| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego warto kupić mieszkanie w starym budownictwie?

Dlaczego warto kupić mieszkanie w starym budownictwie?

Czy kwota, którą przeznaczylibyśmy na mieszkanie w nowym budownictwie, starczyłaby na zakup dwa razy większego lokalu w bloku z wielkiej płyty? Nieruchomości mieszkaniowe z czasów PRL-u są o jedną czwartą mniejsze, a każdy metr – o jedną czwartą tańszy. Eksperci przekonują, że za cenę kawalerki, wybudowanej w ciągu ostatnich lat, można dostać czteropokojowe mieszkanie w starym budownictwie.

Dla osób, chcących kupić mieszkanie, najważniejszymi czynnikami są cena i lokalizacja. W tych kwestiach najmniej nabywców jest skłonnych do zmian pierwotnych preferencji. Częściej zdarza się, że kupują oni mieszkania mniejsze niż zakładali lub w budynku o niższym standardzie. Warto to rozważyć, bo w obrębie jednej dzielnicy, w bloku z wielkiej płyty, można kupić nawet przeszło dwa razy większe mieszkanie niż w nowym budownictwie.

Skąd wynikają takie różnice? Przede wszystkim powierzchnie mieszkań w budynkach z okresu PRL-u są zazwyczaj znacznie mniejsze niż w projektach z ostatniej dekady. Biorąc pod uwagę mieszkania dostępne obecnie na rynku wtórnym w 15 największych miastach, można tę różnicę oszacować na około 25%. Relatywnie najmniejsza jest ona w przypadku najbardziej popularnych lokali dwupokojowych. Podczas gdy takie mieszkanie w wielkiej płycie ma przeciętnie powierzchnię 43 m kw., w przypadku współczesnego budownictwa byłyby to blisko 52 m kw. Największe dysproporcje występują między dużymi mieszkaniami. Cztery pokoje w wielkiej płycie mieszczą się na 73 m kw., podczas gdy w nowym budownictwie potrzeba przeciętnie 102 m kw.

Dowiedz się także: Jak rozliczyć mieszkanie podczas sprzedaży?

Nie można też zapomnieć o tym, że każdy metr mieszkania w wielkiej płycie jest tańszy niż w przypadku współczesnych budynków. Różnica wynosi przeciętnie 25%, ale jest mocno zróżnicowana w poszczególnych miastach. Aby kupić metr w nowym budownictwie najmniej, bo niecały tysiąc złotych, trzeba dopłacić do ceny metra kwadratowego mieszkania w budynku z wielkiej płyty w Szczecinie i Lublinie. Z kosztem przekraczającym dwa tysiące ,w przeliczeniu na metr, trzeba liczyć się w przypadku analogicznej zamiany w Gdyni, Łodzi czy Białymstoku.

Zależności te mają mocne odzwierciedlenie w praktyce. Najbardziej jaskrawym tego przykładem byłoby porównanie ofert mieszkań, wystawionych do sprzedaży na terenie katowickiej dzielnicy Panewniki. Tam za 290 tys. zł można kupić kawalerkę w stanie deweloperskim o powierzchni 38 m kw., w budynku z 2008 roku. Za taką samą cenę właściciel czteropokojowego mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest skłonny sprzedać lokal o powierzchni 81 m kw. Dodatkowym atutem tej nieruchomości jest wykończenie mieszkania w wysokim standardzie.

Polecamy serwis: Inwestycje

Standardem stało się, że zamiast dwóch pokoi w nowym budynku można wybrać trzy lub cztery, acz z okresu PRL-u. Za przykład niech posłuży dwupokojowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie. Za 660 tys. zł został wystawiony do sprzedaży lokal, wykończony w wysokim standardzie, o powierzchni blisko 54 m kw., w budynku z 2007 roku. Za tę samą cenę czekają na nabywcę cztery pokoje o powierzchni 85 m kw. Standard lokalu jest dobry i mieści się w bloku z wielkiej płyty, oddanym do użytkowania w 1976 roku.

Podobnie na terenie wrocławskiej dzielnicy Krzyki nabywca z budżetem rzędu 385 tys. zł miałby do wyboru mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 49 m kw. w bloku z 2008 roku lub cztery pokoje o powierzchni 79 m kw. w budynku z ostatniej dekady dwudziestego wieku.

Porównując ofertę mieszkań w stanie deweloperskim z lokalami w PRL-owskich budynkach, wciąż większą powierzchnię miałyby te drugie. Na przykład w Centrum Szczecina za 360 tys. zł można kupić trzypokojowe mieszkanie w dobrym standardzie, o powierzchni 81 m kw., w budynku z 1980 roku lub lokal trzypokojowy w stanie deweloperskim o powierzchni 64 m kw., w budynku z 2009 roku.

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decydując się na mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, możemy pozwolić sobie na więcej pokoi oraz większy metraż niż w przypadku lokalu w stanie deweloperskim.
Decydując się na mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, możemy pozwolić sobie na więcej pokoi oraz większy metraż niż w przypadku lokalu w stanie deweloperskim.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »