REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RODO 2018: korzystne dla przedsiębiorców zmiany w projekcie o ochronie danych osobowych

RODO 2018: korzystne dla przedsiębiorców zmiany w projekcie o ochronie danych osobowych /fot. Shutterstock
RODO 2018: korzystne dla przedsiębiorców zmiany w projekcie o ochronie danych osobowych /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

15 stycznia br. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji wysłuchali uwag przedsiębiorców i organizacji społecznych do projektu ustawy o ochronie danych osobowych. Oto lista zmian, które udało się wprowadzić do projektu.

1.       Do ustawy wprowadzone zostanie rozwiązanie, w świetle której Polskie Centrum Akredytacji będzie podmiotem akredytującym podmioty certyfikujące.

REKLAMA

2.       Do projektu dodane zostaną regulacje dot. zapewnienie przez PUODO (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych) systemów teleinformatycznych umożliwiających odpowiednio przesyłanie w postaci elektronicznej zawiadomień o wyznaczeniu inspektora ochrony danych oraz zgłaszanie naruszenia ochrony danych osobowych.

3.       Rozszerzenie zakresu wyjątków od stosowania RODO w odniesieniu do działalności polegającej na redagowaniu, przygotowaniu, tworzeniu lub publikowaniu materiałów prasowych.

4.       Usunięcie z projektu art. 76 - odpowiedzialność osób fizycznych za naruszenie przepisów ustawy

5.       Zapewnienie możliwość odmowy odpowiedzi na pytanie w związku z obowiązkiem  zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej zostanie dopisana do tego przepisu (odmowa udzielenia informacji podczas kontroli).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

6.       Uwaga dotycząca wskazania godzin w trakcie których może być przeprowadzona kontrola zostanie rozważona (stosowne zapisy pojawia się w nowej wersji projektu).

7.       Usunięcie z projektu ustawy ust. 1 w art. 59 - dot. nadawania decyzjom PUODO rygoru natychmiastowej wykonalności.

8.       Usunięcie Art. 54 - Decyzja o umorzeniu postępowania.

9.       Postanowienie ograniczające przetwarzanie danych osobowych - projektodawca przewidzi możliwość zaskarżenia postanowienia jeszcze przed wydaniem decyzji przez Prezesa Urzędu.

10.    Przepis umożliwiający zwolnienie od kary grzywny będzie uwzględniał jego stosowania odnośnie sytuacji, w której została ona nałożona z tytułu nieprzedstawienia tłumaczenia dokumentacji na język polski.

Polecamy wideoszkolenie: Jak legalnie przekazywać dane osobowe 

11.    Usunięcie Art. 49, który pozwalał PUODO samodzielnie decydować o tym, czy informacje przekazane w ramach postępowania są tajemnicą przedsiębiorstwa.

12.    Dookreślenie, że prawo żądania wszczęcia postępowania lub przystąpienia do toczącego się postępowania powinno przysługiwać organizacji społecznej, niezależnie od już ujętych w projekcie okoliczności, pod warunkiem udzielenia zgody przez osobę, której dane dotyczą.

Zobacz: Prawo dla firm

13.    Zastępcy PUODO będą powoływani przez Prezesa, jednak na wniosek właściwych ministrów. Zastępcy Prezesa Urzędu będą musieli posiadać wykształcenie wyższe.

14.    Usunięcie wymogu posiadania stopnia naukowego doktora, jako kryterium niezbędnego do pełnienia funkcji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wymóg zastanie zastąpiony obowiązkiem posiadania wykształcenia wyższego.

Wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie standardów kontroli, certyfikacji, kar dla administracji  publicznej czy modelu sądowo-administracyjnej kontroli decyzji PUODO. Przed nami etap sejmowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA