REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwracać uwagę kupując aparat kompaktowy dla firmy?

Kamil Rogala
O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Fot. Samsung hz35w
O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Fot. Samsung hz35w

REKLAMA

REKLAMA

Aparat fotograficzny przyda się w każdej firmie. O ile kamera wideo może nie być konieczna, aparat z pewnością będzie świetnym towarzyszem spotkań, imprez integracyjnych czy firmowych wyjazdów. Przed kupnem aparatu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Nawet, jeśli nie jesteśmy miłośnikami fotografii, warto poznać podstawowe funkcje i aspekty aparatów fotograficznych.

REKLAMA

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości obrazu jest możliwość zmiany czułości. Czułość obrazu jest wyrażana, jako wartość ISO. Jeśli zależy nam na zdjęciach najwyższej jakości, najlepiej ustawić najniższą czułość, czyli ISO 50 lub 100. Niektóre aparaty fotograficzne nie oferują tak szerokiego spektrum ustawień, dlatego warto przed kupnem sprawdzić możliwości sprzętu. Czułość należy zwiększyć, jeśli fotografujemy w słabych warunkach oświetleniowych. Pamiętajmy więc, że dobrej jakości kompakt powinien pozwalać użytkownikowi na samodzielne ustawianie czułości. Najlepiej, jeśli na obudowie znajduje się specjalny przycisk czy pokrętło.

REKLAMA

Kompensacja ekspozycji (+/-) to możliwość rozjaśniania lub przyciemniania obrazu. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy automatyka aparatu źle określi parametry ekspozycji. Jest to funkcja niemal tak samo ważna, jak możliwość sterowania czułością. Na szczęście obecnie nie spotyka się modeli pozbawionych tej możliwości. Problem może pojawić się w dostępie do tej funkcji. Otóż jeśli funkcja kompensacji ekspozycji dostępna jest jedynie z poziomu menu, może minąć sporo czasu zanim ustawimy odpowiednią jasność i zrobimy zdjęcie. Podczas szukania w menu odpowiedniej funkcji, okazja do zrobienia dobrego zdjęcia może minąć. Dlatego też, jeśli szukamy aparatu funkcjonalnego, sprawdźmy, czy dany model ma umieszczony na obudowie przycisk wywołujący kompensator.

Zobacz również: Drukowanie książek z serwisu Google Books – jak to zrobić?

REKLAMA

Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę to ręczny balans bieli. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich funkcji, brak tego udogodnienia nie będzie problemem, szczególnie, jeśli fotografujemy w plenerze. W takich sceneriach nawet proste automaty bardzo dobrze dostosowują się do panujących warunków. Znacznie gorzej jest podczas fotografowania w sztucznym świetle, którego temperatura barwowa bywa bardzo różna. Aparaty źle radzą sobie nawet wówczas, gdy pomieszczenie oświetlane jest typowymi żarówkami. Automatyka często wariuje i zdjęcia bardzo często są zażółcone. W takich właśnie sytuacjach przydaje się ręczny balans bieli, który zapewni prawidłowe odwzorowanie barw.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji nowoczesnych cyfrówek jest stabilizator obrazu. Producenci stosują dwa rodzaje stabilizatora: optyczny, w którym kompensację drgań realizuje ruch soczewek obiektywu, oraz stabilizator matrycy, w którym zamiast soczewek porusza się matryca. Obie metody są skuteczne. Stabilizacja obrazu pozwala na bezpieczne wydłużenie czasu naświetlania nawet o kilka jednostek EV. Czasem w danych technicznych aparatu można znaleźć informację o zastosowaniu stabilizatora obrazu, mimo że w rzeczywistości cyfrówka nie została wyposażona w żaden mechanizm kompensowania drgań. W takim wypadku cyfrówka wyposażona została w system elektronicznej stabilizacji obrazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy jednak, że jej skuteczność jest wyraźnie gorsza niż systemu mechanicznego. W tym przypadku stabilizacja elektroniczna jest funkcją, która konfiguruje niektóre ustawienia aparatu. Może to być na przykład podwyższenie czułości, co w przełożeniu na praktykę może skutkować wyraźnym pogorszeniem jakości obrazu. Zatem wybierając cyfrówkę, sprawdźmy czy została ona wyposażona w stabilizator optyczny/mechaniczny. 

Zobacz również: Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA