REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy opłaca się korzystać z Rodziny na Swoim?

Marcin Krasoń
Rząd zlikwiduje Rodzinę na Swoim.
Rząd zlikwiduje Rodzinę na Swoim.

REKLAMA

REKLAMA

Ceny mieszkań idą w dół, a to oznacza, że kupowanie nieruchomości z Rodziną na Swoim za jakiś czas może przestać się opłacać. Zamiast kupować mieszkanie w Rodzinie na Swoim, można poczekać na dalszy spadek cen nieruchomości. Z Rodziny na Swoim nie powinny korzystać osoby, które liczą na 12 proc. przecenę nieruchomości.

Wiele osób, które spełniają warunki, kwalifikujące do otrzymania kredytu z rządową dopłatą, zadaje sobie pytanie, czy warto zaczekać na dalsze spadki cen nieruchomości (roczny spadek Indeksu cen transakcyjnych wyniósł w lutym prawie 5 proc.). O ile musiałyby spaść ceny mieszkań, aby suma rat standardowego kredytu, zaciągniętego po obniżce, zrównała się z kosztem kredytu Rodziną na Swoim, zaciągniętego dziś?

REKLAMA

W przypadku warszawskiego mieszkania, kosztującego 6,4 tys. zł za metr kwadratowy, warto czekać, aż jego cena spadnie do 5657-5869 zł (zależy od klienta i powierzchni mieszkania). Taka obniżka sprawia, że zadłużanie się w ramach Rodziny na Swoim traci sens, przynajmniej jeśli chodzi o porównanie sumy rat, zapłaconych bankowi.

Przeczytaj także: Jak zaciągnąć tani kredyt hipoteczny?

Warto jednak pamiętać, że nie powinien to być jedyny argument przy podejmowaniu decyzji. Pierwsza rata kredytu w Rodzinie na Swoim będzie o kilkadziesiąt procent niższa, no i wymarzone mieszkanie inny kupujący może nam sprzątnąć sprzed nosa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obliczenia różnią się w zależności od klienta (singiel vs rodzina lub osoba samotnie wychowująca dziecko), a także powierzchni mieszkania. Przypomnijmy, że singiel może otrzymać kredyt preferencyjny tylko, jeśli kupuje mieszkanie o powierzchni maksymalnie 50 m2, ale dopłaty będą liczone i tak maksymalnie do 30 m2. W przypadku rodziny oraz osób samotnie wychowujących dziecko, parametry te wynoszą odpowiednio 70 i 50 m2.

Najmniejszy spadek ceny, potrzebny do tego, aby suma rat kredytu standardowego zrównała się z sumą rat w kredycie Rodzina na Swoim, zaciągniętym po aktualnej cenie (6,97 proc.), wyliczono dla singla, kupującego 50-metrowe mieszkanie. Wynika to z faktu, że w tym przypadku dopłaty rządowe stanowią najmniejszą część całego kredytu. Tam, gdzie dopłaty przyznaje się dla całego mieszkania (do 30 m2 dla singla i do 50 m2 dla pozostałych), mieszkania powinny stanieć o 11,61 proc.

Porównanie wysokości raty kredytu Rodzina na Swoim ze standardowym wypada zdecydowanie na korzyść pożyczek preferencyjnych. Znów najbardziej opłaca się kupić mieszkanie do 30 m2 dla singla i do 50 m2 dla pozostałych grup klientów. Wówczas pierwsza rata kredytu (dla uproszczenia nie uwzględniono ubezpieczeń i prowizji) w Rodzinie na Swoim będzie o prawie 46 proc. niższa od raty zwykłego kredytu. Różnica ta zmniejsza się wraz z rosnącą powierzchnią mieszkania, dla singla kupującego
50-metrowe lokum wynosi 27,45 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dywagacje na temat porównania kredytu z dopłatami do zwykłego mają oczywiście sens tylko w przypadku, gdy mowa jest o nieruchomości, kwalifikującej się do dopłat. W poszczególnych regionach wprowadzono inne limity maksymalnych cen mieszkań, np. w Warszawie wynoszą one 6435 zł dla rynku pierwotnego i 5148 zł dla rynku wtórnego. Wartości te są oczywiście najwyższe w stolicy, już w Poznaniu wynoszą odpowiednio 5322,50 zł i 4258 zł, w Gdańsku – 5092,50 zł i 4074 zł, a w Krakowie – 4587,50 zł i 3670 zł. Rodzina na Swoim traci sens w przypadku większych nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA