REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RODO 2018: korzystne dla przedsiębiorców zmiany w projekcie o ochronie danych osobowych

RODO 2018: korzystne dla przedsiębiorców zmiany w projekcie o ochronie danych osobowych /fot. Shutterstock
RODO 2018: korzystne dla przedsiębiorców zmiany w projekcie o ochronie danych osobowych /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

15 stycznia br. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji wysłuchali uwag przedsiębiorców i organizacji społecznych do projektu ustawy o ochronie danych osobowych. Oto lista zmian, które udało się wprowadzić do projektu.

1.       Do ustawy wprowadzone zostanie rozwiązanie, w świetle której Polskie Centrum Akredytacji będzie podmiotem akredytującym podmioty certyfikujące.

REKLAMA

2.       Do projektu dodane zostaną regulacje dot. zapewnienie przez PUODO (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) systemów teleinformatycznych umożliwiających odpowiednio przesyłanie w postaci elektronicznej zawiadomień o wyznaczeniu inspektora ochrony danych oraz zgłaszanie naruszenia ochrony danych osobowych.

3.       Rozszerzenie zakresu wyjątków od stosowania RODO w odniesieniu do działalności polegającej na redagowaniu, przygotowaniu, tworzeniu lub publikowaniu materiałów prasowych.

4.       Usunięcie z projektu art. 76 - odpowiedzialność osób fizycznych za naruszenie przepisów ustawy

5.       Zapewnienie możliwość odmowy odpowiedzi na pytanie w związku z obowiązkiem  zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej zostanie dopisana do tego przepisu (odmowa udzielenia informacji podczas kontroli).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

6.       Uwaga dotycząca wskazania godzin w trakcie których może być przeprowadzona kontrola zostanie rozważona (stosowne zapisy pojawia się w nowej wersji projektu).

7.       Usunięcie z projektu ustawy ust. 1 w art. 59 - dot. nadawania decyzjom PUODO rygoru natychmiastowej wykonalności.

8.       Usunięcie Art. 54 - Decyzja o umorzeniu postępowania.

9.       Postanowienie ograniczające przetwarzanie danych osobowych - projektodawca przewidzi możliwość zaskarżenia postanowienia jeszcze przed wydaniem decyzji przez Prezesa Urzędu.

10.    Przepis umożliwiający zwolnienie od kary grzywny będzie uwzględniał jego stosowania odnośnie sytuacji, w której została ona nałożona z tytułu nieprzedstawienia tłumaczenia dokumentacji na język polski.

Polecamy wideoszkolenie: Jak legalnie przekazywać dane osobowe 

11.    Usunięcie Art. 49, który pozwalał PUODO samodzielnie decydować o tym, czy informacje przekazane w ramach postępowania są tajemnicą przedsiębiorstwa.

12.    Dookreślenie, że prawo żądania wszczęcia postępowania lub przystąpienia do toczącego się postępowania powinno przysługiwać organizacji społecznej, niezależnie od już ujętych w projekcie okoliczności, pod warunkiem udzielenia zgody przez osobę, której dane dotyczą.

Zobacz: Prawo dla firm

13.    Zastępcy PUODO będą powoływani przez Prezesa, jednak na wniosek właściwych ministrów. Zastępcy Prezesa Urzędu będą musieli posiadać wykształcenie wyższe.

14.    Usunięcie wymogu posiadania stopnia naukowego doktora, jako kryterium niezbędnego do pełnienia funkcji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wymóg zastanie zastąpiony obowiązkiem posiadania wykształcenia wyższego.

Wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie standardów kontroli, certyfikacji, kar dla administracji  publicznej czy modelu sądowo-administracyjnej kontroli decyzji PUODO. Przed nami etap sejmowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA