REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszkodzony dysk - co dalej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Plewa
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Według specjalistów od odzyskiwania danych , w trzech przypadkach na cztery możliwe jest przywrócenie plików z uszkodzonych nośników. Cennik usług laboratoriów jest uzależniony od poziomu uszkodzenia dysku, i ilości danych.

Jeśli żaden z naszych dysków nie odmówił nigdy posłuszeństwa możemy nazwać się szczęściarzami. W praktyce bowiem dość często zdarzają się różnego typu awarie obracające w pył nasze dane. Pół biedy jeśli były to filmy lub muzyka ,bo te można bez problemu ściągnąć z Internetu. Co jeśli były to ważne dane firmowe np. faktury, spisy magazynowe itd. – wtedy sprzęt najbezpieczniej powierzyć specjalistom.

REKLAMA

REKLAMA

Według pracowników laboratoriów odzyskiwania danych prawie 60% wypadków utraty plików związanych jest z awarią sprzętu. Jeśli mamy do czynienia z awarią logiczną ( czyli zawiodło oprogramowanie) możemy spróbować odzyskać dane samodzielnie. Istnieje wiele aplikacji (również darmowych) pozwalających przywrócić cenne pliki. Profesjonaliści ostrzegają, że przed podjęciem własnych prób powinniśmy skopiować cały nośnik i prób odzyskania dokonywać na kopii.

W wypadku fizycznego uszkodzenia powinniśmy oddać dysk komuś z odpowiednim doświadczeniem. Firmy odzyskujące dane takie jak Kroll Ontrack, zapewniają że skuteczność ich pracowników jest bardzo wysoka. Stuprocentowej pewności nie da nam jednak nikt. Związane jest to po części z rozwojem technologiczny, który obecnie nie pozwala na odzyskanie nadpisanych plików. Aby nie narażać klientów na wysokie koszty, specjaliści dokonują najpierw ekspertyzy czy dany nośnik nadaje się do renowacji.

Już się stało

REKLAMA

Jeśli odkryliśmy, że nasz dysk uległ awarii powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które ułatwią pracę fachowcom i zabezpieczą nośnik przed poważniejszym uszkodzeniem. Po pierwsze powinniśmy zaniechać jakiejkolwiek fizycznej ingerencji w dysk, nie można go rozkręcać gdyż talerze, z których są wykonane mogą ulec uszkodzeni nawet pod wpływem kilku drobinek kurzu. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to sposób odłączania – gdy odkryjemy awarie wyłączmy komputer z zasilania i wypnijmy dysk. Nie róbmy na własną rękę scandiska czy defragmentacji. Procesy te mogą utrudnić pracę laborantom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zalejemy dysk twardy, należy go odłączyć od zasilania i zabezpieczyć. Jeśli zależy nam na danych zabronione jest samodzielne osuszanie i próby ponownego podłączenia. Istotny w tym wypadku jest również czas –zalany dysk najlepiej bezzwłocznie dostarczyć do specjalistów – wilgoć może powodować korozję w wyniku której stracimy pliki bezpowrotnie. Fachowcy zgodnie twierdzą, że najlepiej w takim wypadku jest owinąć nośnik w ręcznik i włożyć do worka elektrostatycznego.

Specjalista się ceni

Choć na polskim rynku istnieje już kilkadziesiąt firm zajmujących się odzyskiwaniem danych ceny konkurentów są bardzo zbliżone. Największe firmy oferują ekspertyzę dysku za darmo, a cennik usług rozpoczyna się od ok. 300 zł za usunięte partycje czy dyski flash, po kilka tysięcy złotych za poważnie uszkodzony nośnik HDD lub SSD. W przypadku awarii oprogramowania skorzystać możemy ze zdalnej pomocy przez Internet. Specjaliści łącząc się przez sieć mogą przywrócić nasze dane.

Uszkodzenie fizyczne podlega naprawie tylko w siedzibie firmy. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma firmy świadczącej takie usługi możemy nasz dysk wysłać pocztą lub kurierem. Odzyskane dane będą dostarczone z powrotem na płytach DVD, pendrive lub dysku twardym – zależnie od życzenia klienta.

Róbmy kopie

Specjaliści od odzyskiwania danych zawsze powtarzają swoim klientom jak ważne jest robienie kopii zapasowych najważniejszych plików. Do tego celu można przeznaczyć osobną partycję (choć to mało skuteczna metoda) lub kolejny dysk twardy. Alternatywnym rozwiązaniem są firmy internetowe świadczące usługi dysków sieciowych. Tworząc kopie plików warto pamiętać o ich regularnej aktualizacji (np. raz na miesiąc).

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA