| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy więcej zapłacą komornikom

Przedsiębiorcy więcej zapłacą komornikom

Minister finansów zobowiązał komorników sądowych do wnoszenia dodatkowych opłat za udostępnianie im informacji z akt podatkowych.


ZMIANA PRAWA

Koszty egzekucji mogą wzrosnąć nawet o 25 proc. Dodatkowe opłaty od komorników sądowych za udostępnianie informacji z akt podatkowych, szczególnie o numerach rachunków bankowych posiadanych przez podatników, planuje wprowadzić minister finansów. Rozwiązanie takie zakłada projekt rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty uiszczanej na rachunek organu podatkowego za udostępnianie informacji komornikom sądowym oraz trybu jej pobierania i sposobu uiszczania.

Dodatkową opłatę komornicy będą musieli wnosić na rachunek bankowy organu podatkowego. Faktycznie zapłacą ją wierzyciele przy przeprowadzeniu skutecznej egzekucji, natomiast przy bezskutecznej - dłużnicy. Opłaty wyniosą 45 zł za udostępnienie informacji w formie pisemnej oraz 35 zł za przekazanie jej w formie innej niż pisemna bez względu na jej zakres. Komornik będzie musiał opłatę uiścić w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania albo informacji. Zapowiedź nowego obciążenia finansowego z niepokojem przyjęli przedsiębiorcy. Uważają ją za niewspółmiernie wysoką.

- Projektowana wysokość opłat jest niewspółmiernie wysoka w stosunku do faktycznych kosztów jej udzielenia - mówi Krzysztof Kajda z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Trudno tak wysoko wyceniać koszt papieru lub wypełnienia formularza elektronicznego, połączenia telefonicznego, transmisji danych przez internet lub udzielenia odpowiedzi. Jego zdaniem, wprowadzenie opłaty negatywnie wpłynie na warunki prowadzenia działalności, ponieważ prowadzenie egzekucji komorniczej dla małych firm stanie się mniej opłacalne.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »