REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Karty kredytowe pomagają Świętemu Mikołajowi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych

REKLAMA

REKLAMA

Przy braku gotówki podczas świątacznych zakupów, często ratujemy się kartami kredytowymi. Trzeba jednak korzystać z nich rozsądnie, tak by po świętach nie wpaść w finansowe kłopoty.

Gwiazdkowe prezenty czy świąteczne zakupy oznaczają dużo większe wydatki niż zazwyczaj. Zamożni finansują je z bieżących dochodów, przezorni z oszczędności, ale wiele osób musi skorzystać z kredytu. Oprócz popularnych pożyczek świątecznych pomocą służą również karty kredytowe. Trzeba jednak pamiętać, że plastikowe pieniądze wydaje się dużo łatwiej niż te papierowe. Po Nowym Roku może się okazać, że płacąc kartą gdzie się tylko da, wpędziliśmy się w poważne problemy finansowe. Dlatego przygotowaliśmy zestaw przepisów bezpiecznego korzystania z karty kredytowej.

REKLAMA

  1. Spłać całość zadłużenia w następnym miesiącu.
    W przypadku długu na karcie kredytowej są dwie możliwości postępowania. Po każdym miesiącu używania karty bank przysyła rozliczenie transakcji. Znajdziesz na nim całkowitą wartość zadłużenia i minimalną, którą musisz spłacić. Jeśli zdecydujesz się na uregulowanie całego rachunku skorzystasz z darmowego kredytu, bo zmieścisz się w okresie bezodsetkowym, który dla większości kart wynosi pięćdziesiąt parę dni. Liczy się je od początku miesiąca lub miesięcznego okresu, w którym płacisz kartą do czasu spłaty zadłużenia. Jeśli w tym terminie zapłacisz tylko minimalną, wymaganą przez bank kwotę, musisz się liczyć z odsetkami, które bank dopisze do rachunku. A odsetki liczone są dla większości kart według wysokiego oprocentowania sięgającego 20 proc. Wybierając się na świąteczne zakupy dobrze się więc zastanów, ile możesz wydać kartą, tak by móc ją spłacić w przyszłym miesiącu. Nie wykorzystuj do końca danego przez bank limitu kredytowego, tylko wyznacz swój własny.
  2. Zamień kredyt na karcie na tańszy ratalny.
    Wiele banków oferuje swoim klientom taką możliwość. Jeśli nie udało ci się spłacić całości zadłużenia od razu, możesz wnioskować o rozłożenie kredytu na raty. Oprocentowanie będzie niższe o kilka punktów procentowych, więc koszt odsetek nie będzie tak bolesny. Trzeba tylko sprawdzić, czy twój bank oferuje taką możliwość. Rozłożenie zadłużenia na raty może mieć jeszcze jedną zaletę. Niektórym łatwiej spłacać konkretne, wyznaczone przez bank raty, niż samemu pilnować by zadłużenie na karcie było coraz mniejsze.
  3. Nie wybieraj kartą kredytową pieniędzy z bankomatu.
    Z tej możliwości można skorzystać tylko w ekstremalnych sytuacjach, kiedy natychmiast potrzebujesz gotówki i nie masz innego sposobu by ją zdobyć. W innych sytuacjach zapomnij w ogóle, że karta kredytowa może zadziałać w bankomacie. Przede wszystkim dlatego, że wybierając nią pieniądze nie jesteś objęty wspomnianym wcześniej okresem bezodsetkowym. Od takiej transakcji bank od razu naliczy odsetki. Dodatkowo zapłacisz jeszcze prowizję za skorzystanie z bankomatu niezależnie od tego, czy jest to maszyna należąca do banku, który wydał ci kartę, czy nie. 
  4. Pilnuj swojej karty.
    Przed świętami sklepy są wyjątkowo zatłoczone, a to raj dla kieszonkowców. Noś więc swoją kartę kredytową w bezpiecznym miejscu, tak by nikt ci jej nie ukradł. Jeśli jednak przydarzy ci się taka niemiła sytuacja, to jak najszybciej zastrzeż kartę. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze jest ryzyko, że dotkną cię straty. Warto jest więc mieć pod ręką numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę. Na szczęście są przepisy prawa, które chronią cię w takiej sytuacji. Jeśli przed zastrzeżeniem karty, ktoś przeprowadzi nią nieuprawnione transakcje, to ty ponosisz odpowiedzialność do kwoty 150 euro. Resztę bierze na siebie bank. 
  5. Ubezpiecz swoją kartę.
    Jeśli będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni koszty nieuprawnionych transakcji na kwotę 150 euro, to wydamy na to ponad 600 zł. Opłaca się więc pomyśleć co zrobić by nie narażać się na takie straty. Rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia, które chroni przed kosztami nieuprawnionych transakcji, najczęściej na kilkadziesiąt godzin przed zastrzeżeniem karty. Część banków bezpłatnie dodaje takie ubezpieczenie do kart, w innych trzeba za nie zapłacić. To zazwyczaj wydatek rzędu kilku złotych miesięcznie, ale opłaca się go ponieść. Ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji to polisa, w którą bezwzględnie trzeba się wyposażyć, w przeciwieństwie do innych ubezpieczeń dodawanych do kart.
  6. Korzystaj z rabatów.
    Sprawdź czy twoja karta daje zniżki w sklepach i punktach usługowych, a jeśli tak, to gdzie. Może się okazać, że w określonych miejscach zapłacisz o 5 czy 10 proc. mniej, więc warto takie rabaty wykorzystywać. Tym bardziej, że część banków w okresie przedświątecznym przygotowuje z niektórymi sklepami specjalne akcje promocyjne, gdzie zniżki mogą być większe niż zazwyczaj. Może się więc okazać, że płacąc kartą kredytową za niektóre prezenty zapłacimy mniej. 
  7. Nie daj się namówić na kolejną kartę.
    Podczas wędrówek po sklepach możesz trafić na osoby zajmujące się sprzedażą kart kredytowych. Na pewno roztoczą przed tobą świetlaną wizję posiadania nowej karty kredytowej. Niewykluczone, że mają ci do zaproponowania plastik lepszy niż ten, który nosisz w portfelu. Nie podejmuj jednak pochopnych decyzji, poproś o komplet informacji i zabierz go do domu, by na spokojnie przeanalizować ofertę. Czasami kartę kredytową mogą ci próbować wcisnąć przy okazji zakupów na raty. W niektórych sklepach kredyty ratalne powiązane są z kartami. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z ryzykiem dodatkowych kosztów. Większość osób kolejną kartę wrzuci do szuflady, ale jeśli jest ona aktywna, to po jakimś czasie przyjdzie zapłacić za jej użytkowanie. Co więcej, taka nieużywana karta ma znaczenie przy zaciąganiu kolejnych pożyczek, bo obciąża zdolność kredytową. 
  8. Rozsądnie wybieraj internetowe sklepy.
    Karta kredytowa może się przydać do zakupów w sieci. Jeśli mają one być bezpieczne trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim nie kupuj byle gdzie. Sprawdź wiarygodność sklepu, w którym chcesz zrobić zakupy, na przykład korzystając z opinii innych internautów. Jeśli jednak będziesz miał problemy pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc banku. Wystarczy poinformować go, że nie dostałeś towaru, czy usługi, której dotyczyła dana transakcja kartą, a bank obciąży nierzetelnego sprzedawcę taką samą kwotą, którą ty musiałeś zapłacić. W przypadku płatności internetowych ważna jest również kwestia zabezpieczeń. Płacąc kartą w internetowym sklepie musimy podać jej numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVC2/CVV2, który znajduje się na rewersie karty (ostatnie 3 cyfry na pasku z podpisem). I właśnie dlatego karta powinna być przedmiotem szczególnej uwagi każdego jej użytkownika. Komplet informacji potrzebnych do zakupów w sieci znajduje się bowiem na karcie. 
  9. Pamiętaj o przelicznikach walutowych.
    Atrakcyjne prezenty można znaleźć w zagranicznych sklepach. Zasady składania zamówień przez Internet będą podobne jak w przypadku krajowych sklepów. Trzeba tylko pamiętać o kosztach związanych z przewalutowaniem. Tak jak w przypadku kredytów hipotecznych, tak i przy kartach banki stosują spready. Kurs kupna i sprzedaży danej waluty będzie się więc różnił od tego co podaje NBP, czy tego co się dzieje na rynku walutowym. Oczywiście na twoją niekorzyść. Dodatkowym kosztem może być jeszcze prowizja za przewalutowanie. Ważna jest też waluta rozliczeniowa twojej karty. Jeśli to dolar, a ty robisz zakupy w amerykańskim sklepie, poniesiesz koszt zamiany dolarów na złote. Gorzej będzie jeśli kartę masz rozliczaną w euro, bo wtedy bank przeliczy wydaną kwotę z dolarów na euro, a dopiero potem na złote. Zapłacisz więc za dwie operacje przewalutowania.

Zobacz też serwis: Karty kredytowe

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści staną się zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

REKLAMA

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA