REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy warto zainwestować w domenę generyczną

Beata Masór
NetArt
internet
internet

REKLAMA

REKLAMA

Domena generyczna to adres internetowy, w którym jako nazwa występuje słowo podstawowe. Można tutaj zaliczyć wszelkie słowa ogólne, odnoszące się do danych branży, produktów (np. rowery.pl), zawodów (np. dziennikarze.pl), usług (np. sprzatanie.pl) itp. Jakie możliwości daje nabycie takiej domeny?

Dla firmy

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniego adresu firmowego serwisu WWW ma kluczowe znaczenie. Wpływa bowiem bezpośrednio na łatwość w dotarciu do oferty danego przedsiębiorstwa. Domena powinna być zatem czytelna oraz szybko zapadająca w pamięć potencjalnego odbiorcy. W przypadku dużych firm, które od dawna istnieją na rynku, a ich marka jest szeroko rozpoznawalna, użycie w adresie internetowym serwisu nazwy jest odpowiednim zabiegiem. Jednak w przypadku nowo powstałych działalności lub produktów, użycie nazwy może nie być gwarancją sukcesu. Głównie dlatego, iż nazwa danego przedsiębiorstwa może zwyczajnie nie budzić skojarzeń z produktem czy usługą, których dotyczy witryna. Wpływ ma na to w dużym stopniu intuicyjność w poruszaniu się pośród natłoku serwisów internetowych.

Internauci poszukujący określonych wyrobów o niezdefiniowanej marce chętniej wybierają (np. spośród wyników wyszukiwania) domeny, które swoją treścią nawiązują do poszukiwanych artykułów. Dlatego też domeny z użyciem generyków są idealnym rozwiązaniem dla firm z sektora MSP lub wchodzących na rynek.

Oprócz promocji przedsiębiorstw, generyczny adres WWW jest optymalnym wyborem dla przedsięwzięć internetowych, zarówno sezonowych akcji promocyjnych, jak i tworzonych serwisów tematycznych. O tym, jaką znaczenie ma odpowiedni adres dla portali internetowych o określonej tematyce, świadczyć mogą transakcje dokonywane na rynku wtórnym.

Przykładem może być tutaj zakup adresu kino.pl za kwotę 150 tys. złotych. Pod adresem znajduje się serwis filmowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Czy warto zarejestrować domenę globalną

Dlaczego domena generyczna?

Generyczne adresy WWW są dużo korzystniejsze jeżeli chodzi o ich promocję i wzrost rozpoznawalności. Po pierwsze: łatwe do zapamiętania oraz budzące skojarzenia w prostej linii, dużo bardziej niż nazwa firmy. Jednak, aby wraz z promocją serwisu zwiększyć także rozpoznawalność marki, nabywając domenę generyczną np. produkt.pl, warto zarejestrować także adresy z użyciem nazwy działalności, będące kombinacją wybranego generyka oraz nazwy firmy. Po drugie: domeny generyczne mają niesamowity potencjał marketingowy, a ich promocja jest dużo wydajniejsza, aniżeli innych adresów, np. wielowyrazowych. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż potencjalny klient ma zazwyczaj bardzo krótki kontakt z adresem. Prosty adres WWW jest odpowiedni do popularyzowania poprzez każdy kanał komunikacji. Zarówno w spotach telewizyjnych, radiowych, jak i na billboardach.

Dla inwestora

Domeny generyczne posiadają ogromny potencjał inwestycyjny. Dlatego właśnie są one głównym celem nie tylko dla twórców nowych inicjatyw handlowych, którym takim adres WWW może pomóc w promocji, ale także dla domainerów.

Domainer to osoba wyszukująca atrakcyjne domeny internetowe i rejestrująca je w celu późniejszej odsprzedaży po wyższej cenie.

Polecamy Sprzęt komputerowy

REKLAMA

Nie należy jednak mylić inwestorów domenowych z cybersquatterami, gdyż nie nabywają oni adresów z użyciem zarejestrowanych znaków towarowych. Głównym celem inwestorów domenowych są właśnie takie nazwy internetowe, które zawierają w sobie podstawowe wyrazy. Tego typu adresy są najbardziej rozchwytywane na rynku wtórnym. Domainerzy często inwestują w zakup adresu nawet jeżeli jest on już zarejestrowany.

Przykładem może być adres www.lekarze.pl. W 2008 roku został on sprzedany na aukcji Sedo za 50 tys. złotych. Jest to wysoka kwota, która wydawać może się bardzo wysoka, jak na inwestycje w świecie domen. Jednak nabywca tą samą domenę sprzedał na aukcji MeetDomainers w 2009 roku za kwotę 135 tys. złotych. Zyskał zatem 85 tys. lokując kapitał w wirtualnym mieniu.

Klik-klik, czyli system reklamowy

Oprócz wysokich kwot, po jakich sprzedawane są domeny generyczne, są one również innym źródłem dochodów. Ze względu na dużą intuicyjność Internautów w poruszaniu się po Sieci, adresy takie odnotowują bardzo dużą liczbę odwiedzin, nawet jeżeli nie prowadzą do serwisu WWW o sprecyzowanych treściach. Jest tak ponieważ wiele osób szukających informacji na dany temat, wpisuje automatycznie w okno przeglądarki słowo, bezpośrednio kojarzące się z pożądanym zagadnieniem. Abonenci domeny otrzymują od reklamodawców wynagrodzenie za każde wejście na stronę oraz za każde kliknięcie w reklamę, która się na niej znajduje. Najczęściej wśród reklam zamieszczonych pod adresami generycznymi, znajdują się reklamy bezpośrednio wiążące się ze słowem użytym w domenie. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że osoby docierające do witryny, skorzystają z zamieszczonych na niej linków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA