REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania uznawana jest za kraj przyjazny dla przedsiębiorców - dzięki liberalnemu prawu, niskim podatkom, wysokiej kwocie wolnej od podatku, niskim składkom ubezpieczeniowym, nieskomplikowanym obowiązkom z zakresu księgowości oraz przyjaznemu nastawieniu urzędów wobec przedsiębiorców. Jednak, bez względu na te pozytywne cechy, przedsiębiorca powinien zdobyć wiedzę, umożliwiającą uniknięcie pomyłek, mogących skutkować przykrymi konsekwencjami.

Własna firma na Wyspach to bardzo dobry pomysł na życie, niemniej jego realizacja powinna zostać poprzedzona uzyskaniem rzetelnych informacji na temat rozwiązań prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Aby ułatwić sobie pracę, zakres niezbędnej wiedzy można podzielić na kilka kategorii.

REKLAMA

1. Prowadzenie firmy w UK – urzędy.

Zanim zdecydujemy się na rejestrację firmy w Anglii, Walii lub Szkocji, należy dowiedzieć się, z jakimi urzędami przyjdzie nam współpracować, jakie są ich kompetencje, a także nasze względem nich powinności. Najważniejsze takie urzędy to Companies House, Department for Work and Pensions, HM Revenue & Customs (HMRC) oraz Inland Revenue.

2. Rejestracja firmy w UK podatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UK oferuje przedsiębiorcom niskie podatki i przejrzyste przepisy podatkowe, tak więc zapoznanie się z nimi nie powinno nastręczać szczególnych trudności. Mimo to należy znać rodzaje podatków obowiązujących na terenie Wielkiej Brytanii, ich wysokość, a także wysokość progów podatkowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa w UK rok podatkowy - zarówno dla spółek, jak i dla osób fizycznych.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

3. Założenie firmy w UK  - obowiązki wobec pracowników.    

Prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji częstokroć wiąże się z koniecznością zatrudnienia pewnej liczby osób. Trzeba się zatem dowiedzieć, jakie mamy obowiązki względem naszych pracowników. Kluczowe pojęcia w tym zakresie to Payroll, Payslip oraz PAYE.

4. Księgowość w UK

Podobnie jak całość brytyjskiego prawa regulującego działalność firm, także obowiązki związane z księgowością nie są ani trudne, ani skomplikowane. Niemniej istnieją, a żeby móc prawidłowo się z nich wywiązywać, należy wiedzieć, czym są Annual account, Annual return, Articles off Assocoacion, Certificate of Incorporation, czy też Certyfikat rezydencji podatkowej spółki.

5. Rejestracja firmy w UK – struktura biznesowa.     

O sukcesie lub porażce prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, Szkocji lub Walii może zadecydować wybór odpowiedniej struktury dopasowanej do zakresu i charakteru świadczonych usług. Najpopularniejszą formą działalności jest zdecydowanie spółka LTD - uniwersalna struktura, pod szyldem której prowadzić można różnego typu działalność. Bardzo popularne na Wyspach jest także samozatrudnienie (Self – employed), przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców, niedysponujących pokaźnym kapitałem początkowym oraz działających w branżach obarczonych niskim ryzykiem upadłości. Istnieją także bardziej wyspecjalizowane rodzaje spółek, ukierunkowane na jedną, konkretną kategorię usług, np. Property Management Company lub Unlimited Company. W sytuacji, w której początkujący przedsiębiorca nie jest do końca pewien, jaki rodzaj spółki będzie najlepiej pasował do jego planów biznesowych, może on zawsze zasięgnąć opinii specjalistycznych firm doradczych.

Podsumowując, nie wolno pozwolić na to, aby prostota brytyjskich przepisów prawnych uśpiła czujność potencjalnych przedsiębiorców, powodując w następstwie popełnianie błędów. Lekarstwem jest w tym przypadku fachowa, rzetelna wiedza. Dzięki niej założenie firmy w Wielkiej Brytanii stanie się trwałym i pewnym sposobem na uzyskanie godziwych zarobków i osiągnięcie odpowiedniego poziomu życia.

Autor: B.Fuch

www.admiral.tax

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA