REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jak nawiązać współpracę z instytucjami finansowymi?
Jak nawiązać współpracę z instytucjami finansowymi?

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od tego, w jakiej branży chcesz prowadzić działalność, niezwykle istotne jest posiadanie kontaktów biznesowych. W pośrednictwie finansowym nabierają one szczególnego znaczenia. U początkujących przedsiębiorców odbywanie spotkań biznesowych, zmierzających do nawiązania kontaktów, może się wiązać z silnymi emocjami. Ekspert podpowiada w jaki sposób można nawiązać współpracę z podmiotami w branży pośrednictwa finansowego.

Powinieneś nawiązać współpracę z instytucjami, których produkty finansowe zamierzasz oferować. Możesz dokonać tego na trzy sposoby, a mianowicie:
1) samodzielnie nawiązać współpracę z każdą z instytucji,
2) poprzez zawarcie umowy z brokerem,
3) działać w ramach systemy franczyzowego.

REKLAMA

Samodzielne nawiązanie współpracy z instytucjami finansowymi

Banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, firmy pożyczkowe oraz leasingowe oferują zróżnicowane modele współpracy.

  • Spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe

REKLAMA

Popularne SKOK-i nie wypracowały jednolitego modelu współpracy z pośrednikami w ramach całego sektora. Współpraca z pośrednikami odbywa się, w zależności od kasy, na podstawie umowy franczyzowej (np. SKOK Zachód), agencyjnej, bądź też umowy o współpracę. Zazwyczaj bardziej ścisłe formy współpracy (franczyza, umowa agencyjna) wiążą się z wymogiem wyłączności, a interesy kasy zabezpieczone są wystawionym przez partnera wekslem in blanco z deklaracją wekslową określonej treści.

Osoba starająca się o zawarcie zwykłej umowy o współpracę musi liczyć się z tym, że wymogiem jej zawarcia jest dostarczenie kasie umówionej liczby klientów (często wystarczy jeden). Oczywiście za przedstawienie kasie klienta, który zawarł umowę pożyczki jeszcze przed podpisaniem umowy o współpracy, agent otrzymuje wynagrodzenie. Taka praktyka kas ma na celu ograniczenie liczby tzw. martwych umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Banki

Banki również współdziałają z pośrednikami na niejednolitych zasadach. Poza umowami, na podstawie których pośrednicy finansowi oferują określone produkty finansowe banków, popularne są systemy partnerskie i agencyjne, zgodnie z którymi partner może prowadzić placówkę bankową.

W ramach systemów partnerskich i agencyjnych współpracować można m.in. z: PKO BP, Alior Bankiem, Bankiem BPH, Pekao SA, BZ WBK, Eurobankiem, Getin Bankiem, Lucas Bankiem i Meritum Bankiem. Banki, podobnie jak SKOK, wymagają zazwyczaj przy tak ścisłej współpracy wyłączności.

  • Firmy pożyczkowe

W tym przypadku wystarczające jest zazwyczaj zawarcie umowy o współpracy. Niektóre firmy pożyczkowe, posiadające systemy informatyczne, żądają niewielkich opłat w zamian za aktywację konta.

  • Firmy leasingowe

REKLAMA

Firmy leasingowe proponują osobom nie posiadającym dużego doświadczenia w leasingu zawieranie tzw. umów akwizycyjnych. Do obowiązków akwizytora należy doprowadzenie zainteresowanego leasingiem klienta do najbliższego oddziału firmy leasingowej. Podobnie jak w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych, zawarcie takiej umowy poprzedzone jest zazwyczaj wymogiem przyprowadzenia osoby zainteresowanej, która stanie się klientem naszego przyszłego kontrahenta.

Takie działanie jest niezwykle deprymujące, trudno bowiem znaleźć klienta na leasing, którego się nie reklamuje, ponieważ nie ma się podpisanej umowy z firmą leasingową. Wynagrodzenie pośrednika zazwyczaj powiększa koszt leasingu, co jest kolejnym argumentem przeciwko zawieraniu tego typu umów pośrednictwa.

2) Brokerzy kredytowi

Jest wiele firm, które działają między pośrednikiem a instytucjami finansowymi. Zaletą tego rozwiązania jest odciążenie pośrednika, który nie musi utrzymywać relacji biznesowych z bankami. Dzięki temu pośrednik może koncentrować się wyłącznie na sprzedaży produktów finansowych. Firmy te chwalą się bogatą ofertą, korzystnym systemem wynagradzania, szkoleniami produktowymi oraz dostępem do zaawansowanych systemów informatycznych wspierających sprzedaż. Często jednak wymagają wyłączności. Firmami takimi są m.in. Wealth Solution oraz Doradcy 24.

3) System franczyzowy

Na świecie uczestniczenie w systemach franczyzowych uważane jest za najbezpieczniejszy sposób prowadzenia własnej firmy. Mówiąc najprościej franczyza polega na tym, że właściciel dobrze prosperującej, znanej firmy, mający wiedzę o prawidłowej organizacji, pozyskiwaniu klientów itd. pozwala innemu przedsiębiorcy (w zamian za wynagrodzenie, na które składa się zazwyczaj koszt licencji i opłata miesięczna określona kwotowo albo jako procent przychodu) powielać sprawdzoną koncepcję, udostępniając mu swoje logo i przekazując wiedzę, w jaki sposób prowadzić działalność, aby przynosiła dochody. Oczywiście w literaturze prawniczej i ekonomicznej znaleźć można znacznie bardziej precyzyjne, rozbudowane definicje.

Franczyza niesie jednak za sobą zagrożenia, o których początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, ile lat sieć franczyzowa funkcjonuje na rynku. 

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Warto odwiedzić placówkę franczyzową sieci, do której chcemy przystąpić, aby zapytać jej właściciela, czy jest zadowolony z systemu, ewentualnie do niego w tym celu zadzwonić. Jeśli dotychczasowi franczyzobiorcy uważają, że przystępując do sieci popełnili błąd, z pewnością zechcą przestrzec innych. Duża rotacja franczyzobiorców świadczy źle o systemie.

Poszukując franczyzy dla siebie, warto w pierwszej kolejności rozważyć najbardziej znane marki. Możliwość posługiwania się samym logo i rekomendacje dotyczące wyposażenia wnętrz to na pewno za mało, żeby zawierać umowę franczyzy. Profesjonalnie wyglądające logo może wykonać dla nas student ASP albo grafik komputerowy za kilkaset złotych. Jeśli rzeczywiście zależy nam, aby nasza placówka przypominała oddział banku, można skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Realnym wsparciem ze strony franczyzodawcy dla początkującego przedsiębiorcy są pakiety szkoleń i call center aktywnie pozyskujące klientów. Ważna jest także prawdziwa, nie zaś iluzoryczna pomoc przy zakładaniu działalności, m.in. po to, aby nie popełnić błędu przy wyborze lokalizacji.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA