REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachować płynność finansową w firmie

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo finansowe firmy zależy od zarządzania jej należnościami, a jeśli powstaną wierzytelności przeterminowane - od skutecznej ich windykacji lub sprzedaży.

Zarządzanie należnościami wymaga podejmowania przez przedsiębiorcę stosownych działań zapobiegawczych, a następnie zaradczych. Z tymi pierwszymi wiążą się czynności mające na celu poznanie historii płatniczej przyszłych kontrahentów czy po prostu nabywców (odbiorców) oferowanych towarów i świadczonych usług.

REKLAMA

Sprawdzać kontrahenta

Istniejące w tym zakresie narzędzia oparte na dostępie do baz danych biur informacji gospodarczej pozwalają na sprawne i tanie, w relacji do kosztów ewentualnych negatywnych następstw, zweryfikowanie, czy i jeżeli tak, to na jakich warunkach podjąć przyszłą współpracę. Podpowiadają, jaką formę prawną lub zabezpieczenie finansowe zastosować wobec kontrahenta.

REKLAMA

Żeby unaocznić wagę zagadnienia, wystarczy spojrzeć na praktykę takich instytucji jak banki, ubezpieczyciele czy telekomy, dla których korzystanie z nowoczesnych narzędzi zarządzania należnościami jest nieodzownym elementem zarządzania ich płynnością.

Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie przedsiębiorców generujących duże zobowiązania finansowe, ale również każdej firmy, dla której bieżący dopływ gotówki z tytułu podejmowanych czynności na rynku jest kwestią rentowności - a więc każdego podmiotu, którego działalność nastawiona jest na zysk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zdarzy się wpadka

Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, gdy po często długotrwałej, dobrze rokującej współpracy, rzetelny dotychczas kontrahent ma problemy z wywiązaniem się z płatnościami? W takim przypadku niezbędne jest szybkie i skuteczne odzyskanie należności.

REKLAMA

Zdecydowaną alternatywę dla wymiaru sprawiedliwości stanowi profesjonalna windykacja należności oferowana przez wyspecjalizowane firmy. Taki sposób dochodzenia płatności jest zdecydowanie tańszy, bo oparty na wynagrodzeniu windykatorów, które jest głównie uzależnione do wyników ich pracy.

Jak ważna jest przemyślana strategia zarządzania wierzytelnościami, przypomniała dawno Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja zwróciła się do działających w Polsce banków o dokonanie przeglądu obowiązujących obecnie zasad polityki kredytowej oraz procedur towarzyszących udzielaniu kredytów, w szczególności: zweryfikowania przyjmowanych w procesie oceny zdolności kredytowej parametrów kosztów utrzymania i obsługi zadłużenia posiadanych przez potencjalnego kredytobiorcę zobowiązań finansowych, dopuszczalnego poziomu obciążenia jego dochodu spłatą zobowiązań, uwzględnienia wrażliwości wielkości obciążenia dochodów na zmianę warunków ekonomicznych, szerszego wykorzystania baz danych w weryfikacji poziomu zadłużenia klientów i historii spłat.

Gros kwestii, na które zwróciła uwagę Komisja Nadzoru Finansowego, nierozerwalnie wiąże się z umiejętnym połączeniem działań prewencyjnych i windykacyjnych, istotnych nie tylko dla bankowców, ale i dla innych przedsiębiorców.

Sprzedać dług

Kolejnym elementem efektywnego zarządzania płynnością finansową jest praktyka zbywania wierzytelności, a więc cesja, o której mowa w art. 509 kodeksu cywilnego. W wyniku przelewu wierzytelności przedsiębiorca od razu pozbywa się balastu w postaci zaległości płatniczej i przenosi ciężar jej obsługi i dalszego dochodzenia na nabywcę.

- Dodatkową korzyścią jest tu również cena, którą zbywca otrzymuje z tytułu przelewu wierzytelności, w przeciwieństwie do zbytej należności, której uzyskać nie może - uważa Dawid Kukliński z Kancelarii Prawnej Raven.

Rzecz jasna cena musi odzwierciedlać ekonomiczny wymiar przeniesienia ryzyka nieuzyskania zaspokojenia się przez nowego wierzyciela i zwykle jest określana procentowo do wartości nominalnej wierzytelności.

Zdaniem Dawida Kuklińskiego cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań - a więc zwiększa płynność finansową i poprawia strukturę aktywów wyzbywając się wierzytelności nieterminowych.

Sposób na ograniczenie ryzyka

Możliwe jest także cedowanie wierzytelności regulowanych terminowo czy nawet wierzytelności przyszłych. W ten sposób cesja staje się już nie tylko sposobem na pozbycie się problemu nieopłaconych rachunków. W takiej sytuacji staje się ona przede wszystkim instrumentem służącym wpływaniu na poziom przepływu środków pieniężnych w bilansie przedsiębiorcy. Ponadto służy też ograniczeniu przyszłego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne!

Cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA