REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga na mobilny podsłuch

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Sieć GSM istnieje już od wielu lat – nie jest więc tajemnicą, że jej bezpieczeństwo stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Tym bardziej, że obecnie nawet niezbyt wyszkolony przestępca może bez problemu podsłuchać każda nie szyfrowaną rozmowę wykonywaną telefonem komórkowym.

Hakerzy na całym świecie prześcigają się w nowych pomysłach na omijanie zabezpieczeń. Pół biedy jeśli owe triki stosowane są dla dobra użytkowników i wzmocnienia ochrony. Problem pojawia się gdy nowoczesne technologia połączone z ludzką wiedzą zaczynają służyć przestępcom. Dzisiaj, każdy dysponując notebookiem, stacją GSM i specjalnym oprogramowaniem dostępnym w Internecie może podsłuchać nasze rozmowy.

REKLAMA

Zagrożenie dotyczy niestety wszystkich operatorów działających w standardzie GSM. 64-bitowe kodowanie przy obecnej mocy obliczeniowej domowych komputerów już nie wystarcza. Osoby podsłuchiwane nie są w stanie tego zauważyć, nawet gdy zostaną przechwycone ich wiadomości SMS.

UMTS

Rozwiązaniem problemu jest sieć 3G czyli UMTS. 128-bitowe kodowanie w tym przypadku spełnia swoje zadanie. Jak na razie nie został opracowany żaden program, który poradziłby sobie z takim algorytmem. W Polsce UMTS nie jest póki co zbyt popularnym standardem, nie mają go jeszcze wszystkie telefony, a i zasięg pozostawia wiele do życzenia. Niestety nawet takie rozwiązania nie są w stu procentach skuteczne. Dysponujący stacją nadawczą przestępcy mogą zmusić nasz telefon do przestawienia się z powrotem na GSM.

Podsłuch

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa sposoby na podsłuch w sieci GSM – aktywny i pasywny. Ten pierwszy polega na wpisaniu numeru ofiary i sprawdzeniu operatora. Następnie z odległości ok. 100 m penetruje się sieć i zastępuje ją swoim sygnałem. W efekcie każde połączenie wykonane z podsłuchanego telefonu przechodzi przez stację odbiorczą, a wszystkie rozmowy i SMS są zapisywane na dysku twardym. Podsłuch pasywny jest bardziej skuteczny jeśli chodzi o inwigilowanie całej firmy. W tym wypadku haker nakierowując antenę na budynek przechwytuje bez problemu wszystkie połączenia będące w jego zasięgu. I choć rozmowy są zakodowane, złamanie ich nie stanowi większego problemu dla osoby dysponującej kilkoma komputerami i specjalnym oprogramowaniem.

Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić

Dla firm, w których sprawą kluczową jest tajemnica informacji stworzone zostało specjalne oprogramowanie do telefonów zabezpieczane 4096-bitowym kluczem. Jest on praktycznie nie do złamania. Droższą alternatywą są specjalne modele telefonów, ich ceny wahają się jednak w granicach 10 tys. Złotych. Problem stanowi jednak fakt, iż inwestując w taki sprzęt musimy liczyć się z faktem, że wszyscy nasi rozmówcy muszą posiadać takie same zabezpieczenia. W przeciwnym razie pieniądze wydane na szyfrowanie zostaną wyrzucone w błoto.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA