reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Szybsza odprawa celna dla firm

Szybsza odprawa celna dla firm

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej dotyczącej podziału krajowych kosztów poboru, które są zatrzymywane, gdy tradycyjne zasoby własne są udostępniane budżetowi UE.

Konwencja, której ustawa ratyfikacyjna dotyczy, przede wszystkim określa procedury, jakie powinny być stosowane w przypadku scentralizowanej odprawy celnej, połączenia koncepcji odprawy scentralizowanej z innymi uproszczeniami określonymi w Zmodernizowanym Kodeksie Celnym oraz w przypadku pojedynczych pozwoleń dotyczących procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu.  W zasadzie postanowienia Konwencji mają charakter technicznych uzgodnień podejmowanych w podobnych sprawach przez unijnych ministrów finansów.

Konwencja, niezależnie od swego technicznego charakteru, zawiera przepisy stanowiące warunek do skorzystania przez zainteresowane podmioty gospodarcze z korzystnych dla nich ułatwień w międzynarodowym obrocie towarowym. Od 2008 roku obowiązuje Zmodernizowany Kodeks Celny a Komisja Europejska opracowuje obecnie przepisy wykonawcze do niego. Podmioty mające pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej będą mogły, zgodnie z ww Kodeksem Celnym, złożyć zgłoszenie celne w urzędzie celnym właściwym dla miejsca swojej siedziby a towar będzie mógł być przedstawiony w innym urzędzie celnym.

Polecamy: Zasady świadczenia usług zagranicznych

Istotną kwestią są dochody z ceł. Trafiają one do budżetu unijnego, po uprzednim potrąceniu 25% pobranych kwot na poczet kosztów administracyjnych i te 25% pozostaje w państwach członkowskich. W przypadku SASP i odprawy scentralizowanej, powstał problem podziału tych 25% między dwa kraje uczestniczące w danej procedurze.  W uzgodnionym Porozumieniu Administracyjnym (podpisanym przez Rzeczpospolitą Polską w 2009 r.) określono podział kosztów poboru należności 50:50-dla państwa wydającego pozwolenie i dla państwa uczestniczącego w realizacji pozwolenia. Taki podział  krajowych kosztów poboru zakłada także omawiana Konwencja.

Oszacowanie skutków finansowych  związanych ze stosowaniem Konwencji jest bardzo trudne. W Konwencji znalazły się klauzule zakładające możliwości zmian w Konwencji , zwłaszcza w sytuacji strat finansowych a nawet wystąpienie z Konwencji. Z przybliżonych ocen wynika, że potencjalne skutki wprowadzenia w życie postanowień Konwencji dla budżetu państwa nie będą znaczne.

Źródło: Prezydent RP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama