REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkrótce istotne zmiany w prawie zamówień publicznych

Joanna Nadolska
Wkrótce istotne zmiany w prawie zamówień publicznych
Wkrótce istotne zmiany w prawie zamówień publicznych

REKLAMA

REKLAMA

Nowe zasady udzielania odpowiedzi na pytania wykonawców dotyczące specyfikacji, zmiany dotyczące zwrotu wadium, likwidacja postępowania protestacyjnego. Te i inne nowości niesie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Projekt jest już w Sejmie i możemy się spodziewać, że w najbliższych tygodniach zmiany wejdą w życie.

Dlaczego zmiany…

Wymusiła je konieczność dostosowania istniejących już przepisów do sytuacji panującej na rynku, dlatego nowelizację ustawy PZP nazywano „antykryzysową”. Uczestnicy postępowania mogą spodziewać się nowych regulacji: zwiększenia płynności finansowej wykonawców w wyniku wcześniejszego zwalniania wadiów, zniesienia konieczności zabezpieczenia należytego wykonania umowy w okresie gwarancji, zapewnienia konieczności zaliczkowania przez zamawiających realizacji zamówień publicznych, zniesienia protestów, wprowadzenia wyjątków od okresów standstill oraz w konsekwencji skrócenia terminu zawarcia umowy, zniesienia regulacji, w której odwołanie złożone w placówce operatora publicznego uznawane jest za wniesione w terminie.

REKLAMA

Co nowego…

Poniżej przedstawiamy najważniejsze ze zmian:

 • w nowelizacji proponuje się oddzielić warunki udziału w postępowaniu od przesłanek wykluczenia wykonawców z postępowania. Zamawiający będzie musiał sformułować opis dokonania oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Opis ten ma być ściśle związany z przedmiotem zamówienia i proporcjonalny do tegoż przedmiotu. Zamawiający zobowiązany jest do umieszczenia tego opisu w ogłoszeniu, czy też w zaproszeniu do negocjacji;
 • doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące wskazania momentu, w którym wykonawca potwierdza spełnienie warunków udziału w postępowaniu oraz uelastycznienie sposobu potwierdzania spełnienia tych warunków;
 • umożliwione zostanie większej liczbie wykonawców wykazanie spełnienia warunków udziału w postępowaniu. Oznacza to, że wykonawca będzie mógł polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia oraz zdolnościach finansowych innych podmiotów;
 • wykonawca będzie mógł przedstawić alternatywne do zakładanego przez zamawiającego potwierdzenie znajdowania się w odpowiedniej sytuacji ekonomicznej;
 • proponuje się też aby zamawiający określał w specyfikacji, ogłoszeniach i zaproszeniu do negocjacji, warunki udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełnienia tych warunków;
 • w celu wyeliminowania sytuacji przedłużania terminu składania ofert w związku z koniecznością udzielenia odpowiedzi na pytania wpływające krótko przez jego upływem, proponuje się, aby wykonawcy mogli składać wnioski o wyjaśnienia do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert;
 • proponuje się uchylenie obowiązku zamieszczania ogłoszenia o zamówieniu w dzienniku lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim, jeśli wartość przedmiotu zamówienia na roboty budowlane jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 milionów euro a na dostawy i usługi 10 milionów euro;
 • zamawiający będzie zwracał wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza;
 • można będzie wprowadzać zmiany co treści postanowień umowy (obecnie PZP zakazuje wprowadzenia zmian co do treści oferty), pod warunkiem, że nie są to istotne zmiany, i nie wpłyną na krąg podmiotów ubiegających się o to zamówienie;
 • proponuje się zniesienie ustawowego nakazu żądania zabezpieczenia należytego wykonania umowy przez zamawiającego;
 • okres zabezpieczenia, po zmianach, nie będzie obejmował okresu gwarancji jakości;
 • dopuszcza się w sposób jednoznaczny możliwość udzielania zaliczek na poczet wynagrodzenia wykonawcy zamówienia publicznego. Zamawiający podsektora rządowego będzie mógł udzielić zaliczki , pod warunkiem, że taką możliwość przewidzi w ogłoszeniu o zamówieniu albo w specyfikacji;
 • zmiany będą dotyczyć także kosztów sądowych. Wnoszący skargę na czynności zamawiającego podjęte w postępowaniu przed otwarciem ofert ma uiścić opłatę sądową stałą równą pięciokrotności wniesionego wpisu od odwołania w sprawie, której skarga dotyczy. Jeżeli skarga będzie dotyczyła czynności podjętych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego po otwarciu ofert, wykonawca będzie zobligowany do wniesienia opłaty stosunkowej w wysokości 5 % wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, jednak nie więcej niż 5 000 000 zł.

Konsultowali…

REKLAMA

Najbardziej newralgiczne aspekty nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych były tematem zorganizowanego kilka dni temu przez firmę Apexnet - Pierwszego Dnia Otwartego Zamówień Publicznych. To historyczne wydarzenie zgromadziło blisko 1500 osób – specjalistów ds. zamówień publicznych z całej Polski. Mimo, iż uczestnicy spotkania to głównie reprezentanci Zamawiających, Wykonawcy również stanowili część słuchaczy.

Spotkanie to było wspaniałą okazją do skonsultowania swojego punktu widzenia w fachowym i szerokim gronie ekspertów i znawców tematu. A nazwiska wybitnych polskich ekspertów z zakresu zamówień publicznych, do których zaliczają się niewątpliwie, prowadzący spotkanie eksperci: Jerzy Czaban, Łukasz Czaban, Ewaryst Kowalczyk oraz Elżbieta Zdanowicz to najlepsza marka organizatorów.
Joanna Nadolska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA