| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > e-sklep > Jak założyć e-sklep? - wybór platformy sklepu

Jak założyć e-sklep? - wybór platformy sklepu

Zastanawiając się nad platformą sklepową trzeba sobie uzmysłowić, że tak naprawdę nie ma idealnego przepisu gwarantującego dokonanie optymalnego wyboru. Wszystko zależy od rodzaju branży, w której zamierzamy handlować. W jednym sklepie wymaga się pewnych funkcjonalności, które w innym są całkowicie zbędne. W związki z tym, chcąc zapewnić sobie najlepsze rozwiązanie powinniśmy wynająć firmę, która stworzy nasz sklep od podstaw. Jest to jednak bardzo kosztowne rozwiązanie. W takim razie chcąc działać szybko i tanio powinniśmy się zdecydować na jedno z gotowych i o wiele tańszych rozwiązań. Co zatem wybrać?

Decydując się na gotowe rozwiązanie mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wybór usługi SaaS (ang. Software as a Service). Dzięki temu opłacając miesięczny abonament otrzymujemy domenę, hosting oraz gotową platformę wraz ze wsparciem technicznym. Tego typu rozwiązania są coraz popularniejsze głównie z uwago na niski koszt prowadzenia działalności oraz stały dostęp do pomocy technicznej.

Dodatkową zaletą jest bardzo szybki czas uruchomienia i wdrożenia platformy. W praktyce wystarczy jeden dzień, by móc uruchomić gotowy sklep. Oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Decydując się usługę SaaS musimy pogodzić się brakiem możliwości wprowadzania indywidualnych rozwiązań.

Zobacz: E-faktura w e-biznesie – jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Owszem na samym początku przechodzimy przez etap konfiguracji, ale do wyboru mamy jedynie rozwiązania dedykowane. To samo tyczy się wpływu na kierunek rozwoju oprogramowania. Posiadając własny sklep, to my decydujemy o charakterze modyfikacji, natomiast w tym przypadku jesteśmy zdani na łaskę producenta platformy.

Drugą możliwością jest wybór darmowych skryptów sklepowych, które uruchamiamy samodzielnie na swoim serwerze. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest zerowy koszt samej platformy. Dodatkowo mamy pełną kontrolę nad konfiguracją sklepu i wprowadzaniem ewentualnych zmian. Niestety w tym miejscu kończą się wszystkie zalety darmowego oprogramowania. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Decydując się na to rozwiązanie musimy się liczyć z ogromną ilością czasu jaką pochłonie nam przygotowanie i wdrożenie całej platformy. Dodatkowo musimy pamiętać o samodzielnej aktualizacji oprogramowania oraz poprawie błędów w kodzie sklepu.

Co prawda sama platforma jest darmowa, ale nie oznacza to, że nie poniesiemy żadnych opłat podczas uruchamiania sklepu. W praktyce koszt uruchomienia platformy jest wyższy niż w modelu SaaS.

Wszystko to przez cenę wynajęcia serwera, który w przypadku sklepu internetowego jest znacznie wyższy niż standardowej witryny głównie z uwagi na dużo większą powierzchnię.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »