REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja komornicza na nowych zasadach

REKLAMA

Od dzisiaj, 13 listopada, obowiązują nowe zasady dochodzenia należności orzekanych przez sądy, wprowadzone nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (zmiany opublikowano w Dz.U. nr 236, poz. 2356).
Wierzyciele nie będą płacić zaliczek komornikom, a opłata stanowiąca koszt egzekucji będzie wynosić 15 proc. długu. Sąd będzie mógł każdorazowo obniżyć tę kwotę, jeśli podzieli zdanie wnioskodawcy, że jest o­na zawyżona w stosunku do wydatków i nakładu pracy komornika.

Opłata stosunkowa będzie więc wynosić, jak dotychczas, 15 proc. egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w budżetówce.

Pod rządami znowelizowanej ustawy sądy rejonowe nie będą uiszczać opłat za osoby zwolnione od kosztów sądowych, m.in. matki i dzieci dochodzące alimentów oraz pracowników dochodzących roszczeń ze stosunku pracy oraz inne osoby, które nie mogą ponieść kosztów bez uszczerbku na majątku własnym i rodziny. Wydatki te obciążą komornika. Opłata za zabezpieczenie należności będzie wynosić 2 proc. wartości roszczenia.

Nowością jest przepis, który upoważnia sąd do zmniejszania wysokości opłaty, jeśli uzna, że ustalona kwota jest nieproporcjonalna do poniesionych przez komornika wydatków, nakładów jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Resort sprawiedliwości wstępnie obliczył, że rocznie do sądów może wpływać nawet ponad 500 tysięcy wniosków o obniżenie opłaty, czyli tyle, ile wynosi roczny wpływ spraw egzekucyjnych. Jeżeli równocześnie rozgoryczeni wierzyciele zaczną wnosić do sądów skargi na przewlekłe procedury egzekucyjne – a taka możliwość istnieje od 17 września br. – to można się spodziewać poważnych zatorów w sądach.

Jak obliczyła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, kancelarie komornicze w połowie 2004 r. miały ok. 1,9 mln zaległych spraw.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA