REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uwaga na mobilny podsłuch

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Sieć GSM istnieje już od wielu lat – nie jest więc tajemnicą, że jej bezpieczeństwo stoi pod coraz większym znakiem zapytania. Tym bardziej, że obecnie nawet niezbyt wyszkolony przestępca może bez problemu podsłuchać każda nie szyfrowaną rozmowę wykonywaną telefonem komórkowym.

Hakerzy na całym świecie prześcigają się w nowych pomysłach na omijanie zabezpieczeń. Pół biedy jeśli owe triki stosowane są dla dobra użytkowników i wzmocnienia ochrony. Problem pojawia się gdy nowoczesne technologia połączone z ludzką wiedzą zaczynają służyć przestępcom. Dzisiaj, każdy dysponując notebookiem, stacją GSM i specjalnym oprogramowaniem dostępnym w Internecie może podsłuchać nasze rozmowy.

REKLAMA

Zagrożenie dotyczy niestety wszystkich operatorów działających w standardzie GSM. 64-bitowe kodowanie przy obecnej mocy obliczeniowej domowych komputerów już nie wystarcza. Osoby podsłuchiwane nie są w stanie tego zauważyć, nawet gdy zostaną przechwycone ich wiadomości SMS.

UMTS

Rozwiązaniem problemu jest sieć 3G czyli UMTS. 128-bitowe kodowanie w tym przypadku spełnia swoje zadanie. Jak na razie nie został opracowany żaden program, który poradziłby sobie z takim algorytmem. W Polsce UMTS nie jest póki co zbyt popularnym standardem, nie mają go jeszcze wszystkie telefony, a i zasięg pozostawia wiele do życzenia. Niestety nawet takie rozwiązania nie są w stu procentach skuteczne. Dysponujący stacją nadawczą przestępcy mogą zmusić nasz telefon do przestawienia się z powrotem na GSM.

Podsłuch

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją dwa sposoby na podsłuch w sieci GSM – aktywny i pasywny. Ten pierwszy polega na wpisaniu numeru ofiary i sprawdzeniu operatora. Następnie z odległości ok. 100 m penetruje się sieć i zastępuje ją swoim sygnałem. W efekcie każde połączenie wykonane z podsłuchanego telefonu przechodzi przez stację odbiorczą, a wszystkie rozmowy i SMS są zapisywane na dysku twardym. Podsłuch pasywny jest bardziej skuteczny jeśli chodzi o inwigilowanie całej firmy. W tym wypadku haker nakierowując antenę na budynek przechwytuje bez problemu wszystkie połączenia będące w jego zasięgu. I choć rozmowy są zakodowane, złamanie ich nie stanowi większego problemu dla osoby dysponującej kilkoma komputerami i specjalnym oprogramowaniem.

Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić

Dla firm, w których sprawą kluczową jest tajemnica informacji stworzone zostało specjalne oprogramowanie do telefonów zabezpieczane 4096-bitowym kluczem. Jest on praktycznie nie do złamania. Droższą alternatywą są specjalne modele telefonów, ich ceny wahają się jednak w granicach 10 tys. Złotych. Problem stanowi jednak fakt, iż inwestując w taki sprzęt musimy liczyć się z faktem, że wszyscy nasi rozmówcy muszą posiadać takie same zabezpieczenia. W przeciwnym razie pieniądze wydane na szyfrowanie zostaną wyrzucone w błoto.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA