REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwracać uwagę kupując aparat kompaktowy dla firmy?

Kamil Rogala
O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Fot. Samsung hz35w
O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Fot. Samsung hz35w

REKLAMA

REKLAMA

Aparat fotograficzny przyda się w każdej firmie. O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Przed kupnem aparatu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nawet, jeśli nie jesteśmy miłośnikami fotografii, warto poznać podstawowe funkcje i aspekty aparatów fotograficznych.

REKLAMA

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości obrazu jest możliwość zmiany czułości. Czułość obrazu jest wyrażana, jako wartość ISO. Jeśli zależy nam na zdjęciach najwyższej jakości, najlepiej ustawić najniższą czułość, czyli ISO 50 lub 100. Niektóre aparaty fotograficzne nie oferują tak szerokiego spektrum ustawień, dlatego warto przed kupnem sprawdzić możliwości sprzętu. Czułość należy zwiększyć, jeśli fotografujemy w słabych warunkach oświetleniowych. Pamiętajmy więc, że dobrej jakości kompakt powinien pozwalać użytkownikowi na samodzielne ustawianie czułości. Najlepiej, jeśli na obudowie znajduje się specjalny przycisk czy pokrętło.

REKLAMA

Kompensacja ekspozycji (+/-) to możliwość rozjaśniania lub przyciemniania obrazu. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy automatyka aparatu źle określi parametry ekspozycji. Jest to funkcja niemal tak samo ważna, jak możliwość sterowania czułością. Na szczęście obecnie nie spotyka się modeli pozbawionych tej możliwości. Problem może pojawić się w dostępie do tej funkcji. Otóż jeśli funkcja kompensacji ekspozycji dostępna jest jedynie z poziomu menu, może minąć sporo czasu zanim ustawimy odpowiednią jasność i zrobimy zdjęcie. Podczas szukania w menu odpowiedniej funkcji, okazja do zrobienia dobrego zdjęcia może minąć. Dlatego też, jeśli szukamy aparatu funkcjonalnego, sprawdźmy, czy dany model ma umieszczony na obudowie przycisk wywołujący kompensator.

Zobacz również: Drukowanie książek z serwisu Google Books – jak to zrobić?

REKLAMA

Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę to ręczny balans bieli. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich funkcji, brak tego udogodnienia nie będzie problemem, szczególnie, jeśli fotografujemy w plenerze. W takich sceneriach nawet proste automaty bardzo dobrze dostosowują się do panujących warunków. Znacznie gorzej jest podczas fotografowania w sztucznym świetle, którego temperatura barwowa bywa bardzo różna. Aparaty źle radzą sobie nawet wówczas, gdy pomieszczenie oświetlane jest typowymi żarówkami. Automatyka często wariuje i zdjęcia bardzo często są zażółcone. W takich właśnie sytuacjach przydaje się ręczny balans bieli, który zapewni prawidłowe odwzorowanie barw.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji nowoczesnych cyfrówek jest stabilizator obrazu. Producenci stosują dwa rodzaje stabilizatora: optyczny, w którym kompensację drgań realizuje ruch soczewek obiektywu, oraz stabilizator matrycy, w którym zamiast soczewek porusza się matryca. Obie metody są skuteczne. Stabilizacja obrazu pozwala na bezpieczne wydłużenie czasu naświetlania nawet o kilka jednostek EV. Czasem w danych technicznych aparatu można znaleźć informację o zastosowaniu stabilizatora obrazu, mimo że w rzeczywistości cyfrówka nie została wyposażona w żaden mechanizm kompensowania drgań. W takim wypadku cyfrówka wyposażona została w system elektronicznej stabilizacji obrazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy jednak, że jej skuteczność jest wyraźnie gorsza niż systemu mechanicznego. W tym przypadku stabilizacja elektroniczna jest funkcją, która konfiguruje niektóre ustawienia aparatu. Może to być na przykład podwyższenie czułości, co w przełożeniu na praktykę może skutkować wyraźnym pogorszeniem jakości obrazu. Zatem wybierając cyfrówkę, sprawdźmy czy została ona wyposażona w stabilizator optyczny/mechaniczny. 

Zobacz również: Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA