REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od odstąpienia od umowy na odległość grozi kara?

Aleksandra Kłoczko
Czy od odstąpienia od umowy na odległość grozi kara? /fot. Fotolia
Czy od odstąpienia od umowy na odległość grozi kara? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konsument, który dokonał zakupu na odległość czyli na przykład za pomocą sklepu internetowego ma prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyn w wyznaczonym terminie. Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2011/83/UE termin ten zostanie wydłużony w czerwcu 2014r.

Prawo konsumenta do informacji

Jeżeli umowa zawierana jest na odległość, sprzedawca zobowiązany jest udzielić konsumentowi informacji związanych z prawem do odstąpienia od umowy oraz potwierdzić je na piśmie. Informacje te przedstawione w prosty i zrozumiały sposób, powinny w szczególności zawierć:

REKLAMA

 • W przypadku gdy istnieje prawo do odstąpienia od umowy- warunki, terminy oraz procedury korzystania z tego prawa oraz przedstawić wzór formularza odstąpienia od umowy;
 • Informacje, że konsument będzie musiał pokryć koszty zwroty towarów w przypadku odstąpienia od umowy;
 • W przypadku gdzie prawo do odstąpienia od umowy nie jest przewidziane- informacje, że konsument nie będzie miał prawa do odstąpienia od umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Termin na odstąpienie od umowy

Termin przysługujący konsumentowi na odstąpienie od umowy zawartej na odległość, bez podawania przyczyn wynosi 10dni. Termin ten liczy się od dnia wydania produktu, lub jak w przypadku umowy o świadczenie usług od dnia zawarcia umowy.

Jeżeli sprzedawca nie wywiąże się z wymogu udzielenia konsumentowi odpowiednich informacji na piśmie, termin ten wydłuża się do trzech miesięcy od dnia wydania produktu lub zawarcia umowy.

Konsumenci chętniej kupują przez Internet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2011/83/UE od dnia 13 czerwca 2014, termin ten zostanie wydłużony do 14dni przy prawidłowej sprzedaży na odległość oraz do 12 miesięcy w momencie kiedy sprzedawca nie udzieli konsumentowi informacji dotyczącej przysługującemu mu prawu do odstąpienia od umowy.

W celu odstąpienie od umowy konsument musi złożyć w odpowiednim terminie oświadczenie na piśmie w którym jasno stwierdzi, że rezygnuje z zakupu towaru bądź usług. Oświadczenie najlepiej wysłać do sprzedawcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Wyjątki od prawa do odstąpienia od umowy

Konsument nie może odstąpić od umowy zawartej na odległość w przypadkach gdy umowa dotyczyła:

1. Świadczenia usług, które zostały w pełni wykonane;

2. Towarów lub świadczenia usług, których cena jest zależna od wahań na rynku finansowym;

3. Towarów wyprodukowanych wedle specyfikacji konsumenta;

4. Dostarczenia towarów, które mają krótki termin przydatności do użycia;

5. Dostarczenia towarów, które ze względu na swój charakter są nierozłącznie połączone z innymi przedmiotami;

6. Dostarczenia zapieczętowanych towarów, które nie nadają się do zwrotu ponieważ ich opakowanie zostało otwarte;

7. Aukcji publicznych;

8. Dostarczenia gazet lub czasopism.

Lepsza ochrona konsumentów w sieci

Pomoc w dochodzeniu roszczeń

Należy pamiętać, że sprzedawca nie ma prawa ustanawiać innych terminów w ciągu których konsument ma prawo odstąpić od umowy, nie może on również nałożyć na konsumenta kary pieniężnej za odstąpienie od umowy.

UOKiK: bezpłatne porady prawne dla konsumentów

Konsumenci którzy borykają się z dochodzeniem swoich praw mogą liczyć na nieodpłatną pomoc instytucji państwowych powołanych w tym celu. Konsument może zwrócić się z wnioskiem o indywidualne rozpatrzenie sprawy do rzecznika praw konsumentów bądź do odpowiednich organizacji pozarządowych.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA