REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nie zapominaj o przedłużeniu firmowej domeny

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Musisz wiedzieć, że w chwili wygaśnięcia domeny firma traci nie tylko możliwość kontaktu z odbiorcami za pośrednictwem poczty e-mail, prezentowania oferty poprzez stronę WWW, ale także zaufanie w oczach klientów.

Coraz częściej można spotkać się z przypadkami utraty domeny przez przedsiębiorstwa, które zapomniały w wyznaczonym terminie wnieść opłatę na kolejny okres abonamentowy domeny. Niejednokrotnie jest to spowodowane błędnym przekonaniem, iż kupując domenę – firma staje się jej właścicielem. Podmiot rejestrujący adres internetowy staje się jego Abonentem na okres roku. Tyle wynosi okres abonamentowy w przypadku usługi jaką jest domena. Nieświadomych tego przedsiębiorców może spotkać niemiłe zaskoczenie, gdy po roku funkcjonowania, firmowy serwis przestanie działać.

REKLAMA

Jakie są konsekwencje

Nieprzedłużenie domeny może mieć bardzo niekorzystne dla firmy konsekwencje. Pierwszą z nich jest zawieszenie działania firmowej strony WWW, co za tym idzie, również poczty elektronicznej, utworzonej w danej domenie.

Przerwa w funkcjonowaniu witryny wiąże się ze stratami zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi.

Klienci nie mogą zapoznać się z ofertą poprzez stronę WWW, nie mogą również składać zamówień za pośrednictwem Internetu. Jeżeli po wpisaniu adresu w okno przeglądarki nie wyświetli się strona WWW, większość użytkowników odwiedzi serwis konkurencyjnej firmy i skorzysta z jej oferty. Komunikacja na linii klient – firma poprzez pocztę e-mail jest także całkowicie niemożliwa, przez co firma może ponieść straty wizerunkowe. Klienci czy kontrahenci nie będą traktować poważnie przedsiębiorstwa, z którym kontakt jest utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj: Jak używać kod authinfo domeny

Minął dzień

W przypadku, kiedy od zakończenia okresu abonamentowego domeny nie minął długi okres (np. 1 – 2 dni), należy skontaktować się z rejestratorem, u którego zakupiona została usługa. Zazwyczaj do przywrócenia adresu WWW wystarczy wtedy wnieść opłatę za kolejny okres abonamentowy, a dokument zaświadczający o wpłacie przesłać do usługodawcy. Dzięki temu proces przywrócenia domeny zostanie skrócony do minimum. W większości przypadków, rejestrator dokonuje przedłużenia na podstawie nadesłanego potwierdzenia przelewu. Dzięki temu czas, kiedy firmowa strony WWW nie działa można skrócić nawet do 72 godzin (czas na wpłatę, odzyskanie domeny oraz ponowne jej rozpowszechnienie się w Internecie).

Minęły 2 tygodnie

REKLAMA

Kiedy od daty wygaśnięcia domeny minęło od 1 do 10 dni, jej przywrócenie nie powinno sprawić większych kłopotów. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo spostrzegło, że firmowa domena nie funkcjonuje dopiero po dłuższym okresie, np. po 14 dniach, jej przedłużenie może okazać się zdecydowanie trudniejsze. W tym przypadku firma rejestrująca domeny nie może zagwarantować, że okres abonamentowy domeny zostanie przedłużony po przesłaniu potwierdzenia przelewu. Dzieje się tak dlatego, że w momencie wygaśnięcia domena objęta zostaje okresem kwarantanny. W tym czasie nikt nie może zarejestrować danej nazwy, może jedynie zostać przywrócona poprzedniemu Abonentowi.

Okres kwarantanny jakim są obejmowane domeny zależy od ich typu, dla domen polskich jest to ok. 15 dni. Ponieważ wspomniane 2 tygodnie są bardzo zbliżone do tego okresu, może się zdarzyć, że domena wróciła już do puli wolnych nazw. Jeśli jednak tak się nie stało, warto systematycznie kontaktować się z rejestratorem. Udzieli on informacji na temat tego, czy domena nadal pozostaje w okresie kwarantanny, czy też została zwolniona do rejestracji.

Jeżeli przedsiębiorstwo chce odzyskać adres WWW, powinno być niezwykle czujne. Nie tylko często sprawdzać, czy domena udostępniona została do ponownej rejestracji, ale także, kiedy to nastąpi, niezwłocznie dokonać jej rejestracji. Istotne jest natychmiastowe dokonanie wpłaty, gdyż u większości rejestratorów domena rejestrowana jest dopiero w momencie wpłynięcia na konto usługodawcy środków pieniężnych lub otrzymania potwierdzenia wpłaty.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Kiedy upłynie więcej niż 15 dni, firma może być pewna, że domena trafiła do ponownej rejestracji. Należy pamiętać, że adres trafiający ponownie do puli wolnych domen może być zarejestrowany przez dowolny podmiot. Nikt nie ma możliwości rejestracji domeny na preferencyjnych warunkach, nie ma też specjalnego prawa do adresu, np. dlatego, że wcześniej był jego Abonentem. Dlatego niezwykle ważna jest dbałość i skrupulatne monitorowanie dostępności adresu WWW.

Jak zapobiegać

Przedsiębiorstwo powinno dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć sytuacji, w której firmowa domena wygasa. Dlatego najkorzystniej jest skorzystać z usług rejestratora domen, który kilkakrotnie przypomina o zbliżającym się terminie wygaśnięcia domeny.

Warto zwrócić również uwagę, aby usługodawca informował klientów o konieczności przedłużenia usługi poprzez różne kanały komunikacji.

Autor: Sebastian Pacanek – Kierownik Biura Obsługi Klienta w NetArt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA