REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobre brykiety, bo tanie. Coś z niczego czyli brykiety z papieru

Judyta Boroń

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli w Twoim domu lub firmie jest dużo niepotrzebnego nikomu papieru, starych gazet i tektury to możesz je wykorzystać jako oszczędność dla budżetu domowego. Produkcja brykietów w letnie weekendy na działce lub przed domem może być ciekawym zajęciem dla wszystkich domowników.

Potrzebna będzie do tego mała ręczna eko-praska, bardzo dobrze sprawdzająca się w domowej produkcji brykietów i plastikowa beczka to przygotowania masy papierowej.

REKLAMA

REKLAMA

Łącząc przyjemne z pożytecznym, pozbywamy się zalegających stert papieru a zyskujemy darmowy opał do pieca lub do kominka. W ciągu roku jedna osoba wyrzuca 70 kg papieru i tektury. Dokładnie tyle brykietów można zrobić z makulatury która najczęściej zamiast być sortowana jest wyrzucana do zbiorczego pojemnika na śmieci. Pamiętajmy, że 70 kg to ilość średnia i to w przeliczeniu na jedną osobę, cała rodzina produkuje znacznie więcej papierowych śmieci i jeśli dołączymy do tego papiery z naszej firmy lub zebrane od zaprzyjaźnionych sąsiadów to skala robi się dużo większa.

Jaki papier można użyć do produkcji brykietów? Najlepsze są zwykłe gazety, papier do drukarek atramentowych i laserowych, stare zeszyty i książki, katalogi, reklamówki, pisma i koperty- te z Urzędu Skarbowego i mandaty radziłabym zachować. Jaki papier się nie nadaje- kartony po mleku i sokach bo jest połączony z plastikową lub aluminiową folią, papier samokopiujący i termiczny, papier higieniczny, pieluchy, tapety, worki po cemencie i gipsie ponieważ są zabrudzone. Papier nie nie może być brudny, nie może też być spięty spinaczami lub zszywkami metalowymi.

Jak przygotować tanie i ekologiczne brykiety metodą domową:

1. papier należy rozdrobnić, wrzucić do beczki i zalać wodą,
2. powinien się moczyć od 3 do 4 dni, raz dziennie trzeba go zamieszać po to, żeby równomiernie się rozmiękczał,
3. dobrze rozmiękczony papier utworzy pulpę- jednolitą masę, którą następnie można wymieszać z liśćmi, sianem, rozdrobnionymi gałęziami, miałem węglowym lub trocinami. Należy pamiętać żeby materiały uzupełniające stanowiły nie więcej niż 1/4 masy papieru,
4. brykieciarkę należy wypełnić masą papierową i odcisnąć nadmiar wody,
5. przygotowane w ten sposób brykiety trzeba wysuszyć na słońcu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydajność brykietów można zmierzyć porównując wartość energetyczną. 3 kilogramy brykietów to tyle samo co 1 litr oleju opałowego.

Mały nakład pieniędzy, trochę pracy włożonej w przygotowanie masy i brykiety gotowe. Takie rozwiązanie sprawi, że mniej pieniędzy wydamy na gotowy opał i jednocześnie efektywnie wykorzystamy śmieci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA