REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie prowadzenia spółki cywilnej

Monika Pązik

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności w formie spółki cywilnej może nastąpić jedynie za zgodą wszystkich wspólników. Jakie działania można podejmować w okresie zawieszenia?

REKLAMA

Regulacje prawne dotyczące zawieszenia prowadzenia działalności, a w tym spółki cywilnej znajdują się w art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Odnoszą się one do każdego z przedsiębiorców i co ważne prawo do zawieszenia jest fakultatywne. Jednakże przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności złożenia wniosku do CEIDG o zawieszenie. Ponadto konieczne jest również poinformowanie stosownego organu ewidencyjnego bądź KRS o wznowieniu działalności, bowiem niezgłoszenie może rodzić negatywne dla przedsiębiorcy skutki w postaci wykreślenia go z ewidencji działalności gospodarczej lub KRSu. Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić do zawieszenia działalności jest fakt niezatrudniania pracowników. W takim przypadku przedsiębiorca może zawiesić działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres ten może być oznaczony w dniach, miesiącach lub miesiącach i dniach. Co do zasady zawieszenie wykonywania działalności jest równoznaczne z czasowym zaprzestaniem jej wykonywania, kiedy to przedsiębiorca ma prawa i obowiązki dopełnienia określonych czynności, podejmowanych w trakcie zawieszenia.

REKLAMA


Należy zaznaczyć, że warunek dotyczący niezatrudniania pracowników odnosi się do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy. Natomiast, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, wówczas nie ma prawnych przeszkód do zawieszenia działalności. Ponadto ustawodawca nie uregulował kwestii częstotliwości dokonywania zawieszenia. Wobec tego pracodawca ma prawo zawieszać działalność kilkakrotnie, jednakże za każdym razem musi pamiętać o obowiązku poinformowania stosownego organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia biegnie od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie aż do dnia złożenie wniosku o wznowienie.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Zawieszenie spółki cywilnej


Spółka cywilna prowadzi działalności na podstawie umowy zawartej między wspólnikami. Dlatego też ustawodawca dla zawieszenia tego rodzaju działalności przewidział szczególny warunek, zgodnie z którym do dokonania tej czynności wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, a właściwiej dokonanie zawieszenia przez każdego z nich. Zawieszenie działalności w odniesieniu do spółki cywilnej może mieć miejsce w trzech przypadkach:


· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem jednej spółki cywilnej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem w większej liczbie spółek cywilnych,

· gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym również w formie spółki cywilnej.

 


Zawieszenie wykonywania działalności ma zatem znaczenie od jej charakteru. W drugim przypadku przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. W ostatnim natomiast może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej tylko w jednej z tych form.


Uprawnienie wspólników podczas zawieszenia


W okresie zawieszenia działalności spółki cywilnej przedsiębiorca nie traci uprawnień do podejmowania czynności związanych z zawieszoną działalnością. Jednakże należy pamiętać, ze te czynności odnoszą się jedynie do okresu sprzed zawieszenia. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma jednak prawo do:


· wykonywania wszelkie czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

· przyjmowania należności lub obowiązkowego regulowania zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

· zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia,

· uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,

· wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa,

· osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,

· może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.


Zobacz również:
Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA