REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Formaty zapisu wideo – na co zwracać uwagę kupując kamerę?

Kamil Rogala
Jeśli chcemy mieć więcej możliwości lub jesteśmy po prostu profesjonalistami, zdecydujmy się na format AVCHD, który oferuje więcej możliwości, niestety kosztem większego rozmiaru plików i większego obciążenia procesora.
Jeśli chcemy mieć więcej możliwości lub jesteśmy po prostu profesjonalistami, zdecydujmy się na format AVCHD, który oferuje więcej możliwości, niestety kosztem większego rozmiaru plików i większego obciążenia procesora.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując kamerę wideo mamy zamiar nagrywać za jej pomocą różne filmy. Oczywiście chcemy, aby nasze dzieło obejrzeli inni na telewizorze, komputerze lub telefonie. Z pewnością nikt nie kupuje kamery z myślą o oglądaniu nagranych filmów na wbudowanym wyświetlaczu LCD. Jeśli więc chcemy, aby nasze dzieło dało się edytować i odtwarzać na PC, smartphonie czy telewizorze, musimy sprawdzić jakie formaty obsługuje nasza kamera. Poznajmy tajniki kilku formatów wideo.

REKLAMA

Wiele modeli kamer wideo korzysta z różnych formatów wideo, takich jak MPEG-4, AVCHD (Advanced Video Coding High Definition), HDV lub MPEG-2. Rdzeniem każdego formatu wideo jest mały fragment kodu programu zwany kodekiem. Pamiętajmy jednak, że obecne pliki wideo o dużej rozdzielczości są dość obszerne, a bez kodeka zajmowałyby jeszcze większe pojemności.

REKLAMA

Każdy kodek "ściska" źródłowy plik wideo tak, aby ułatwić przechowywanie i transfer plików. Przesyłając plik z kamery na dysk twardy komputera dla każdego użytkownika ważne jest, aby proces kopiowania trwał jak najkrócej. Podczas odtwarzania kodek dekompresuje video, aby było jak najlepszej jakości. Warto jednak pamiętać, że kompresja wykorzystywana w kamerach ogólnego zastosowania "gubi" nieco jakości. Oznacza to, że po skompresowaniu zapisanego pliku wideo nie wróci do jakości sprzed kompresji. Nie mniej jednak warto pamiętać, że dla osoby, która nie zajmuje się zawodowo edycją lub produkcją filmów, jakość po kompresji/dekompresji nie jest zauważalna.

Większość osób, które wybierają kamerę wideo, zwraca uwagę na dwa główne formaty. Są nimi MPEG-4, format popularny dla większości kieszonkowych kamer, lub AVCHD, format, który robi się coraz bardziej popularny w kamerach HD ogólnego zastosowania. Jeśli mamy na oku starsze kamery bazujące na kasetach jako środku zapisu, będą one obsługiwały format HDV, choć obecnie producenci starają się zastępować kasety kartami SD. Ostatnim formatem, który jest coraz rzadziej wykorzystywany jest format MPEG-2. Z tego formatu korzystają na przykład umożliwiające zapis wideo lustrzanki. Jest to również podstawowy format wykorzystywany przez kamery SD.

Zobacz również: Jak wybrać procesor do komputera biurowego?

REKLAMA

Z tych dwóch podstawowych formatów, to właśnie MPEG-4 jest łatwiejszy w obsłudze i mniejszy rozmiarowo. Oba MPEG-4 i AVCHD wykorzystują ten sam kodek H.264, lecz MPEG-4 zawiera dużo mniej danych, co sprzyja utrzymaniu plików, jako małych i szybkich. Kolejną zaletą formatu MPEG-4 to fakt, że jest on na rynku już dłuższy czas. Sprawia to, że jest on kompatybilny z dużą ilością programów, serwisów internetowych i systemów operacyjnych. Minimalizuje to czas niezbędny do konwersji plików MPEG-4 na inny format.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chcemy mieć więcej możliwości lub jesteśmy po prostu profesjonalistami, zdecydujmy się na format AVCHD, który oferuje więcej możliwości, niestety kosztem większego rozmiaru plików i większego obciążenia procesora. Ponadto będziemy zmuszeni do konwersji plików do innego formatu, aby bezproblemowo odtwarzać je na komputerze czy innym urządzeniu. Każdy plik AVCHD zawiera możliwość dodania meta danych do każdego klipu, miniatur obrazków, narzędzi prezentacyjnych, jak menu czy napisów, oraz pliku systemowego, który wspomaga zapis wideo na Blu-ray. Klip wideo zostaje zapisany w formacie .MTS.

Niestety sporą wadą formatu AVCHD jest problem z kompatybilnością. Firmy Panasonic i Sony wypuściło AVCHD kilka lat temu, a oprogramowanie do dnia dzisiejszego z trudem próbuje nadążyć za tym formatem. Być może po kupnie kamery obsługującej AVCHD będziemy zmuszeni zainwestować w dodatkowe oprogramowanie do edycji wideo oraz do konwertowania tego formatu na inny. Windows 7 jest jedynym systemem operacyjnym dostępnym na PC, który oferuje obsługę tego formatu fabrycznie. Jeśli posiadamy wcześniejsze odsłony systemu Windows, będziemy musieli zainstalować dodatkowe oprogramowanie.

Zobacz również: Dyski, zasilacze i procesory – wybieramy serwer do firmy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA