Zabezpieczenie w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym
REKLAMA
Jeżeli w trakcie postępowanie egzekucyjnego zamierza się dokonać zabezpieczenia papierów wartościowych w formie dokumentów, należy przekazać je komornikowi. Samo zabezpieczenie w postępowaniu egzekucyjnym podlega regulacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego, które we wskazanych ustawowo przypadkach ma wpływ na przebieg postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 820 k.p.c. organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli dłużnik złoży zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądu. Sąd może ponadto uzależnić zawieszenie postępowania od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia jak również uchylić dokonane czynności z wyjątkiem zajęcia.
REKLAMA
Zabezpieczenie papierów wartościowych
Art. 807 zawiera regulację dotyczącą składania zabezpieczeń. Zgodnie z treścią tego artykułu zabezpieczenie powinno być co do zasady złożone w gotówce do rąk komornika. Jednakże ustawa przewiduje, iż dający zabezpieczenie może dokonać tej czynności przez wpłatę na wskazany przez niego rachunek bankowy, złożenie w książeczkach oszczędnościowych lub w papierach wartościowych. Ostatni rodzaj zabezpieczenia jest instrumentem finansowym. Zgodnie z art. 807 § 2 k.p.c. w odniesieniu do papierów wartościowych Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia określi sposób składania na nich zabezpieczenia biorąc pod uwagę bezpieczeństwo papierów oraz sprawność postępowania egzekucyjnego.
Zobacz również: Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów
Zabezpieczenie u komornika
Rozporządzenie MS z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie sposobu składania zabezpieczenia w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym (Dz.U.2012.640) określa, iż zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się poprzez złożenie dokumentów u komornika. Następnie komornik z wykonanej czynności sporządza protokół, który powinien zawierać ustawowo określone elementy (art. 809 k.p.c.) oraz dane identyfikujące papiery wartościowe. Komornik niezwłocznie składa papiery wartościowe w banku wraz ze sporządzonym protokołem. O przyjęciu zabezpieczenia i miejscu złożenia papierów wartościowych komornik jest zobowiązany poinformować emitenta, wystawcę, remitenta oraz trasata. Zgodnie z § 3 rozporządzenia zabezpieczenia dokonuje się poprzez ustanowienie blokady na rachunku papierów wartościowych dającego zabezpieczenie, który składa odpowiednią dyspozycję dokonania bezterminowej blokady papierów wartościowych zapisanych na wskazanym rachunku. Na podstawie złożonej dyspozycji dający zabezpieczenie zobowiązany jest do przedłożenia komornikowi zaświadczenia o ustanowieniu blokady wskazujące rodzaj, kod i liczbę zablokowanych papierów wartościowych oraz cel ustanowienia blokady wystawiony przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych. Ponadto w ramach złożonej dyspozycji podmiot prowadzący ten rachunek zobowiązany jest do powstrzymania się od wykonywania poleceń zbywania bądź przeniesienia zablokowanych papierów wartościowych. Zniesienie blokady następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie wydania zabezpieczenia po wysłuchaniu osób zainteresowanych, na które przysługuje zażalenie. Do złożonej dyspozycji dołącza się odpis postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności.
Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Działalność gospodarcza
REKLAMA
REKLAMA