowany obraz na nieco prostszy w celu zmaksymalizowania wydajności pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.