REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym

Monika Pązik

REKLAMA

Zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się przez złożenie dokumentów u komornika. Dający zabezpieczenie wydaje dyspozycję ustanawiającą bezterminową blokadę papierów wartościowych na rachunku dającego zabezpieczenie.

Jeżeli w trakcie postępowanie egzekucyjnego zamierza się dokonać zabezpieczenia papierów wartościowych w formie dokumentów, należy przekazać je komornikowi. Samo zabezpieczenie w postępowaniu egzekucyjnym podlega regulacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego, które we wskazanych ustawowo przypadkach ma wpływ na przebieg postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 820 k.p.c. organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli dłużnik złoży zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądu. Sąd może ponadto uzależnić zawieszenie postępowania od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia jak również uchylić dokonane czynności z wyjątkiem zajęcia.

REKLAMA


Zabezpieczenie papierów wartościowych


Art. 807 zawiera regulację dotyczącą składania zabezpieczeń. Zgodnie z treścią tego artykułu zabezpieczenie powinno być co do zasady złożone w gotówce do rąk komornika. Jednakże ustawa przewiduje, iż dający zabezpieczenie może dokonać tej czynności przez wpłatę na wskazany przez niego rachunek bankowy, złożenie w książeczkach oszczędnościowych lub w papierach wartościowych. Ostatni rodzaj zabezpieczenia jest instrumentem finansowym. Zgodnie z art. 807 § 2 k.p.c. w odniesieniu do papierów wartościowych Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia określi sposób składania na nich zabezpieczenia biorąc pod uwagę bezpieczeństwo papierów oraz sprawność postępowania egzekucyjnego.


Zobacz również: Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów


Zabezpieczenie u komornika


Rozporządzenie MS z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie sposobu składania zabezpieczenia w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym (Dz.U.2012.640) określa, iż zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się poprzez złożenie dokumentów u komornika. Następnie komornik z wykonanej czynności sporządza protokół, który powinien zawierać ustawowo określone elementy (art. 809 k.p.c.) oraz dane identyfikujące papiery wartościowe. Komornik niezwłocznie składa papiery wartościowe w banku wraz ze sporządzonym protokołem. O przyjęciu zabezpieczenia i miejscu złożenia papierów wartościowych komornik jest zobowiązany poinformować emitenta, wystawcę, remitenta oraz trasata. Zgodnie z § 3 rozporządzenia zabezpieczenia dokonuje się poprzez ustanowienie blokady na rachunku papierów wartościowych dającego zabezpieczenie, który składa odpowiednią dyspozycję dokonania bezterminowej blokady papierów wartościowych zapisanych na wskazanym rachunku. Na podstawie złożonej dyspozycji dający zabezpieczenie zobowiązany jest do przedłożenia komornikowi  zaświadczenia o ustanowieniu blokady wskazujące rodzaj, kod i liczbę zablokowanych papierów wartościowych oraz cel ustanowienia blokady wystawiony przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych. Ponadto w ramach złożonej dyspozycji podmiot prowadzący ten rachunek zobowiązany jest do powstrzymania się od wykonywania poleceń zbywania bądź przeniesienia zablokowanych papierów wartościowych. Zniesienie blokady następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie wydania zabezpieczenia po wysłuchaniu osób zainteresowanych, na które przysługuje zażalenie. Do złożonej dyspozycji dołącza się odpis postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA