REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ransomware - komputerowi szantażyści

Łukasz Plewa

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci ds. bezpieczeństwa sieciowego ostrzegają coraz częściej zarówno firmy jak i użytkowników domowych przed nowym zagrożeniem – żądaniem okupu. Ransomware, to rodzaj oprogramowania, które wnikając na dyski szyfruje ich zawartość, a następnie umieszcza na komputerze notatkę. Zwykle zawiera ona instrukcję gdzie należy przelać pieniądze aby odzyskać swoje dane.

Ransomware, jest dopiero rozwijająca się formą internetowej przestępczości – ale już dzisiaj stanowi poważny problem dla użytkowników zaatakowanych w ten sposób. Mniej istotna będzie utracona muzyka czy filmy, co jednak ma zrobić właściciel firmy, któremu zaszyfrowano faktury, korespondencję i inne ważne dokumenty ??

REKLAMA

Odpowiada to sytuacji, gdy ktoś przyjdzie do twojego domu zamknie twoje rzeczy w sejfie i nie poda ci kombinacji – stwierdził Oliver Friedrichs dyrektor do spraw bezpieczeństwa w korporacji Symantec.

REKLAMA

Wielu internautów włączając komputer i widząc taki komunikat uważa, że to żart. Po chwili jednak każdemu rzednie mina – algorytmy jakich używają przestępcy są najczęściej 1024 bitowe, a to oznacza jedno, brak możliwości ich złamania. Programy typu ransomware, najczęściej szyfrują określone typy plików (dokumenty, filmy, muzykę, zdjęcia), ale zdarza się, że zakodowane zostaje wszystko prócz plików startowych systemu. Jedynym możliwym plikiem do odczytania będzie wtedy wiadomość od szantażysty (zawiera e-mail dzięki któremu możemy się z nim skontaktować).

Ceny za klucze odszyfrowujące są bardzo różne, i sięgnąć mogą nawet 300 dolarów. Ofiary zmuszane są przelewać pieniądze na podejrzane konta bankowe (w krajach trzeciego świata lub Azji), najczęściej za pomocą serwisów typu PayPal.

Coraz częstsze ataki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawiły się już pierwsze relacje dotyczące ataków tego typu również w Polsce. Zdecydowanie rozwój cyberprzestępczości w naszym kraju jest dopiero przed użytkownikami Internetu. Oprogramowanie typu ransomeware, korzysta z kilku sposobów zainfekowania komputera, znając je zwiększamy swoje szanse na ochronę danych. Najczęściej są to luki w programach – tu ukłon w stronę częstych aktualizacji, załączniki (uważajmy na to co otwieramy w skrzynce) czy wreszcie specjalnie spreparowane strony www (np. zawierające sterowniki lub darmowe programy).

Do niedawna (choć ransomware istnieje od dłuższego czasu) oprogramowanie to nie było zbyt popularne, jego aktywność obecnie rośnie, niestety wraz z liczbą nieświadomych użytkowników. Przestępcy są również coraz sprytniejsi, zainfekowane pliki udają kodeki do filmów lub aktualizację popularnych urządzeń. Trojan WinLock, panoszący się ostatnio w Europie nie szyfruje danych, lecz blokuje dostęp do Windowsa. W tym wypadku, aby odblokować system musimy wysłać wiadomość SMS, która będzie kosztować nas ok. 7 euro. Na szczęście WinLock nie jest zbyt niebezpiecznym trojanem - samoczynnie kasuje się po dwóch godzinach a wszystkie funkcjonalności wracają do normy.

Ochrona

Aby skutecznie chronić nasze komputery przed zagrożeniami typu ransomware powinniśmy pamiętać:

  • aby system Windows, i używane programy posiadały najnowsze aktualizacje.
  • o tworzeniu kopii bezpieczeństwa na płytach lub dyskach zewnętrznych
  •  o posiadaniu legalnego i w pełni funkcjonalnego programu antywirusowego
  • o zachowaniu rozsądku, a więc nie pobieraniu nielegalnego oprogramowania ( bardzo często zawiera wirusy i trojany) , czy ograniczeniu zaufania do przysyłanych nam wiadomości zawierających załączniki.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA