Dobre brykiety, bo tanie. Coś z niczego czyli brykiety z papieru
REKLAMA
REKLAMA
Potrzebna będzie do tego mała ręczna eko-praska, bardzo dobrze sprawdzająca się w domowej produkcji brykietów i plastikowa beczka to przygotowania masy papierowej.
REKLAMA
REKLAMA
Łącząc przyjemne z pożytecznym, pozbywamy się zalegających stert papieru a zyskujemy darmowy opał do pieca lub do kominka. W ciągu roku jedna osoba wyrzuca 70 kg papieru i tektury. Dokładnie tyle brykietów można zrobić z makulatury która najczęściej zamiast być sortowana jest wyrzucana do zbiorczego pojemnika na śmieci. Pamiętajmy, że 70 kg to ilość średnia i to w przeliczeniu na jedną osobę, cała rodzina produkuje znacznie więcej papierowych śmieci i jeśli dołączymy do tego papiery z naszej firmy lub zebrane od zaprzyjaźnionych sąsiadów to skala robi się dużo większa.
Jaki papier można użyć do produkcji brykietów? Najlepsze są zwykłe gazety, papier do drukarek atramentowych i laserowych, stare zeszyty i książki, katalogi, reklamówki, pisma i koperty- te z Urzędu Skarbowego i mandaty radziłabym zachować. Jaki papier się nie nadaje- kartony po mleku i sokach bo jest połączony z plastikową lub aluminiową folią, papier samokopiujący i termiczny, papier higieniczny, pieluchy, tapety, worki po cemencie i gipsie ponieważ są zabrudzone. Papier nie nie może być brudny, nie może też być spięty spinaczami lub zszywkami metalowymi.
Jak przygotować tanie i ekologiczne brykiety metodą domową:
1. papier należy rozdrobnić, wrzucić do beczki i zalać wodą,
2. powinien się moczyć od 3 do 4 dni, raz dziennie trzeba go zamieszać po to, żeby równomiernie się rozmiękczał,
3. dobrze rozmiękczony papier utworzy pulpę- jednolitą masę, którą następnie można wymieszać z liśćmi, sianem, rozdrobnionymi gałęziami, miałem węglowym lub trocinami. Należy pamiętać żeby materiały uzupełniające stanowiły nie więcej niż 1/4 masy papieru,
4. brykieciarkę należy wypełnić masą papierową i odcisnąć nadmiar wody,
5. przygotowane w ten sposób brykiety trzeba wysuszyć na słońcu.
Wydajność brykietów można zmierzyć porównując wartość energetyczną. 3 kilogramy brykietów to tyle samo co 1 litr oleju opałowego.
Mały nakład pieniędzy, trochę pracy włożonej w przygotowanie masy i brykiety gotowe. Takie rozwiązanie sprawi, że mniej pieniędzy wydamy na gotowy opał i jednocześnie efektywnie wykorzystamy śmieci.
REKLAMA
REKLAMA