REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta na giełdach

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych

REKLAMA

REKLAMA

Skandal z udziałem Goldman Sachs czy paraliż transportu lotniczego w Europie, który spowodował wybuch wulkanu w Islandii mogą wystarczyć, aby przypomnieć inwestorom, że ceny akcji poruszają się w więcej niż jednym kierunku.

O początku korekty można mówić nie tyle ze względu na najsilniejsze spadki indeksów z Wall Street od lutego, ale przede wszystkim na wyraźny wzrost obrotów na piątkowej sesji.

REKLAMA

Inwestorzy korzystający z narzędzi analizy technicznej mają podstawy by długą czarną świecę, która pojawiła się na wykresie S&P 500 (spadł o 1,6 proc.) traktować, jako zakończenie trwającej od kilku tygodni fali wzrostowej, natomiast ci, kierujący się w większym stopniu bieżącymi informacjami, mogą podpierać się np. zaskoczeniem, jakim było oskarżenie banku Goldman Sachs o nadużycia przy konstruowaniu tzw. toksycznych aktywów.

Akcje tego banku straciły w piątek na wartości 12,7 proc. i pociągnęły za sobą cały sektor finansowy (o ok. 5 proc. potaniały papiery Bank of America i JPMorgan).

REKLAMA

Amerykańska komisja nadzorująca spółki giełdowe zarzuca bankowi Goldman Sachs konflikt interesów dotyczący wyboru sekurytyzowanych aktywów - fundusz hedingowy Johna Paulsona miał sugerować, które nieruchomości wybrać jako podstawę sprzedawanych przez bank papierów CDO i jednocześnie zajmował przeciwną pozycję.

Nadużycie najlepiej podsumował cytowany przez agencję Bloomberga przedstawiciel amerykańskiego nadzoru twierdząc, iż instrumenty i narzędzia, które umożliwiły oszustwo były nowe i skomplikowane, ale schemat działania jest znany od wielu lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ubiegłym roku Goldman Sachs zwrócił rządowe pieniądze i zarobił najwięcej pieniędzy w historii (ponad 12 mld USD). Oskarżenie o manipulację sprawiło, że tylko w ciągu piątkowej sesji opcje kupna akcji banku posiadane przez Warrena Buffeta straciły na wartości 950 mln USD.

Z perspektywy zagranicznych rynków skandal ten może być pretekstem do zasiania odrobiny wątpliwości w głowach inwestorów, którzy w ostatnich tygodniach bezkrytycznie "łykali" zbyt optymistyczne wizje kreowane przez analityków. Podobne pozwy pod adresem nie tylko amerykańskich banków prawdopodobnie są jedynie kwestią czasu.

Jednocześnie nie można wykluczyć, że niektórzy krajowi analitycy i maklerzy, zbagatelizują nie tyle znaczenie oszustw banku Goldman Sachs, co rozpoczynającą się prawdopodobnie korektę i wzrost zmienności na giełdzie. Posiadają oni bowiem motywację trudną do zignorowania, tzn. nie spłoszyć potencjalnych klientów zainteresowanych emisją akcji PZU.

W poniedziałek japoński NIKKEI spadł o 1,7 proc., a indeks chińskiej giełdy spadł o 4,3 proc. Po otwarciu sesji na GPW spadek WIG20 sięgał 2 proc.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA