Domeny dla firm z sektora MSP
REKLAMA
REKLAMA
Wśród przedsiębiorstw panuje opinia, że odpowiedni adres internetowy jest najistotniejszy dla dużych korporacji. Nic bardziej mylnego, właściwie dobrana domena ma szczególne znaczenie właśnie dla przedsiębiorstw z sektora MSP.
REKLAMA
Nazwy dla serwisów internetowych dużych koncernów najczęściej budowane są w oparciu o nazwę firmy.
Przykładowo do strony WWW koncernu samochodowego Fiat kieruje adres www.fiat.pl, a do strony firmy ceramicznej Cersanit www.cersanit.pl.
REKLAMA
Popularność nazwy przedsiębiorstwa gwarantuje wysoką odwiedzalność serwisu. Przedsiębiorstwa z sektora MSP zazwyczaj dopiero budują swoją markę. Nie jest ona na tyle rozpoznawalna i charakterystyczna, aby Internauci w intuicyjny sposób wpisywali ją w okno przeglądarki internetowej. Dlatego konieczne jest prowadzenie dodatkowych działań promujących firmowy adres WWW. Dużo łatwiej jednak wypromować adres, trafnie dobrany do profilu firmy i klientów, aniżeli przypadkową domenę.
Firmowy adres WWW powinien spełniać kilka warunków, które korzystnie wpłyną na jego potencjał marketingowy. Ważne by domena była krótka, łatwa do zapamiętania oraz wymówienia. Powinna także być związana z działalnością firmy lub branżą, prowadząc wprost do firmowej witryny. Dodatkowo, adres powinien mieć prostą, nieskomplikowaną budowę, zmniejszając ryzyko popełnienia błędu (tzw. „literówki”) przez użytkownika, kiedy będzie wprowadzał go do przeglądarki. Jeżeli nazwa firmy składa się z kilku członów (2-3 wyrazy) warto zastosować skrót, bądź rozdzielić poszczególne słowa myślnikiem.
Polecamy: Wizerunek firmy w sieci - firmowa domena
Kolejną, niezwykle istotną kwestią podczas wyboru adresu WWW jest sprawdzenie, czy nazwa, która ma być w nim użyta jest wolna we wszystkich podstawowych rozszerzeniach. W Polsce przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na domeny z rozszerzeniami .pl, .com, .com.pl oraz .eu. Są to również najpopularniejsze końcówki, intuicyjnie wpisywane w przeglądarki internetowe przez użytkowników Internetu. Wobec tego jeśli firma wybrała nazwę: TwojaNazwa, to powinna sprawdzić, czy wolny jest adres www.TwojaNazwa.pl, ale też www.TwojaNazwa.com, www.TwojaNazwa.com.pl i www.TwojaNazwa.eu. Jeśli następujące kombinacje są dostępne, warto od razu zarejestrować wszystkie opcje. Zabezpieczy to przedsiębiorstwo przed działaniami nieuczciwej konkurencji oraz cybersquatterów.
Przeczytaj także: Czy warto zarejestrować domenę globalną
REKLAMA
Ponadto firmy, które swoje działania prowadzą lokalnie lub posiadają kilka oddziałów, powinny wziąć pod uwagę rejestrację adresów z odpowiadającymi im rozszerzeniami regionalnymi. Dzięki temu potencjalni klienci czy kontrahenci będą łatwiej identyfikować firmę z danym regionem. Wybierając rozszerzenie regionalne, dodatkowo można podkreślić np. miasto, w którym znajduje się siedziba, przedsiębiorstwo jest również utożsamiane z walorami danego obszaru. Należy jednak pamiętać, że domeny regionalne powinny być rejestrowane jako dodatkowe. Warto je również promować wśród lokalnych odbiorców.
Analogicznie rzecz wygląda, jeżeli chodzi o domeny funkcjonalne. Firma powinna zarejestrować kombinacje głównej nazwy z wszystkimi rozszerzeniami, które odpowiadają branży, w której działa. Dzięki temu Internauci będą mogli łatwo i szybko określić charakter działalności przedsiębiorstwa.
Obecnie, na polskim rynku cena przestała być przeszkodą w rejestracji pakietu domen, nawet dla najmniejszych przedsiębiorstw. Dzięki różnym, oferowanym przez rejestratorów promocjom, cena nabycia usługi na pierwszy okres abonamentowy waha się od kilku do kilkunastu złotych. Niektórzy usługodawcy, np. nazwa.pl umożliwiają darmowe testowanie domeny przez rok. Kolejny okres abonamentowy wiążę się już z opłatą, aczkolwiek nie jest to wysoki koszt, dzięki czemu nie obciążą w znacznym stopniu budżetu.
Nawet najmniejsze przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na rejestrację pakietu domen, który zabezpieczy ich obecność w Internecie. Spośród zakupionych adresów firma powinna wybrać jeden, główny i promować go. Pozostałe domeny należy przekierować na główny adres. Polskie przedsiębiorstwa jako główną domenę najczęściej wybierają adres z rozszerzeniem .pl, natomiast dla firm prowadzących działania na rynku światowym, podstawowym adresem strony WWW jest często domena z rozszerzeniem .com.
Domena ma niezwykle istotny wpływ na to, czy firmowy serwis odniesie sukces w Sieci. Szczególnie przedsiębiorstwa z sektora MSP powinny zadbać, by adres internetowy firmowej strony WWW był odpowiednio dobrany. Dzięki temu, jako wirtualna wizytówka, będzie mógł godnie reprezentować firmę przed całą społecznością użytkowników Internetu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.