reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Egzekucja komornicza na nowych zasadach

Egzekucja komornicza na nowych zasadach

Od dzisiaj, 13 listopada, obowiązują nowe zasady dochodzenia należności orzekanych przez sądy, wprowadzone nowelizacją ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (zmiany opublikowano w Dz.U. nr 236, poz. 2356).

Wierzyciele nie będą płacić zaliczek komornikom, a opłata stanowiąca koszt egzekucji będzie wynosić 15 proc. długu. Sąd będzie mógł każdorazowo obniżyć tę kwotę, jeśli podzieli zdanie wnioskodawcy, że jest o­na zawyżona w stosunku do wydatków i nakładu pracy komornika.Opłata stosunkowa będzie więc wynosić, jak dotychczas, 15 proc. egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być niższa niż 1/10 i wyższa niż trzydziestokrotna wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w budżetówce.Pod rządami znowelizowanej ustawy sądy rejonowe nie będą uiszczać opłat za osoby zwolnione od kosztów sądowych, m.in. matki i dzieci dochodzące alimentów oraz pracowników dochodzących roszczeń ze stosunku pracy oraz inne osoby, które nie mogą ponieść kosztów bez uszczerbku na majątku własnym i rodziny. Wydatki te obciążą komornika. Opłata za zabezpieczenie należności będzie wynosić 2 proc. wartości roszczenia.Nowością jest przepis, który upoważnia sąd do zmniejszania wysokości opłaty, jeśli uzna, że ustalona kwota jest nieproporcjonalna do poniesionych przez komornika wydatków, nakładów jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Resort sprawiedliwości wstępnie obliczył, że rocznie do sądów może wpływać nawet ponad 500 tysięcy wniosków o obniżenie opłaty, czyli tyle, ile wynosi roczny wpływ spraw egzekucyjnych. Jeżeli równocześnie rozgoryczeni wierzyciele zaczną wnosić do sądów skargi na przewlekłe procedury egzekucyjne – a taka możliwość istnieje od 17 września br. – to można się spodziewać poważnych zatorów w sądach.Jak obliczyła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, kancelarie komornicze w połowie 2004 r. miały ok. 1,9 mln zaległych spraw.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama