REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym

Monika Pązik

REKLAMA

Zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się przez złożenie dokumentów u komornika. Dający zabezpieczenie wydaje dyspozycję ustanawiającą bezterminową blokadę papierów wartościowych na rachunku dającego zabezpieczenie.

Jeżeli w trakcie postępowanie egzekucyjnego zamierza się dokonać zabezpieczenia papierów wartościowych w formie dokumentów, należy przekazać je komornikowi. Samo zabezpieczenie w postępowaniu egzekucyjnym podlega regulacji przepisów kodeksu postępowania cywilnego, które we wskazanych ustawowo przypadkach ma wpływ na przebieg postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z art. 820 k.p.c. organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek dłużnika, jeżeli dłużnik złoży zabezpieczenie konieczne według orzeczenia sądu. Sąd może ponadto uzależnić zawieszenie postępowania od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia jak również uchylić dokonane czynności z wyjątkiem zajęcia.

REKLAMA


Zabezpieczenie papierów wartościowych


Art. 807 zawiera regulację dotyczącą składania zabezpieczeń. Zgodnie z treścią tego artykułu zabezpieczenie powinno być co do zasady złożone w gotówce do rąk komornika. Jednakże ustawa przewiduje, iż dający zabezpieczenie może dokonać tej czynności przez wpłatę na wskazany przez niego rachunek bankowy, złożenie w książeczkach oszczędnościowych lub w papierach wartościowych. Ostatni rodzaj zabezpieczenia jest instrumentem finansowym. Zgodnie z art. 807 § 2 k.p.c. w odniesieniu do papierów wartościowych Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia określi sposób składania na nich zabezpieczenia biorąc pod uwagę bezpieczeństwo papierów oraz sprawność postępowania egzekucyjnego.


Zobacz również: Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów


Zabezpieczenie u komornika


Rozporządzenie MS z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie sposobu składania zabezpieczenia w papierach wartościowych w postępowaniu egzekucyjnym (Dz.U.2012.640) określa, iż zabezpieczenia w papierach wartościowych dokonuje się poprzez złożenie dokumentów u komornika. Następnie komornik z wykonanej czynności sporządza protokół, który powinien zawierać ustawowo określone elementy (art. 809 k.p.c.) oraz dane identyfikujące papiery wartościowe. Komornik niezwłocznie składa papiery wartościowe w banku wraz ze sporządzonym protokołem. O przyjęciu zabezpieczenia i miejscu złożenia papierów wartościowych komornik jest zobowiązany poinformować emitenta, wystawcę, remitenta oraz trasata. Zgodnie z § 3 rozporządzenia zabezpieczenia dokonuje się poprzez ustanowienie blokady na rachunku papierów wartościowych dającego zabezpieczenie, który składa odpowiednią dyspozycję dokonania bezterminowej blokady papierów wartościowych zapisanych na wskazanym rachunku. Na podstawie złożonej dyspozycji dający zabezpieczenie zobowiązany jest do przedłożenia komornikowi  zaświadczenia o ustanowieniu blokady wskazujące rodzaj, kod i liczbę zablokowanych papierów wartościowych oraz cel ustanowienia blokady wystawiony przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych. Ponadto w ramach złożonej dyspozycji podmiot prowadzący ten rachunek zobowiązany jest do powstrzymania się od wykonywania poleceń zbywania bądź przeniesienia zablokowanych papierów wartościowych. Zniesienie blokady następuje po uprawomocnieniu się postanowienia sądu w przedmiocie wydania zabezpieczenia po wysłuchaniu osób zainteresowanych, na które przysługuje zażalenie. Do złożonej dyspozycji dołącza się odpis postanowienia ze stwierdzeniem jego prawomocności.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Działalność gospodarcza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  REKLAMA

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA