REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybsza odprawa celna dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji Konwencji w sprawie scentralizowanej odprawy celnej dotyczącej podziału krajowych kosztów poboru, które są zatrzymywane, gdy tradycyjne zasoby własne są udostępniane budżetowi UE.

REKLAMA

Konwencja, której ustawa ratyfikacyjna dotyczy, przede wszystkim określa procedury, jakie powinny być stosowane w przypadku scentralizowanej odprawy celnej, połączenia koncepcji odprawy scentralizowanej z innymi uproszczeniami określonymi w Zmodernizowanym Kodeksie Celnym oraz w przypadku pojedynczych pozwoleń dotyczących procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu.  W zasadzie postanowienia Konwencji mają charakter technicznych uzgodnień podejmowanych w podobnych sprawach przez unijnych ministrów finansów.

REKLAMA

Konwencja, niezależnie od swego technicznego charakteru, zawiera przepisy stanowiące warunek do skorzystania przez zainteresowane podmioty gospodarcze z korzystnych dla nich ułatwień w międzynarodowym obrocie towarowym. Od 2008 roku obowiązuje Zmodernizowany Kodeks Celny a Komisja Europejska opracowuje obecnie przepisy wykonawcze do niego. Podmioty mające pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej będą mogły, zgodnie z ww Kodeksem Celnym, złożyć zgłoszenie celne w urzędzie celnym właściwym dla miejsca swojej siedziby a towar będzie mógł być przedstawiony w innym urzędzie celnym.

Polecamy: Zasady świadczenia usług zagranicznych

REKLAMA

Istotną kwestią są dochody z ceł. Trafiają one do budżetu unijnego, po uprzednim potrąceniu 25% pobranych kwot na poczet kosztów administracyjnych i te 25% pozostaje w państwach członkowskich. W przypadku SASP i odprawy scentralizowanej, powstał problem podziału tych 25% między dwa kraje uczestniczące w danej procedurze.  W uzgodnionym Porozumieniu Administracyjnym (podpisanym przez Rzeczpospolitą Polską w 2009 r.) określono podział kosztów poboru należności 50:50-dla państwa wydającego pozwolenie i dla państwa uczestniczącego w realizacji pozwolenia. Taki podział  krajowych kosztów poboru zakłada także omawiana Konwencja.

Oszacowanie skutków finansowych  związanych ze stosowaniem Konwencji jest bardzo trudne. W Konwencji znalazły się klauzule zakładające możliwości zmian w Konwencji , zwłaszcza w sytuacji strat finansowych a nawet wystąpienie z Konwencji. Z przybliżonych ocen wynika, że potencjalne skutki wprowadzenia w życie postanowień Konwencji dla budżetu państwa nie będą znaczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Prezydent RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA