| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie świadczenia przysługują zwalnianym pracownikom?

Jakie świadczenia przysługują zwalnianym pracownikom?

W przypadku rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy pracodawca powinien przede wszystkim wypłacić przysługujące wynagrodzenie za pracę. Dodatkowo pracodawca powinien ustalić prawo do innych świadczeń, m.in. ekwiwalent za urlop czy odprawę emerytalną lub rentową. Dodatkowe świadczenia pracodawca oblicza i wypłaca.

Odprawa w razie zwolnień grupowych

Odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn stojących po stronie pracodawcy przysługuje od firmy zatrudniającej co najmniej 20 pracowników.

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego (bądź indywidualnego), przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-, 2- lub 3-miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy u zwalniającego pracodawcy. Odprawę obliczamy na zasadach, jakie obowiązują przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Maksymalną wysokość odprawy wyznacza 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wskazane przez ustawodawcę ograniczenie nie oznacza jednak, że pracodawca nie może podnieść świadczenia w razie dokonywania zwolnień wśród pracowników. Prawo pracy nie zakazuje stosowania wobec pracowników korzystniejszych rozwiązań niż wynikające z ogólnych przepisów.

W 2014 r. maksymalna wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych wynosi 25 200 zł (15-krotność minimalnego wynagrodzenia, tj. 1680 zł).

Odprawa jest opodatkowana podatkiem dochodowym niezależnie od wysokości i jest zwolniona ze składek na ZUS.

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje:

● z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo

● z innych przyczyn niedotyczących pracowników,

pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Odszkodowanie oblicza się również, stosując zasady dotyczące ekwiwalentu za urlop.

Odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest zwolnione ze składek na ZUS. Nie korzysta natomiast ze zwolnienia podatkowego.

Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

Wynagrodzenie za dni na poszukiwanie pracy

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 37 § 1 k.p.).

Wymiar zwolnienia wynosi:

● 2 dni robocze – w okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia,

● 3 dni robocze – w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia do 1 miesiąca, np. w razie likwidacji pracodawcy (art. 361 § 1 k.p.).

Zwolnienie od pracy przeznaczone na szukanie nowego zatrudnienia nie spowoduje obniżenia pensji. Przy obliczaniu wynagrodzenia za czas tego zwolnienia od pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej (chodzi tu o zmienne elementy płacy) oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy, a nie z 3 miesięcy poprzedzających to zwolnienie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK