REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachować płynność finansową w firmie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo finansowe firmy zależy od zarządzania jej należnościami, a jeśli powstaną wierzytelności przeterminowane - od skutecznej ich windykacji lub sprzedaży.

Zarządzanie należnościami wymaga podejmowania przez przedsiębiorcę stosownych działań zapobiegawczych, a następnie zaradczych. Z tymi pierwszymi wiążą się czynności mające na celu poznanie historii płatniczej przyszłych kontrahentów czy po prostu nabywców (odbiorców) oferowanych towarów i świadczonych usług.

REKLAMA

Sprawdzać kontrahenta

Istniejące w tym zakresie narzędzia oparte na dostępie do baz danych biur informacji gospodarczej pozwalają na sprawne i tanie, w relacji do kosztów ewentualnych negatywnych następstw, zweryfikowanie, czy i jeżeli tak, to na jakich warunkach podjąć przyszłą współpracę. Podpowiadają, jaką formę prawną lub zabezpieczenie finansowe zastosować wobec kontrahenta.

REKLAMA

Żeby unaocznić wagę zagadnienia, wystarczy spojrzeć na praktykę takich instytucji jak banki, ubezpieczyciele czy telekomy, dla których korzystanie z nowoczesnych narzędzi zarządzania należnościami jest nieodzownym elementem zarządzania ich płynnością.

Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie przedsiębiorców generujących duże zobowiązania finansowe, ale również każdej firmy, dla której bieżący dopływ gotówki z tytułu podejmowanych czynności na rynku jest kwestią rentowności - a więc każdego podmiotu, którego działalność nastawiona jest na zysk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zdarzy się wpadka

Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, gdy po często długotrwałej, dobrze rokującej współpracy, rzetelny dotychczas kontrahent ma problemy z wywiązaniem się z płatnościami? W takim przypadku niezbędne jest szybkie i skuteczne odzyskanie należności.

REKLAMA

Zdecydowaną alternatywę dla wymiaru sprawiedliwości stanowi profesjonalna windykacja należności oferowana przez wyspecjalizowane firmy. Taki sposób dochodzenia płatności jest zdecydowanie tańszy, bo oparty na wynagrodzeniu windykatorów, które jest głównie uzależnione do wyników ich pracy.

Jak ważna jest przemyślana strategia zarządzania wierzytelnościami, przypomniała dawno Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja zwróciła się do działających w Polsce banków o dokonanie przeglądu obowiązujących obecnie zasad polityki kredytowej oraz procedur towarzyszących udzielaniu kredytów, w szczególności: zweryfikowania przyjmowanych w procesie oceny zdolności kredytowej parametrów kosztów utrzymania i obsługi zadłużenia posiadanych przez potencjalnego kredytobiorcę zobowiązań finansowych, dopuszczalnego poziomu obciążenia jego dochodu spłatą zobowiązań, uwzględnienia wrażliwości wielkości obciążenia dochodów na zmianę warunków ekonomicznych, szerszego wykorzystania baz danych w weryfikacji poziomu zadłużenia klientów i historii spłat.

Gros kwestii, na które zwróciła uwagę Komisja Nadzoru Finansowego, nierozerwalnie wiąże się z umiejętnym połączeniem działań prewencyjnych i windykacyjnych, istotnych nie tylko dla bankowców, ale i dla innych przedsiębiorców.

Sprzedać dług

Kolejnym elementem efektywnego zarządzania płynnością finansową jest praktyka zbywania wierzytelności, a więc cesja, o której mowa w art. 509 kodeksu cywilnego. W wyniku przelewu wierzytelności przedsiębiorca od razu pozbywa się balastu w postaci zaległości płatniczej i przenosi ciężar jej obsługi i dalszego dochodzenia na nabywcę.

- Dodatkową korzyścią jest tu również cena, którą zbywca otrzymuje z tytułu przelewu wierzytelności, w przeciwieństwie do zbytej należności, której uzyskać nie może - uważa Dawid Kukliński z Kancelarii Prawnej Raven.

Rzecz jasna cena musi odzwierciedlać ekonomiczny wymiar przeniesienia ryzyka nieuzyskania zaspokojenia się przez nowego wierzyciela i zwykle jest określana procentowo do wartości nominalnej wierzytelności.

Zdaniem Dawida Kuklińskiego cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań - a więc zwiększa płynność finansową i poprawia strukturę aktywów wyzbywając się wierzytelności nieterminowych.

Sposób na ograniczenie ryzyka

Możliwe jest także cedowanie wierzytelności regulowanych terminowo czy nawet wierzytelności przyszłych. W ten sposób cesja staje się już nie tylko sposobem na pozbycie się problemu nieopłaconych rachunków. W takiej sytuacji staje się ona przede wszystkim instrumentem służącym wpływaniu na poziom przepływu środków pieniężnych w bilansie przedsiębiorcy. Ponadto służy też ograniczeniu przyszłego ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne!

Cesja wierzytelności staje się coraz częściej sposobem finansowania bieżącej działalności gospodarczej, a przedsiębiorca wykorzystując mechanizm cesji uzyskuje możliwość bieżącego regulowania swoich zobowiązań

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

REKLAMA

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA