REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia
Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja spółek prawa handlowego poprzez internetowy system udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet a ustawodawca wprowadza do systemu coraz to nowsze rozwiązania, które umożliwiają dokonanie większej ilości czynności przedsiębiorcom sprzed ekranu ich komputera. Poniżej przedstawiamy rozwiązania wprowadzone przez ostatnie kilka miesięcy oraz te, które mają się pojawić niebawem.

Od 2012 roku mamy możliwość rejestracji spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, powszechnie nazywanym S-24. Zaletami takiej rejestracji jest przede wszystkim oszczędność czasu (rejestracja „internetowa” odbywa się za zwyczaj szybciej, niż tradycyjna, „papierowa”), kosztów (brak konieczności ponoszenia opłat notarialnych oraz niższa opłata sądowa) i teoretycznie jej większa dostępność dla osób nie posiadających wiedzy prawniczej.

REKLAMA

W ubiegłym roku ustawodawca wprowadził do systemu dodatkowe opcje oraz dokonał zmiany interfejsu, z poziomu którego dokonujemy określonych czynności.

Rejestracja spółek jawnych i komandytowych przez internet

Obecnie poprzez system możemy dokonać następujących czynności:

- zarejestrować spółkę z o.o.,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zarejestrować spółkę jawną,

- zarejestrować spółkę komandytową,

- ustanowić prokurenta,

- złożyć sprawozdanie finansowe.

Samo działanie systemu zostało również usprawnione od strony technicznej. Wcześniej często zdarzały się dni, w których w ogóle nie można było się zalogować do portalu. Przemodelowanie panelu sprawiło także, że system jest bardziej przyjazny i intuicyjny dla użytkownika, można na bieżąco śledzić stan naszej sprawy czy udostępniać sprawę innym użytkownikom, określając ich uprawnienia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Część przepisów nowelizujących Kodeks Spółek Handlowych wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku, niebawem więc czekają nas kolejne zmiany:

- Zmiana umowy spółki – zgodnie z art. 23 § 4, 106¹ § 4 i 255 § 4 KSH poprzez system będzie można dokonać zmiany umowy spółki jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście taka zmiana może być dokonana jedynie jeśli chodzi o elementy, które możemy modyfikować na udostępnianym w systemie wzorcu, nie może to być więc dowolna zmiana. Zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie wizyty u notariusza i zapłaty relatywnie dość wysokiej taksy notarialnej. W przypadku spółki z o.o. będzie można również dokonać podwyższenia kapitału zakładowego spółki.


- Powzięcie uchwał w spółce z o.o. bez formalnego zwołania – za pomocą wzorca udostępnionego w systemie możliwe będzie podjęcie uchwały np. w sprawie zmiany adresu, rozwiązania spółki czy zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

- Zbycie udziałów w spółce z o.o. oraz zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej – w przypadku spółki z o.o. to również spore ułatwienie, gdyż do tej pory sprzedaż udziałów wymagała wizyty u notariusza, celem poświadczenia podpisów pod taką umową.

- Powołanie pełnomocnika do zawarcia umowy spółki komandytowej z członkiem Zarządu w przypadku, gdy taka spółka będzie rejestrowana również z wykorzystanie systemu S-24.

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania spółki

REKLAMA

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest fakt, iż jeśli zmiany umowy spółki dokonamy tradycyjnie, to jest w formie papierowej a nie poprzez system, nasza spółka nie jest już traktowana jako spółka, „której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy” czego konsekwencją jest utrata możliwości dokonywania kolejnych zmian poprzez system internetowy.

Opisane powyżej zmiany z pewnością ułatwią prowadzenie firmy, zwłaszcza mniejszym przedsiębiorcom, którzy najistotniejszych zmian i czynności będą mogli dokonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Zapewne również w dalszym ciągu będzie się zwiększała liczba rejestrowanych poprzez system spółek, szczególnie z o.o., które są obecnie najpopularniejszym typem spółki prawa handlowego.

Autor: Olga Dębowska, Starszy Prawnik w StillWell Polska Sp. z o.o.

Prawnik, absolwentka prawa na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się bieżącą obsługą prawną klientów. Specjalizuje się obsłudze transakcji związanych z obrotem nieruchomościami. Posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

Stillwell Polska Sp. z o.o.
Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA