REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania uznawana jest za kraj przyjazny dla przedsiębiorców - dzięki liberalnemu prawu, niskim podatkom, wysokiej kwocie wolnej od podatku, niskim składkom ubezpieczeniowym, nieskomplikowanym obowiązkom z zakresu księgowości oraz przyjaznemu nastawieniu urzędów wobec przedsiębiorców. Jednak, bez względu na te pozytywne cechy, przedsiębiorca powinien zdobyć wiedzę, umożliwiającą uniknięcie pomyłek, mogących skutkować przykrymi konsekwencjami.

Własna firma na Wyspach to bardzo dobry pomysł na życie, niemniej jego realizacja powinna zostać poprzedzona uzyskaniem rzetelnych informacji na temat rozwiązań prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Aby ułatwić sobie pracę, zakres niezbędnej wiedzy można podzielić na kilka kategorii.

REKLAMA

1. Prowadzenie firmy w UK – urzędy.

Zanim zdecydujemy się na rejestrację firmy w Anglii, Walii lub Szkocji, należy dowiedzieć się, z jakimi urzędami przyjdzie nam współpracować, jakie są ich kompetencje, a także nasze względem nich powinności. Najważniejsze takie urzędy to Companies House, Department for Work and Pensions, HM Revenue & Customs (HMRC) oraz Inland Revenue.

2. Rejestracja firmy w UK podatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UK oferuje przedsiębiorcom niskie podatki i przejrzyste przepisy podatkowe, tak więc zapoznanie się z nimi nie powinno nastręczać szczególnych trudności. Mimo to należy znać rodzaje podatków obowiązujących na terenie Wielkiej Brytanii, ich wysokość, a także wysokość progów podatkowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa w UK rok podatkowy - zarówno dla spółek, jak i dla osób fizycznych.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

3. Założenie firmy w UK  - obowiązki wobec pracowników.    

Prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji częstokroć wiąże się z koniecznością zatrudnienia pewnej liczby osób. Trzeba się zatem dowiedzieć, jakie mamy obowiązki względem naszych pracowników. Kluczowe pojęcia w tym zakresie to Payroll, Payslip oraz PAYE.

4. Księgowość w UK

Podobnie jak całość brytyjskiego prawa regulującego działalność firm, także obowiązki związane z księgowością nie są ani trudne, ani skomplikowane. Niemniej istnieją, a żeby móc prawidłowo się z nich wywiązywać, należy wiedzieć, czym są Annual account, Annual return, Articles off Assocoacion, Certificate of Incorporation, czy też Certyfikat rezydencji podatkowej spółki.

5. Rejestracja firmy w UK – struktura biznesowa.     

O sukcesie lub porażce prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, Szkocji lub Walii może zadecydować wybór odpowiedniej struktury dopasowanej do zakresu i charakteru świadczonych usług. Najpopularniejszą formą działalności jest zdecydowanie spółka LTD - uniwersalna struktura, pod szyldem której prowadzić można różnego typu działalność. Bardzo popularne na Wyspach jest także samozatrudnienie (Self – employed), przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców, niedysponujących pokaźnym kapitałem początkowym oraz działających w branżach obarczonych niskim ryzykiem upadłości. Istnieją także bardziej wyspecjalizowane rodzaje spółek, ukierunkowane na jedną, konkretną kategorię usług, np. Property Management Company lub Unlimited Company. W sytuacji, w której początkujący przedsiębiorca nie jest do końca pewien, jaki rodzaj spółki będzie najlepiej pasował do jego planów biznesowych, może on zawsze zasięgnąć opinii specjalistycznych firm doradczych.

Podsumowując, nie wolno pozwolić na to, aby prostota brytyjskich przepisów prawnych uśpiła czujność potencjalnych przedsiębiorców, powodując w następstwie popełnianie błędów. Lekarstwem jest w tym przypadku fachowa, rzetelna wiedza. Dzięki niej założenie firmy w Wielkiej Brytanii stanie się trwałym i pewnym sposobem na uzyskanie godziwych zarobków i osiągnięcie odpowiedniego poziomu życia.

Autor: B.Fuch

www.admiral.tax

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA