REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Drukarki specjalistyczne do nietypowych zastosowań – czym się charakteryzują?

Kamil Rogala
Wybór tradycyjnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do firmy nie jest prostym zadaniem. Fot. sxc.hu
Wybór tradycyjnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do firmy nie jest prostym zadaniem. Fot. sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Wybór tradycyjnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do firmy nie jest prostym zadaniem. Decyzja powinna składać się z wielu przemyślanych posunięć, aby wybrany sprzęt spełniał w pełni pokładane w nim zadania i nadzieje. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy musimy wybrać nietypowe urządzenie. Jest to nieuniknione, jeśli prowadzimy firmę specjalizującą się w druku wielkoformatowym lub detalicznym. Poznajmy więc podstawowe charakterystyki drukarek o wyspecjalizowanych możliwościach.

Jeśli prowadzimy małą firmę i drukujemy etykiety lub w celach inwentaryzacyjnych znakujemy sprzęt, warto zastanowić się nad specjalną drukarką do etykiet. Jedną z firm, która oferuje tego typu sprzęt jest firma Dyno. Drukowanie gotowych etykietek za pomocą takiego sprzętu jest bardzo łatwe, a wszystko to za sprawą przystosowanych do tego celu sterowników drukarki i odpowiednich nośników.

REKLAMA

Do wydruków wielkoformatowych, gdzie rozmiary nośnika liczone są w metrach wykorzystywane są plotery wielkoformatowe. Wykorzystują one najczęściej atramentową technikę druku a pojemności zasobników tuszu nierzadko sięgają pół litra. Dla zwykłych użytkowników drukarek taka ilość tuszu wystarczyłaby na kilka lat intensywnego drukowania. Niestety ceny tego typu urządzeń są bardzo wysokie i nie każda firma może sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie.

Zobacz również: Aparaty cyfrowe z zaawansowaną optyką – czy to się opłaca?

REKLAMA

Za model drukujący na nośniku o szerokości 1,5 metra trzeba zapłacić około 60 tysięcy złotych. Stosując specjalny nośnik o fakturze płótna i bezbarwny tusz – lakier antyUV można jednak łatwo tworzyć wielkoformatowe reprodukcje dzieł malarskich. Nic nie stoi na przeszkodzie aby również drukować wielkie bandery reklamowe, które mogą składać się z wielu mniejszych arkuszy. Przy dobrych wiatrach inwestycja może zwrócić się bardzo szybko.

Specyficzną formą druku jest niskonakładowa poligrafia. Jeżeli w naszej firmie nieustannie drukowane są broszury lub ulotki reklamowe w nakładach 100-1000 egzemplarzy nie zawsze opłaca się zlecać ich wytworzenie firmie poligraficznej. W niektórych przypadkach warto zainwestować nawet 100 tysięcy złotych w małą linię produkcyjną o obciążalności do 3 mln stron miesięcznie. Zespół takich urządzeń (bo nie jest to jedynie drukarka) jest w stanie sam wydrukować, zszyć i posortować broszury. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem, warto zainteresować się ofertą firmy Xerox.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej nietypowym typem drukarek, które od niedawna pojawiają się na rynku, są urządzenia trójwymiarowe. Tego typu drukarki wykorzystywane są przez architektów lub inżynierów-projektantów, którzy chcą w mniejszej skali najpierw sprawdzić wygląd tworzonych przedmiotów. Druk w tego typu urządzeniu polega na natryskiwaniu kolejnych warstw o grubości około 0,1 mm specjalnego tworzywa. Niestety ograniczeniem (choć z pewnością niedługo pojawią się urządzenia łamiące tą granicę) jest wielkość drukarki, gdyż tworzony przedmiot musi się zmieścić w jej wnętrzu. W związku z tym gotowe „wydruki” nie przekraczają 30 cm. Koszt takiej maszyny ciężko określić, choć z pewnością jest to kwota astronomiczna. 

Zobacz również: Czy półprofesjonalna kamera HD przyda się w firmie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

REKLAMA

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA