REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marta Olkowicz: Zaszczep się, a dostaniesz urlop. Czy to dopuszczalne? [PODCAST]

Agnieszka Gorczyca
Agnieszka Gorczyca
redaktor test
Marta Olkowicz: Zaszczep się, a dostaniesz wolne. Czy to dopuszczalne?
Marta Olkowicz: Zaszczep się, a dostaniesz wolne. Czy to dopuszczalne?

REKLAMA

REKLAMA

Konkursy z nagrodami, wolne dni i pytania o szczepienia – co może, a czego nie może robić pracodawca? Prawnik Marta Olkowicz wyjaśnia czy szczepionka jest dobrowolna i czy pracodawca może wywierać jakikolwiek wpływ na pracownika, aby ten jednak się zaszczepił. Zapraszamy do wysłuchania podcastu

Marta Olkowicz: Zaszczep się, a dostaniesz wolne

Prawnik Marta Olkowicz w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) wyjaśnia, czy historia szczepień pracownika to dane osobowe i czy pracodawca może sam zapisać pracownika na szczepienie. Zapraszamy do słuchania podcastu.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepienia przeciwko COVID-19?

REKLAMA

Szczepienia są w pełni dobrowolne. Pracownicy mogą się oczywiście zaszczepić przeciw COVID-19, natomiast nie muszą. Pracodawcy nie mogą na pracowników nałożyć takiego obowiązku, nie mogą za to zwolnić pracownika, jeśli on odmówi wykonania takiego polecenia.

Taka uchwała [Rady Miasta Wałbrzycha o obowiązkowym szczepieniu] jest jak najbardziej formą przymusu. Nie mamy w tej chwili w Polsce żadnego przepisu: ani w kodeksie pracy, ani w żadnej innej ustawie, który nakładałby na wszystkich obywateli Polski – czy to są osoby pracujące czy niepracujące, obowiązku zaszczepienia się. Więc pracodawcy, tym bardziej nie mają żadnego prawa do tego, by wymagać od pracownika zaszczepienia się przeciw COVID-19 – wyjaśnia Olkowicz.

Czy pracodawca może nagradzać pracowników za zaszczepienie się przeciwko COVID-19?

Pracodawca może oczywiście zachęcać pracowników do tego, żeby się szczepili. Może przeprowadzić taką akcję promocyjną szczepienia. Natomiast nagradzanie czy ewentualne karanie pracowników, moim zdaniem, nie jest zgodne z przepisami.

Inni pracownicy, którzy chociażby nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych, mogą poczuć się dyskryminowani. Ponieważ może i by chcieli się zaszczepić, ale nie mogą i tym samym nie mogą dostać nagrody np. w postaci dodatkowych dni urlopowych. Jest to, moim zdaniem, pewna dyskryminacja osób, które się nie szczepią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracodawca może zapytać o szczepienie przeciwko COVID-19 podczas rozmowy o pracę?

Takie pytanie nie może paść i nie musimy na nie odpowiadać. Ponieważ informacja o szczepieniu nie znajduje się w katalogu danych, o które pracodawca może zapytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – podsumowuje Olkowicz.

Marta Olkowicz - Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski. Posiada bogate doświadczenie zawodowe, głównie z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego oraz obsługi podmiotów gospodarczych. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy dotyczących wypadków przy pracy oraz due dilligence.

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego wywiadu z serii „Z PIERWSZEJ STRONY"

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA