REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestujemy w stronę WWW. Czy to inwestycja w przyszłość firmy?

NetArt
Inwestujemy w stronę WWW
Inwestujemy w stronę WWW

REKLAMA

REKLAMA

Czy wiesz, że firmowa strona internetowa to jedna z form reklamy w Internecie? Strona WWW ma również funkcje sprzedażowe, jak i brandingowe. Ile zatem trwa stworzenie takie strony oraz jakie koszty możemy ponieść?  Czy taka inwestycja w stronę firmową przyniesie nam realne zyski? Na te i inne pytania odpowiedzi udzieli ekspert e-marketingu.

REKLAMA

Profesjonalnie przygotowana strona WWW przynosi zyski nie tylko finansowe, ale także wizerunkowe. Przede wszystkim przynosi oszczędności, płynące z ograniczenia obciążenia w zakresie tradycyjnych form kontaktu z klientem. Klient, który znajdzie pełne informacje na temat oferty firmy na jej stronie internetowej, nie będzie kierował pytań w tej sprawie do pracowników. Jest to oszczędność czasu oraz pieniędzy wydanych na zatrudnienie kolejnych pracowników działu odpowiedzialnego za obsługę klienta.

REKLAMA

Oferta zamieszczona na stronach internetowych firmy może w znacznym stopniu zastąpić drukowane materiały promocyjne. Koszt przygotowania oraz wydruku książeczek, ulotek oraz folderów reklamowych jest wciąż wysoki, podczas gdy cena prezentacji na stronie WWW jest niewielka, równa kosztowi przygotowania witryny. Widoczna jest także różnica w kosztach aktualizacji poszczególnych materiałów promocyjnych – aktualizacja strony WWW to drobny wydatek i niewielki nakład pracy, przygotowanie i wydruk nowych materiałów jest znacznie bardziej kosztowne. Ponadto z treścią firmowej witryny internetowej może zapoznać się nieograniczona liczba osób, bez ponoszenia kosztów związanych z kolportażem materiałów.

Przeczytaj także: Jak powstają banery reklamowe

Wszelkie działania przedsiębiorstwa na polu e-marketingu wymagają posiadania strony WWW. Kliknięcie w reklamę emitowaną w Internecie (np. billboard, baner, pop-under) powoduje przeniesienie klienta na stronę internetową promowanej firmy. Promocja przedsiębiorstwa w Sieci powinna być więc poprzedzona przygotowaniem profesjonalnego serwisu. Firma powinna zadbać o to, by znalazły się w nim wszelkie konieczne informacje na temat firmy, jej historia, pełna oferta, zdjęcia podkreślające atrakcyjność produktów, czy też schematy realizacji usług. Niezmiernie ważna jest stabilność działania firmowej witryny, gdyż przekłada się ona na dostępność informacji na niej zawartych dla klienta. Bezawaryjnie działająca strona WWW pozwala klientom na szybkie i sprawne zapoznanie się z jej treścią. Połączenie skutecznych działań marketingowych i PRowych w Internecie z profesjonalnie przygotowaną i bezawaryjną stroną WWW jest gwarancją sukcesu w promocji firmy w Sieci.

Jaki koszt przygotowania?

REKLAMA

Koszt strony WWW zależny jest od sposobu jej przygotowania. Projektowanie serwisu samodzielnie przez firmę, wiąże się z kosztami związanymi z pracą personelu (nie tylko grafików komputerowych, czy też programistów, ale także osób odpowiedzialnych za działania marketingowe firmy, testerów i administratorów) oraz kosztami stałymi (takimi jak opłata za energię elektryczną, zakup i eksploatacja sprzętu komputerowego, zakup oprogramowania). Kolejne opłaty, które należy wliczyć w koszt przygotowania strony to zakup zdjęć, grafik oraz animacji (np. prezentacji video lub flash). Przedsiębiorstwo powinno także przewidzieć w swoim budżecie odpowiednie kwoty, które w kolejnych latach po stworzeniu strony WWW, będzie trzeba przeznaczyć na administrację serwisem, jego aktualizacje i modernizacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy przedsiębiorstwo nie chce zajmować się przygotowaniem strony WWW we własnym zakresie, może zlecić je agencji interaktywnej lub zakupić gotowy projekt. Cena stworzenia witryny przez agencję jest zazwyczaj dość wysoka, a czas przygotowania stosunkowo długi. Jednak agencja w sposób profesjonalny przygotuje firmową stronę WWW, zadba o jej spójność wizualną i merytoryczną, wykona go zgodnie z wytycznymi i oczekiwaniami firmy. Gdy jednak firma chce szybko i tanio przygotować serwis np. na potrzeby właśnie prowadzonej akcji marketingowej, powinna rozważyć inne sposoby stworzenia serwisu.

Gotowy projekt?

Jednym z najtańszych i najszybszych sposobów stworzenia profesjonalnej strony WWW jest zakup gotowego projektu. Firma wybiera odpowiadający jej projekt graficzny i uzupełnia go o materiały własne (logo, grafiki, teksty). Wybór spośród przygotowanych stron WWW jest o tyle korzystny, że klient jest w pełni świadomy, co kupuje. Niektórzy usługodawcy umożliwiają zakup projektów stron internetowych w modelu abonamentowym. Płatność za korzystanie z projektu dokonywana jest raz do roku. Dzięki abonamentowemu systemowi płatności, firma nie ponosi wysokich kosztów na samym początku tworzenia serwisu internetowego, gdy nie jest jeszcze pewna, jakie korzyści przyniesie jej strona WWW. Abonament pozwala także na rezygnacje z posiadania strony np. po pierwszym roku jej użytkowania, lub na zmianę projektu serwisu, gdy zmieni się profil firmy albo jej identyfikacja wizualna.

Polecamy serwis Telefony firmowe

Model abonamentowy umożliwia posiadanie kilku różnych serwisów internetowych firmy lub na przygotowanie stron specjalnie na potrzeby konkretnej akcji promocyjnej, bez ponoszenia zbędnych kosztów. W przypadku rezygnacji z posiadania firmowej strony (np. jeśli firma przestaje istnieć), gdy firma korzysta z usługi strony WWW w modelu abonamentowym, to rezygnacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Gdy płatność za stronę WWW jest jednorazowa, to kwota, która stanowiła inwestycję w stronę, jest stracona. W modelu abonamentowym przedsiębiorstwo płaci tylko za czas użytkowania strony, koszt początkowej inwestycji jest dużo niższy, a co za tym idzie potencjalna strata jest niewielka. Jest to niezwykle istotne w przypadku nowych firm.

Jakie realne koszty?

Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych firma zapłaci za przygotowanie strony internetowej przez agencję interaktywną. Zakup strony w modelu abonamentowym to zazwyczaj koszt kilkuset złotych rocznie. Bez względu na to, w jakim modelu firma zakupi stronę internetową, kwota inwestycji w firmowy serwis jest nieporównywalnie niższa od kosztów, które wiążą się z innymi formami promocji. Emisja reklam w Internecie, telewizji czy radiu to koszt zdecydowanie dużo wyższy, podobnie jak cena przygotowania, wydruku oraz kolportażu materiałów reklamowych w postaci ulotek, książeczek czy folderów.

Niewątpliwym plusem reklamy w Internecie jest wysoka mierzalność jej efektywności. Statystyki odwiedzalności serwisu internetowego pokazują zainteresowanie Internautów ofertą firmy, a zamówienia składane za jej pośrednictwem przekładają się bezpośrednio na zysk firmy. Wiedza na temat zainteresowania Internautów poszczególnymi elementami serwisu (np. konkretnymi podstronami, grafikami) jest przydatna podczas optymalizacji firmowej strony WWW.

Wprowadzenie modyfikacji na podstawie statystyk, pozwala na zmianę strony w taki sposób, by przyciągała większą liczbę klientów. Formuła serwisu internetowego pozwala także na łatwą interakcję z użytkownikami, czyli potencjalnymi klientami firmy.

Atuty posiadania strony WWW są niewątpliwe. Niskie, w porównaniu z innymi formami reklamy, koszty poniesione na zakup strony WWW w połączeniu z wysokimi zyskami to argumenty, które powinny przemawiać do każdej firmy. Koszt pozyskania klientów w przypadku tej formy promocji jest dużo niższy, niż w przypadku reklam tradycyjnych. Ważna jest także mierzalność efektów prowadzonych działań, która w przypadku stron internetowych jest bardzo wysoka. Oczywiście połączenie reklamy tradycyjnej z promocją za pośrednictwem strony WWW daje najlepszy efekt. Niewątpliwe jest natomiast to, że obecnie prowadzenie działań reklamowych firmy, bez posiadania strony WWW jest niemożliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA