reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego warto kupić mieszkanie w starym budownictwie?

Dlaczego warto kupić mieszkanie w starym budownictwie?

Czy kwota, którą przeznaczylibyśmy na mieszkanie w nowym budownictwie, starczyłaby na zakup dwa razy większego lokalu w bloku z wielkiej płyty? Nieruchomości mieszkaniowe z czasów PRL-u są o jedną czwartą mniejsze, a każdy metr – o jedną czwartą tańszy. Eksperci przekonują, że za cenę kawalerki, wybudowanej w ciągu ostatnich lat, można dostać czteropokojowe mieszkanie w starym budownictwie.

Dla osób, chcących kupić mieszkanie, najważniejszymi czynnikami są cena i lokalizacja. W tych kwestiach najmniej nabywców jest skłonnych do zmian pierwotnych preferencji. Częściej zdarza się, że kupują oni mieszkania mniejsze niż zakładali lub w budynku o niższym standardzie. Warto to rozważyć, bo w obrębie jednej dzielnicy, w bloku z wielkiej płyty, można kupić nawet przeszło dwa razy większe mieszkanie niż w nowym budownictwie.

Skąd wynikają takie różnice? Przede wszystkim powierzchnie mieszkań w budynkach z okresu PRL-u są zazwyczaj znacznie mniejsze niż w projektach z ostatniej dekady. Biorąc pod uwagę mieszkania dostępne obecnie na rynku wtórnym w 15 największych miastach, można tę różnicę oszacować na około 25%. Relatywnie najmniejsza jest ona w przypadku najbardziej popularnych lokali dwupokojowych. Podczas gdy takie mieszkanie w wielkiej płycie ma przeciętnie powierzchnię 43 m kw., w przypadku współczesnego budownictwa byłyby to blisko 52 m kw. Największe dysproporcje występują między dużymi mieszkaniami. Cztery pokoje w wielkiej płycie mieszczą się na 73 m kw., podczas gdy w nowym budownictwie potrzeba przeciętnie 102 m kw.

Dowiedz się także: Jak rozliczyć mieszkanie podczas sprzedaży?

Nie można też zapomnieć o tym, że każdy metr mieszkania w wielkiej płycie jest tańszy niż w przypadku współczesnych budynków. Różnica wynosi przeciętnie 25%, ale jest mocno zróżnicowana w poszczególnych miastach. Aby kupić metr w nowym budownictwie najmniej, bo niecały tysiąc złotych, trzeba dopłacić do ceny metra kwadratowego mieszkania w budynku z wielkiej płyty w Szczecinie i Lublinie. Z kosztem przekraczającym dwa tysiące ,w przeliczeniu na metr, trzeba liczyć się w przypadku analogicznej zamiany w Gdyni, Łodzi czy Białymstoku.

Zależności te mają mocne odzwierciedlenie w praktyce. Najbardziej jaskrawym tego przykładem byłoby porównanie ofert mieszkań, wystawionych do sprzedaży na terenie katowickiej dzielnicy Panewniki. Tam za 290 tys. zł można kupić kawalerkę w stanie deweloperskim o powierzchni 38 m kw., w budynku z 2008 roku. Za taką samą cenę właściciel czteropokojowego mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest skłonny sprzedać lokal o powierzchni 81 m kw. Dodatkowym atutem tej nieruchomości jest wykończenie mieszkania w wysokim standardzie.

Polecamy serwis: Inwestycje

Standardem stało się, że zamiast dwóch pokoi w nowym budynku można wybrać trzy lub cztery, acz z okresu PRL-u. Za przykład niech posłuży dwupokojowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Za 660 tys. zł został wystawiony do sprzedaży lokal, wykończony w wysokim standardzie, o powierzchni blisko 54 m kw., w budynku z 2007 roku. Za tę samą cenę czekają na nabywcę cztery pokoje o powierzchni 85 m kw. Standard lokalu jest dobry i mieści się w bloku z wielkiej płyty, oddanym do użytkowania w 1976 roku.

Podobnie na terenie wrocławskiej dzielnicy Krzyki nabywca z budżetem rzędu 385 tys. zł miałby do wyboru mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 49 m kw. w bloku z 2008 roku lub cztery pokoje o powierzchni 79 m kw. w budynku z ostatniej dekady dwudziestego wieku.

Porównując ofertę mieszkań w stanie deweloperskim z lokalami w PRL-owskich budynkach, wciąż większą powierzchnię miałyby te drugie. Na przykład w Centrum Szczecina za 360 tys. zł można kupić trzypokojowe mieszkanie w dobrym standardzie, o powierzchni 81 m kw., w budynku z 1980 roku lub lokal trzypokojowy w stanie deweloperskim o powierzchni 64 m kw., w budynku z 2009 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decydując się na mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, możemy pozwolić sobie na więcej pokoi oraz większy metraż niż w przypadku lokalu w stanie deweloperskim.
Decydując się na mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, możemy pozwolić sobie na więcej pokoi oraz większy metraż niż w przypadku lokalu w stanie deweloperskim.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama