reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą każdego miesiąca same opłacają składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy na konta ZUS. Obecnie składki te wynoszą 890,14 zł miesięcznie, jednak przez pierwsze 2 lata przedsiębiorca może korzystać z ulgi i płacić mniejsze składki. Nie każdy jest świadom, że długość tego obniżenia zależy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Pan Jan chce w listopadzie 2011 założyć jednoosobową działalność gospodarczą. W ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadził firmy ani nie zamierza świadczyć usług dla swojego dotychczasowego pracodawcy, zatem ma prawo do skorzystania ze zmniejszenia podstawy obliczania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 24 miesięcy. Przedsiębiorca chce opłacać nieobowiązkową składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Jeśli Pan Jan założy firmę z dniem 1 listopada 2011, preferencyjne składki będzie płacił za okres 1 listopada 2011 – 31 października 2013, czyli pełne 24 miesiące. Składka za pierwszy miesiąc wyniesie: ubezpieczenia społeczne: 123,24zł, ubezpieczenie zdrowotne: 243,39zł, razem: 366,63 zł.

Jeśli Pan Jan zdecydowałby się poczekać 1 dzień i założyć firmę 2 listopada, wtedy prawo do preferencyjnych składek miałby aż do 30 listopada 2013. Czyli zakładając firmę tylko o 1 dzień później, mógłby płacić mniejsze składki przez 29 dni dłużej. Składka za pierwszy miesiąc (listopad 2011) wyniesie: ubezpieczenia społeczne: 119,13 (płaci się ją proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w miesiącu, czyli 29 na 30 dni listopada), ubezpieczenie zdrowotne 243,39zł (płaci się zawsze taką samą wartość za każdy miesiąc), razem 362,52 zł. Zakładając firmę 2 dnia miesiąca Pan Jan zapłacił 4,11 zł mniej na konto ZUS za listopad 2011 i zachował prawo do preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz zwolnienie z obowiązku opłacania funduszu pracy na kolejny miesiąc (listopad 2013).

W związku z tym, może warto rozpoczynać działalność końcem miesiąca, np. 30 listopada? Zdecydowanie nie, ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne oraz na fundusz pracy liczy się proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności w miesiącu, czyli w tym przypadku 1 na 30 dni, natomiast ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać w całej wysokości.

Mając na uwadze  powyższe, najmniej korzystny moment zarejestrowania się w ZUS-ie dla nowego przedsiębiorcy to pierwszy dzień miesiąca (prawo do mniejszych składek tylko przez równe 24 miesiące) oraz ostanie dni miesiąca, ponieważ mimo prowadzenia działalności przez kilka dni, należy opłacić pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Najkorzystniejszą datą jest 2 dzień miesiąca, ponieważ zyskuje się prawo do płacenia niższych składek ZUS przez niemal 25 miesięcy, a „traci się” składkę na ubezpieczenie zdrowotne jedynie za 1 dzień miesiąca. Przy założeniu stałych składek ZUS do 2013 roku, co rzecz jasna nie będzie miało miejsca, ale nie zmieni to celu obliczeń, Pan Jan zakładając firmę 2, zamiast 1 listopada, zapłaci za ten miesiąc pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne („straci” kwotę tylko za 1 dzień), ale zapłaci 4,11 zł mniej z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz zachowa prawo do preferencyjnych składek w listopadzie 2013. Na stan obecny różnica między pełnymi składkami a preferencyjnymi wynosi 523,51 zł. Razem Pan Jan zaoszczędzi: 523,51 zł + 4,11 zł= 527,62 zł. Warto pamiętać, że z dniem 1 grudnia 2013 Pan Jan powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie tego samego dnia zarejestrować się z nowym kodem ubezpieczenia.

Reasumując, warto zwracać uwagę, kiedy zakładamy działalność gospodarczą, gdyż zmieniając datę tylko o 1 dzień, można zaoszczędzić kilkaset złotych.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama