reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Branża IT coraz ciekawsza dla kobiet

Branża IT coraz ciekawsza dla kobiet

Czym rynek IT kusi kobiety? Nie tylko zarobkami, ale również możliwością pracy zdalnej. Aż 69% kobiet docenia swoistą elastyczność pracodawcy, która pozwala im okazjonalnie zaaranżować biuro w dowolnej lokalizacji.

Kobiety w branży IT

Według raportu opublikowanego przez Bulldogjob[1] kobiety stanowią niespełna 10% polskiej  społeczności IT. Zdecydowanie nie należy spodziewać się w najbliższych latach parytetów w branży, choć przedstawicielki płci żeńskiej coraz śmielej wkraczają do tego, stereotypowo męskiego, świata. Świadczy o tym między innymi dwukrotnie szybszy przyrost liczby studentek kierunków informatycznych w odniesieniu do przyrostu liczby studentów[2]. Jest on efektem akcji promocyjnych skierowanych do potencjalnych kandydatek do szkół wyższych, dedykowanych programów stypendialnych, a także ogólnego wzrostu świadomości na temat zalet kształcenia w obszarze IT.

Poziom zarobków w IT od dawna pozostaje istotnym wyróżnikiem tego rynku. Jednak specjalistów wciąż jest za mało. W związku z tym pracodawcy kuszą potencjalnych kandydatów hojnym wynagrodzeniem i nie tylko. Co jednak jest istotne dla kobiet pracujących w tej branży?

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Wynagrodzenie w branży IT

– Według dostępnych na rynku badań kobiety wymieniają wysokość wynagrodzenia jako jeden z trzech, ale nie najważniejszy, aspekt warunkujący chęć podjęcia pracy. Co ciekawe, częściej cenią sobie pozytywną atmosferę w miejscu zatrudnienia, a także możliwość zdobywania nowych kompetencji. Właśnie dlatego warto oferować kandydatkom pracę przy ambitnych projektach i stymulować ich rozwój. Benefity pozapłacowe są również mile widziane i pomagają w ostatecznym wyborze konkretnego pracodawcy – mówi Elżbieta Kozłowska, Talent Development Partner w Bonair S.A.

Atrakcyjność pracy w IT to również możliwość pracy zdalnej. Aż 69% kobiet docenia swoistą elastyczność pracodawcy, która pozwala im okazjonalnie zaaranżować biuro w dowolnej lokalizacji. Okazuje się, że codzienny home office dotyczy zaledwie 4% reprezentantek tego sektora[3].

Specjaliści w branży IT poszukiwani

Nawet globalna epidemia, która odbiła swoje piętno na światowej gospodarce, nie zmniejszyła popytu na doświadczonych project managerów, analityków biznesowych czy programistów, co potwierdza, że specjaliści w najbliższych latach nadal będą poszukiwani.

– Prognozy wskazują na to, że polski rynek ICT w 2025 roku będzie tworzyć około 700 tys. osób. Od 2017 roku zatrudnienie w tym sektorze regularnie rośnie. Dodatkowo eksperci szacują, że do końca 2020 roku zainteresowanie firm rozwiązaniami online zwiększy się, co oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników IT będzie jeszcze bardziej wyraźne dodaje Elżbieta Kozłowska.

Ogólny wzrost świadomości związanej z atrakcyjnością pracy w branży IT zachęca do nauki programowania w każdym wieku. Badania potwierdzają, że przedstawicielki płci żeńskiej są przy tym skore do przebranżowienia. Jak pokazują badania, nie ma z tym problemu 42% respondentek. Co piąta ankietowana zaczyna przygodę z IT dopiero po ukończeniu 24. roku życia. Studia informatyczne wciąż pozostają najczęściej wymienianym źródłem wiedzy o programowaniu[4]. Jednak wzrost liczby organizowanych bootcampów, szkoleń i kursów pokazuje, że rośnie popyt również na alternatywne metody kształcenia.

Kobiety coraz śmielej rozpoczynają swoją karierę w świecie IT dzięki inicjatywom, które ułatwiają utalentowanym programistkom wkroczenie na rynek pracy i poszerzanie zakresu kompetencji poprzez wsparcie mentorskie. Pandemia i jej skutki potwierdziły, że branża IT poradziła sobie nawet z globalnym kryzysem gospodarczym, więc należy uznać ją za perspektywiczny kierunek zawodowy. Co więcej, wykształcenie informatyczne lub pokrewne nie zawsze jest wymagane. Niekiedy wystarczy chęć przebranżowienia, którą często wykazują kobiety, i otwartość na różnorodne drogi rozwoju.

 

[1] Badanie społeczności IT 2020

[2] tamże

[3] No Fluff Jobs, Kobiety w IT

[4] No Fluff Jobs, Kobiety w IT 2020

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama