Zawieszenie prowadzenia spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Regulacje prawne dotyczące zawieszenia prowadzenia działalności, a w tym spółki cywilnej znajdują się w art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Odnoszą się one do każdego z przedsiębiorców i co ważne prawo do zawieszenia jest fakultatywne. Jednakże przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności złożenia wniosku do CEIDG o zawieszenie. Ponadto konieczne jest również poinformowanie stosownego organu ewidencyjnego bądź KRS o wznowieniu działalności, bowiem niezgłoszenie może rodzić negatywne dla przedsiębiorcy skutki w postaci wykreślenia go z ewidencji działalności gospodarczej lub KRSu. Podstawowym warunkiem, jaki należy spełnić do zawieszenia działalności jest fakt niezatrudniania pracowników. W takim przypadku przedsiębiorca może zawiesić działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Okres ten może być oznaczony w dniach, miesiącach lub miesiącach i dniach. Co do zasady zawieszenie wykonywania działalności jest równoznaczne z czasowym zaprzestaniem jej wykonywania, kiedy to przedsiębiorca ma prawa i obowiązki dopełnienia określonych czynności, podejmowanych w trakcie zawieszenia.
REKLAMA
Należy zaznaczyć, że warunek dotyczący niezatrudniania pracowników odnosi się do pracowników w rozumieniu kodeksu pracy. Natomiast, jeżeli przedsiębiorca zatrudnia osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenia, umowa o dzieło, wówczas nie ma prawnych przeszkód do zawieszenia działalności. Ponadto ustawodawca nie uregulował kwestii częstotliwości dokonywania zawieszenia. Wobec tego pracodawca ma prawo zawieszać działalność kilkakrotnie, jednakże za każdym razem musi pamiętać o obowiązku poinformowania stosownego organu ewidencyjnego. Okres zawieszenia biegnie od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie aż do dnia złożenie wniosku o wznowienie.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Zawieszenie spółki cywilnej
Spółka cywilna prowadzi działalności na podstawie umowy zawartej między wspólnikami. Dlatego też ustawodawca dla zawieszenia tego rodzaju działalności przewidział szczególny warunek, zgodnie z którym do dokonania tej czynności wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, a właściwiej dokonanie zawieszenia przez każdego z nich. Zawieszenie działalności w odniesieniu do spółki cywilnej może mieć miejsce w trzech przypadkach:
· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem jednej spółki cywilnej,
· gdy przedsiębiorca jest wspólnikiem w większej liczbie spółek cywilnych,
· gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym również w formie spółki cywilnej.
Zawieszenie wykonywania działalności ma zatem znaczenie od jej charakteru. W drugim przypadku przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. W ostatnim natomiast może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej tylko w jednej z tych form.
Uprawnienie wspólników podczas zawieszenia
W okresie zawieszenia działalności spółki cywilnej przedsiębiorca nie traci uprawnień do podejmowania czynności związanych z zawieszoną działalnością. Jednakże należy pamiętać, ze te czynności odnoszą się jedynie do okresu sprzed zawieszenia. Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma jednak prawo do:
· wykonywania wszelkie czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
· przyjmowania należności lub obowiązkowego regulowania zobowiązań, powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
· zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia,
· uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
· wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa,
· osiągania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
· może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Zobacz również: Jak korzystnie opodatkować spółki osobowe?
REKLAMA
REKLAMA