REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachować płynność finansową w firmie

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo finansowe firmy zależy od zarządzania jej należnościami, a jeśli powstaną wierzytelności przeterminowane - od skutecznej ich windykacji lub sprzedaży.

Zarządzanie należnościami wymaga podejmowania przez przedsiębiorcę stosownych działań zapobiegawczych, a następnie zaradczych. Z tymi pierwszymi wiążą się czynności mające na celu poznanie historii płatniczej przyszłych kontrahentów czy po prostu nabywców (odbiorców) oferowanych towarów i świadczonych usług.

REKLAMA

Sprawdzać kontrahenta

Istniejące w tym zakresie narzędzia oparte na dostępie do baz danych biur informacji gospodarczej pozwalają na sprawne i tanie, w relacji do kosztów ewentualnych negatywnych następstw, zweryfikowanie, czy i jeżeli tak, to na jakich warunkach podjąć przyszłą współpracę. Podpowiadają, jaką formę prawną lub zabezpieczenie finansowe zastosować wobec kontrahenta.

REKLAMA

Żeby unaocznić wagę zagadnienia, wystarczy spojrzeć na praktykę takich instytucji jak banki, ubezpieczyciele czy telekomy, dla których korzystanie z nowoczesnych narzędzi zarządzania należnościami jest nieodzownym elementem zarządzania ich płynnością.

Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie przedsiębiorców generujących duże zobowiązania finansowe, ale również każdej firmy, dla której bieżący dopływ gotówki z tytułu podejmowanych czynności na rynku jest kwestią rentowności - a więc każdego podmiotu, którego działalność nastawiona jest na zysk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zdarzy się wpadka

Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, gdy po często długotrwałej, dobrze rokującej współpracy, rzetelny dotychczas kontrahent ma problemy z wywiązaniem się z płatnościami? W takim przypadku niezbędne jest szybkie i skuteczne odzyskanie należności.

REKLAMA

Zdecydowaną alternatywę dla wymiaru sprawiedliwości stanowi profesjonalna windykacja należności oferowana przez wyspecjalizowane firmy. Taki sposób dochodzenia płatności jest zdecydowanie tańszy, bo oparty na wynagrodzeniu windykatorów, które jest głównie uzależnione do wyników ich pracy.

Jak ważna jest przemyślana strategia zarządzania wierzytelnościami, przypomniała dawno Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja zwróciła się do działających w Polsce banków o dokonanie przeglądu obowiązujących obecnie zasad polityki kredytowej oraz procedur towarzyszących udzielaniu kredytów, w szczególności: zweryfikowania przyjmowanych w procesie oceny zdolności kredytowej parametrów kosztów utrzymania i obsługi zadłużenia posiadanych przez potencjalnego kredytobiorcę zobowiązań finansowych, dopuszczalnego poziomu obciążenia jego dochodu spłatą zobowiązań, uwzględnienia wrażliwości wielkości obciążenia dochodów na zmianę warunków ekonomicznych, szerszego wykorzystania baz danych w weryfikacji poziomu zadłużenia klientów i historii spłat.

Gros kwestii, na które zwróciła uwagę Komisja Nadzoru Finansowego, nierozerwalnie wiąże się z umiejętnym połączeniem działań prewencyjnych i windykacyjnych, istotnych nie tylko dla bankowców, ale i dla innych przedsiębiorców.

Sprzedać dług

Kolejnym elementem efektywnego zarządzania płynnością finansową jest praktyka zbywania wierzytelności, a więc cesja, o której mowa w art. 509 kodeksu cywilnego. W wyniku przelewu wierzytelności przedsiębiorca od razu pozbywa się balastu w postaci zaległości płatniczej i przenosi ciężar jej obsługi i dalszego dochodzenia na nabywcę.

- Dodatkową korzyścią jest tu również cena, którą zbywca otrzymuje z tytułu przelewu wierzytelności, w przeciwieństwie do zbytej należności, której uzyskać nie może - uważa Dawid Kukliński z Kancelarii Prawnej Raven.

Rzecz jasna cena musi odzwierciedlać ekonomiczny wymiar przeniesienia ryzyka nieuzyskania zaspokojenia się przez nowego wierzyciela i zwykle jest określana procentowo do wartości nominalnej wierzytelności.

Zdaniem Dawida Kuklińskiego cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań - a więc zwiększa płynność finansową i poprawia strukturę aktywów wyzbywając się wierzytelności nieterminowych.

Sposób na ograniczenie ryzyka

Możliwe jest także cedowanie wierzytelności regulowanych terminowo czy nawet wierzytelności przyszłych. W ten sposób cesja staje się już nie tylko sposobem na pozbycie się problemu nieopłaconych rachunków. W takiej sytuacji staje się ona przede wszystkim instrumentem służącym wpływaniu na poziom przepływu środków pieniężnych w bilansie przedsiębiorcy. Ponadto służy też ograniczeniu przyszłego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne!

Cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA