REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie prowadzenia spółki cywilnej

Monika Pązik

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności w formie spółki cywilnej może nastąpić jedynie za zgodą wszystkich wspólników. Jakie działania można podejmować w okresie zawieszenia?

REKLAMA

Regulacje prawne dotyczące zawieszenia prowadzenia działalności, a w tym spółki cywilnej znajdują się w art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Odnoszą się one do każdego z przedsiębiorców i co ważne prawo do zawieszenia jest fakultatywne. Jednakże przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności złożenia wniosku do CEIDG o zawieszenie. Ponadto konieczne jest również poinformowanie stosownego organu ewidencyjnego bądź KRS o wznowieniu działalności, bowiem niezgłoszenie może rodzić negatywne dla przedsiębiorcy skutki w postaci wykreślenia go z ewidencji działalności gospodarczej lub KRSu. Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić do zawieszenia działalności jest fakt niezatrudniania pracowników. W takim przypadku przedsiębiorca może zawiesić działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres ten może być oznaczony w dniach, miesiącach lub miesiącach i dniach. Co do zasady zawieszenie wykonywania działalności jest równoznaczne z czasowym zaprzestaniem jej wykonywania, kiedy to przedsiębiorca ma prawa i obowiązki dopełnienia określonych czynności, podejmowanych w trakcie zawieszenia.

REKLAMA


Należy zaznaczyć, że warunek dotyczący niezatrudniania pracowników odnosi się do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy. Natomiast, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, wówczas nie ma prawnych przeszkód do zawieszenia działalności. Ponadto ustawodawca nie uregulował kwestii częstotliwości dokonywania zawieszenia. Wobec tego pracodawca ma prawo zawieszać działalność kilkakrotnie, jednakże za każdym razem musi pamiętać o obowiązku poinformowania stosownego organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia biegnie od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie aż do dnia złożenie wniosku o wznowienie.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Zawieszenie spółki cywilnej


Spółka cywilna prowadzi działalności na podstawie umowy zawartej między wspólnikami. Dlatego też ustawodawca dla zawieszenia tego rodzaju działalności przewidział szczególny warunek, zgodnie z którym do dokonania tej czynności wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, a właściwiej dokonanie zawieszenia przez każdego z nich. Zawieszenie działalności w odniesieniu do spółki cywilnej może mieć miejsce w trzech przypadkach:


· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem jednej spółki cywilnej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem w większej liczbie spółek cywilnych,

· gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym również w formie spółki cywilnej.

 


Zawieszenie wykonywania działalności ma zatem znaczenie od jej charakteru. W drugim przypadku przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. W ostatnim natomiast może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej tylko w jednej z tych form.


Uprawnienie wspólników podczas zawieszenia


W okresie zawieszenia działalności spółki cywilnej przedsiębiorca nie traci uprawnień do podejmowania czynności związanych z zawieszoną działalnością. Jednakże należy pamiętać, ze te czynności odnoszą się jedynie do okresu sprzed zawieszenia. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma jednak prawo do:


· wykonywania wszelkie czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,

· przyjmowania należności lub obowiązkowego regulowania zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

· zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia,

· uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,

· wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa,

· osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,

· może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.


Zobacz również:
Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

REKLAMA

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA