reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Korekta na giełdach

Korekta na giełdach

Skandal z udziałem Goldman Sachs czy paraliż transportu lotniczego w Europie, który spowodował wybuch wulkanu w Islandii mogą wystarczyć, aby przypomnieć inwestorom, że ceny akcji poruszają się w więcej niż jednym kierunku.

O początku korekty można mówić nie tyle ze względu na najsilniejsze spadki indeksów z Wall Street od lutego, ale przede wszystkim na wyraźny wzrost obrotów na piątkowej sesji.

Inwestorzy korzystający z narzędzi analizy technicznej mają podstawy by długą czarną świecę, która pojawiła się na wykresie S&P 500 (spadł o 1,6 proc.) traktować, jako zakończenie trwającej od kilku tygodni fali wzrostowej, natomiast ci, kierujący się w większym stopniu bieżącymi informacjami, mogą podpierać się np. zaskoczeniem, jakim było oskarżenie banku Goldman Sachs o nadużycia przy konstruowaniu tzw. toksycznych aktywów.

Akcje tego banku straciły w piątek na wartości 12,7 proc. i pociągnęły za sobą cały sektor finansowy (o ok. 5 proc. potaniały papiery Bank of America i JPMorgan).

Amerykańska komisja nadzorująca spółki giełdowe zarzuca bankowi Goldman Sachs konflikt interesów dotyczący wyboru sekurytyzowanych aktywów - fundusz hedingowy Johna Paulsona miał sugerować, które nieruchomości wybrać jako podstawę sprzedawanych przez bank papierów CDO i jednocześnie zajmował przeciwną pozycję.

Nadużycie najlepiej podsumował cytowany przez agencję Bloomberga przedstawiciel amerykańskiego nadzoru twierdząc, iż instrumenty i narzędzia, które umożliwiły oszustwo były nowe i skomplikowane, ale schemat działania jest znany od wielu lat.

W ubiegłym roku Goldman Sachs zwrócił rządowe pieniądze i zarobił najwięcej pieniędzy w historii (ponad 12 mld USD). Oskarżenie o manipulację sprawiło, że tylko w ciągu piątkowej sesji opcje kupna akcji banku posiadane przez Warrena Buffeta straciły na wartości 950 mln USD.

Z perspektywy zagranicznych rynków skandal ten może być pretekstem do zasiania odrobiny wątpliwości w głowach inwestorów, którzy w ostatnich tygodniach bezkrytycznie "łykali" zbyt optymistyczne wizje kreowane przez analityków. Podobne pozwy pod adresem nie tylko amerykańskich banków prawdopodobnie są jedynie kwestią czasu.

Jednocześnie nie można wykluczyć, że niektórzy krajowi analitycy i maklerzy, zbagatelizują nie tyle znaczenie oszustw banku Goldman Sachs, co rozpoczynającą się prawdopodobnie korektę i wzrost zmienności na giełdzie. Posiadają oni bowiem motywację trudną do zignorowania, tzn. nie spłoszyć potencjalnych klientów zainteresowanych emisją akcji PZU.

W poniedziałek japoński NIKKEI spadł o 1,7 proc., a indeks chińskiej giełdy spadł o 4,3 proc. Po otwarciu sesji na GPW spadek WIG20 sięgał 2 proc.

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama