reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania uznawana jest za kraj przyjazny dla przedsiębiorców - dzięki liberalnemu prawu, niskim podatkom, wysokiej kwocie wolnej od podatku, niskim składkom ubezpieczeniowym, nieskomplikowanym obowiązkom z zakresu księgowości oraz przyjaznemu nastawieniu urzędów wobec przedsiębiorców. Jednak, bez względu na te pozytywne cechy, przedsiębiorca powinien zdobyć wiedzę, umożliwiającą uniknięcie pomyłek, mogących skutkować przykrymi konsekwencjami.

Własna firma na Wyspach to bardzo dobry pomysł na życie, niemniej jego realizacja powinna zostać poprzedzona uzyskaniem rzetelnych informacji na temat rozwiązań prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Aby ułatwić sobie pracę, zakres niezbędnej wiedzy można podzielić na kilka kategorii.

1. Prowadzenie firmy w UK – urzędy.

Zanim zdecydujemy się na rejestrację firmy w Anglii, Walii lub Szkocji, należy dowiedzieć się, z jakimi urzędami przyjdzie nam współpracować, jakie są ich kompetencje, a także nasze względem nich powinności. Najważniejsze takie urzędy to Companies House, Department for Work and Pensions, HM Revenue & Customs (HMRC) oraz Inland Revenue.

2. Rejestracja firmy w UK – podatki.

UK oferuje przedsiębiorcom niskie podatki i przejrzyste przepisy podatkowe, tak więc zapoznanie się z nimi nie powinno nastręczać szczególnych trudności. Mimo to należy znać rodzaje podatków obowiązujących na terenie Wielkiej Brytanii, ich wysokość, a także wysokość progów podatkowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa w UK rok podatkowy - zarówno dla spółek, jak i dla osób fizycznych.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

3. Założenie firmy w UK  - obowiązki wobec pracowników.    

Prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji częstokroć wiąże się z koniecznością zatrudnienia pewnej liczby osób. Trzeba się zatem dowiedzieć, jakie mamy obowiązki względem naszych pracowników. Kluczowe pojęcia w tym zakresie to Payroll, Payslip oraz PAYE.

4. Księgowość w UK

Podobnie jak całość brytyjskiego prawa regulującego działalność firm, także obowiązki związane z księgowością nie są ani trudne, ani skomplikowane. Niemniej istnieją, a żeby móc prawidłowo się z nich wywiązywać, należy wiedzieć, czym są Annual account, Annual return, Articles off Assocoacion, Certificate of Incorporation, czy też Certyfikat rezydencji podatkowej spółki.

5. Rejestracja firmy w UK – struktura biznesowa.     

O sukcesie lub porażce prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, Szkocji lub Walii może zadecydować wybór odpowiedniej struktury dopasowanej do zakresu i charakteru świadczonych usług. Najpopularniejszą formą działalności jest zdecydowanie spółka LTD - uniwersalna struktura, pod szyldem której prowadzić można różnego typu działalność. Bardzo popularne na Wyspach jest także samozatrudnienie (Self – employed), przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców, niedysponujących pokaźnym kapitałem początkowym oraz działających w branżach obarczonych niskim ryzykiem upadłości. Istnieją także bardziej wyspecjalizowane rodzaje spółek, ukierunkowane na jedną, konkretną kategorię usług, np. Property Management Company lub Unlimited Company. W sytuacji, w której początkujący przedsiębiorca nie jest do końca pewien, jaki rodzaj spółki będzie najlepiej pasował do jego planów biznesowych, może on zawsze zasięgnąć opinii specjalistycznych firm doradczych.

Podsumowując, nie wolno pozwolić na to, aby prostota brytyjskich przepisów prawnych uśpiła czujność potencjalnych przedsiębiorców, powodując w następstwie popełnianie błędów. Lekarstwem jest w tym przypadku fachowa, rzetelna wiedza. Dzięki niej założenie firmy w Wielkiej Brytanii stanie się trwałym i pewnym sposobem na uzyskanie godziwych zarobków i osiągnięcie odpowiedniego poziomu życia.

Autor: B.Fuch

www.admiral.tax

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zdjęcia

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama