REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r. /fot. Shutterstock
Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.

REKLAMA

Chociaż ustawa z 6 marca 2018 o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy nie wprowadziła w swoim brzmieniu wielu zmian wobec poprzednich przepisów, w pewnym stopniu wyszła jednak na przeciw przedsiębiorcom wprowadzając pozytywne dla nich zapisy. Dlatego od 30 kwietnia 2018 roku poza zmianami zasad zgłaszania zawieszenia oraz wznowienia firmy należy także zapoznać się z nowościami, między innymi, z zakresu zasad zgłaszania pełnomocników jak i informacji, które należy podać we wniosku o zgłoszenie firmy.

REKLAMA

Minimalnym terminem na jaki można zawiesić działalność zgodnie z nową ustawą jest 30 dni, zatem w tej kwestii nie ma żadnych zmian. Natomiast dotychczasowy termin „maksymalny” tj. 24-miesięczny uległ modyfikacji: obecnie w ustawie postanowiono wprowadzić ułatwienie dla firm zarejestrowanych w CEIDG decydując się na możliwość bezterminowego zawieszenia działalności. Dawniej, jak zostało wspomniane powyżej, można było zawiesić prowadzenie działalności na maksymalnie 24 miesiące, a po upływie tego terminu i w razie nie złożenia przez przedsiębiorcę wniosku o wznowienie działalności, wykreślano ją automatycznie z rejestru.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Od 30 kwietnia zmieniono również krzywdzące dla przedsiębiorców, postanowienia dot. zakazu zawieszenia działalności, która zatrudnia pracowników, nawet tych przebywających na urlopie. Nowa regulacja pozwala przedsiębiorcy również na zawieszenie działalności w wypadku gdy w przedsiębiorstwie zatrudnieni są pracownicy przebywający na:

  • urlopie wychowawczym,
  • urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopie macierzyńskim,
  • urlopie rodzicielskim, niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Co interesujące przedsiębiorca decydujący się na taki krok nie jest zobowiązany w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji, a organ jednak nie musi wniosku pozytywnie rozpatrzeć. Istnieje szereg powodów, na które może się powołać, odmawiając przedsiębiorcy zawieszenia, między innymi: gdy zgłoszenie zawiera braki formalne, które mimo wezwania nie zostały uzupełnione. Opisaną powyżej odmowę można zaskarżyć do wojewódzkiego kolegiów odwoławczego lub złożyć skargę do WSA w razie negatywnego rozstrzygnięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Konstytucja dla biznesu

Autor: Kaja Żmijewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA