Szybsza odprawa celna dla firm
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Konwencja, której ustawa ratyfikacyjna dotyczy, przede wszystkim określa procedury, jakie powinny być stosowane w przypadku scentralizowanej odprawy celnej, połączenia koncepcji odprawy scentralizowanej z innymi uproszczeniami określonymi w Zmodernizowanym Kodeksie Celnym oraz w przypadku pojedynczych pozwoleń dotyczących procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu. W zasadzie postanowienia Konwencji mają charakter technicznych uzgodnień podejmowanych w podobnych sprawach przez unijnych ministrów finansów.
REKLAMA
Konwencja, niezależnie od swego technicznego charakteru, zawiera przepisy stanowiące warunek do skorzystania przez zainteresowane podmioty gospodarcze z korzystnych dla nich ułatwień w międzynarodowym obrocie towarowym. Od 2008 roku obowiązuje Zmodernizowany Kodeks Celny a Komisja Europejska opracowuje obecnie przepisy wykonawcze do niego. Podmioty mające pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej będą mogły, zgodnie z ww Kodeksem Celnym, złożyć zgłoszenie celne w urzędzie celnym właściwym dla miejsca swojej siedziby a towar będzie mógł być przedstawiony w innym urzędzie celnym.
Polecamy: Zasady świadczenia usług zagranicznych
REKLAMA
Istotną kwestią są dochody z ceł. Trafiają one do budżetu unijnego, po uprzednim potrąceniu 25% pobranych kwot na poczet kosztów administracyjnych i te 25% pozostaje w państwach członkowskich. W przypadku SASP i odprawy scentralizowanej, powstał problem podziału tych 25% między dwa kraje uczestniczące w danej procedurze. W uzgodnionym Porozumieniu Administracyjnym (podpisanym przez Rzeczpospolitą Polską w 2009 r.) określono podział kosztów poboru należności 50:50-dla państwa wydającego pozwolenie i dla państwa uczestniczącego w realizacji pozwolenia. Taki podział krajowych kosztów poboru zakłada także omawiana Konwencja.
Oszacowanie skutków finansowych związanych ze stosowaniem Konwencji jest bardzo trudne. W Konwencji znalazły się klauzule zakładające możliwości zmian w Konwencji , zwłaszcza w sytuacji strat finansowych a nawet wystąpienie z Konwencji. Z przybliżonych ocen wynika, że potencjalne skutki wprowadzenia w życie postanowień Konwencji dla budżetu państwa nie będą znaczne.
Źródło: Prezydent RP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.