REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepreferencyjne świadectwa pochodzenia KIG

Zbigniew Sokołowski
Niepreferncyjne świadectwa pochodzenia KIG
Niepreferncyjne świadectwa pochodzenia KIG
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wystawianie świadectw pochodzenia jest ważnym zadaniem. Na podstawie wydanego przez Międzynarodową Izbę w Paryżu - ICC WCF Raportu w sprawie świadectw pochodzenia (World Chambers CO Country Report) stwierdzono, że większość rządów polega na wiedzy, doświadczeniu i sieci izb gospodarczych, ponieważ mają one doskonały i godny zaufania dorobek i praktykę w wystawianiu świadectw pochodzenia już od 1898 r.

Międzynarodowe standardy

Od 1923 r. Konwencja Genewska ustala, że rządy mogą zlecać wystawianie świadectw pochodzenia „upoważnionym organom”.

REKLAMA

Zobacz: Świadectwo pochodzenia towaru

W związku z powyższym władze większości krajów świata zleciły wystawianie świadectw pochodzenia izbom gospodarczym, jako organizacjom uznanym za odpowiednie, ponieważ:

  1. są one wiarygodne i nie ulegają wpływom, są neutralne i bezstronne przy wystawianiu świadectw pochodzenia,
  2. mają doskonałe rozpoznanie środowiska biznesu,
  3. współpracują ze sobą w celu zapewnienia  wiarygodności w wystawianiu świadectw pochodzenia poprzez wymianę dobrych praktyk,
  4. cieszą się pełnym zaufaniem ze strony organów celnych i środowisk biznesowych,
  5. posiadają wykwalifikowany personel w zakresie wystawiania świadectw pochodzenia,
  6. sieć izb gospodarczych jest bardzo rozległa,
  7. większość izb gospodarczych przestrzega międzynarodowych standardów wystawiania świadectw pochodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zarządzanie majątkiem w przedsiębiorstwach

Działalność związana z wystawianiem niepreferencyjnych świadectw pochodzenia powróciła do Krajowej Izby Gospodarczej w 2015 roku.

Krajowa Izba Gospodarcza od 01.01.2015 r. uzyskała uprawnienia w tym zakresie na podstawie zapisów art.2 i art. 22 ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z dnia 7 listopada 2014 r. (Dz. U z 2014 r. poz. 1662) zmieniających art. 12 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych i art. 10 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Prawo Celne.

Sieć upoważnionych przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej

W Warszawie działalność związana z wystawianiem uniwersalnych świadectw pochodzenia prowadzona jest przez Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA Krajowej Izby Gospodarczej przy ul.Trębackiej 4. Natomiast w Polsce Krajowa Izba Gospodarcza świadczy te usługi na rzecz eksporterów przez sieć upoważnionych przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej.

Zobacz również: Dokumenty w firmie – pułapka dla wydajności?

W marcu 2015 r. uruchomiony został program pilotażowy w Gdyni, Katowicach, Krakowie,  Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie i Wrocławiu. Efektem tego pilotażu ma być rozszerzenie dostępu do świadectw pochodzenia w obrębie całego kraju.

Świadectwo na biurku przedsiębiorcy

Wystawianie świadectw jest realizowane w trybie najwygodniejszym dla przedsiębiorcy. Powstały nowe standardy obsługi ułatwiające przedsiębiorcy otrzymanie tego dokumentu, a przez to ułatwiające prowadzenie działalności eksportowej m.in.. dostarczenia świadectwa pochodzenia „na biurko przedsiębiorcy”, z zastosowaniem aplikacji „Krok po kroku” na stronie www.swiadectwapochodzenia.kig.pl.

Zobacz: Likwidacja firmy - co z pracownikami

Stosowane procedury związane z ubieganiem się przez eksportera o wystawienie uniwersalnego świadectwa pochodzenia są szczegółowo opisane na stronie Krajowej Izby Gospodarczej www.swiadectwapochodzenia.kig.pl

Zbigniew Sokołowski

Kierownik Działu Legalizacji

KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA