Niepreferencyjne świadectwa pochodzenia KIG
REKLAMA
REKLAMA
Międzynarodowe standardy
Od 1923 r. Konwencja Genewska ustala, że rządy mogą zlecać wystawianie świadectw pochodzenia „upoważnionym organom”.
REKLAMA
Zobacz: Świadectwo pochodzenia towaru
W związku z powyższym władze większości krajów świata zleciły wystawianie świadectw pochodzenia izbom gospodarczym, jako organizacjom uznanym za odpowiednie, ponieważ:
- są one wiarygodne i nie ulegają wpływom, są neutralne i bezstronne przy wystawianiu świadectw pochodzenia,
- mają doskonałe rozpoznanie środowiska biznesu,
- współpracują ze sobą w celu zapewnienia wiarygodności w wystawianiu świadectw pochodzenia poprzez wymianę dobrych praktyk,
- cieszą się pełnym zaufaniem ze strony organów celnych i środowisk biznesowych,
- posiadają wykwalifikowany personel w zakresie wystawiania świadectw pochodzenia,
- sieć izb gospodarczych jest bardzo rozległa,
- większość izb gospodarczych przestrzega międzynarodowych standardów wystawiania świadectw pochodzenia.
Zobacz: Zarządzanie majątkiem w przedsiębiorstwach
Działalność związana z wystawianiem niepreferencyjnych świadectw pochodzenia powróciła do Krajowej Izby Gospodarczej w 2015 roku.
Krajowa Izba Gospodarcza od 01.01.2015 r. uzyskała uprawnienia w tym zakresie na podstawie zapisów art.2 i art. 22 ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z dnia 7 listopada 2014 r. (Dz. U z 2014 r. poz. 1662) zmieniających art. 12 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych i art. 10 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo Celne.
Sieć upoważnionych przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej
W Warszawie działalność związana z wystawianiem uniwersalnych świadectw pochodzenia prowadzona jest przez Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA Krajowej Izby Gospodarczej przy ul.Trębackiej 4. Natomiast w Polsce Krajowa Izba Gospodarcza świadczy te usługi na rzecz eksporterów przez sieć upoważnionych przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz również: Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności?
W marcu 2015 r. uruchomiony został program pilotażowy w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie i Wrocławiu. Efektem tego pilotażu ma być rozszerzenie dostępu do świadectw pochodzenia w obrębie całego kraju.
Świadectwo na biurku przedsiębiorcy
Wystawianie świadectw jest realizowane w trybie najwygodniejszym dla przedsiębiorcy. Powstały nowe standardy obsługi ułatwiające przedsiębiorcy otrzymanie tego dokumentu, a przez to ułatwiające prowadzenie działalności eksportowej m.in.. dostarczenia świadectwa pochodzenia „na biurko przedsiębiorcy”, z zastosowaniem aplikacji „Krok po kroku” na stronie www.swiadectwapochodzenia.kig.pl.
Zobacz: Likwidacja firmy - co z pracownikami
Stosowane procedury związane z ubieganiem się przez eksportera o wystawienie uniwersalnego świadectwa pochodzenia są szczegółowo opisane na stronie Krajowej Izby Gospodarczej www.swiadectwapochodzenia.kig.pl
Zbigniew Sokołowski
Kierownik Działu Legalizacji
KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA
REKLAMA
REKLAMA