reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24

Rejestracja spółek prawa handlowego poprzez internetowy system udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet a ustawodawca wprowadza do systemu coraz to nowsze rozwiązania, które umożliwiają dokonanie większej ilości czynności przedsiębiorcom sprzed ekranu ich komputera. Poniżej przedstawiamy rozwiązania wprowadzone przez ostatnie kilka miesięcy oraz te, które mają się pojawić niebawem.

Od 2012 roku mamy możliwość rejestracji spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym, powszechnie nazywanym S-24. Zaletami takiej rejestracji jest przede wszystkim oszczędność czasu (rejestracja „internetowa” odbywa się za zwyczaj szybciej, niż tradycyjna, „papierowa”), kosztów (brak konieczności ponoszenia opłat notarialnych oraz niższa opłata sądowa) i teoretycznie jej większa dostępność dla osób nie posiadających wiedzy prawniczej.

W ubiegłym roku ustawodawca wprowadził do systemu dodatkowe opcje oraz dokonał zmiany interfejsu, z poziomu którego dokonujemy określonych czynności.

Rejestracja spółek jawnych i komandytowych przez internet

Obecnie poprzez system możemy dokonać następujących czynności:

- zarejestrować spółkę z o.o.,

- zarejestrować spółkę jawną,

- zarejestrować spółkę komandytową,

- ustanowić prokurenta,

- złożyć sprawozdanie finansowe.

Samo działanie systemu zostało również usprawnione od strony technicznej. Wcześniej często zdarzały się dni, w których w ogóle nie można było się zalogować do portalu. Przemodelowanie panelu sprawiło także, że system jest bardziej przyjazny i intuicyjny dla użytkownika, można na bieżąco śledzić stan naszej sprawy czy udostępniać sprawę innym użytkownikom, określając ich uprawnienia.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Część przepisów nowelizujących Kodeks Spółek Handlowych wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku, niebawem więc czekają nas kolejne zmiany:

- Zmiana umowy spółki – zgodnie z art. 23 § 4, 106¹ § 4 i 255 § 4 KSH poprzez system będzie można dokonać zmiany umowy spółki jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Oczywiście taka zmiana może być dokonana jedynie jeśli chodzi o elementy, które możemy modyfikować na udostępnianym w systemie wzorcu, nie może to być więc dowolna zmiana. Zaletą tego rozwiązania jest uniknięcie wizyty u notariusza i zapłaty relatywnie dość wysokiej taksy notarialnej. W przypadku spółki z o.o. będzie można również dokonać podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zdjęcia

Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia
Rejestracja spółek prawa handlowego - nowe możliwości systemu S-24 /Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama